Gå til innhold

Endelig noen som forstår!!


Anbefalte innlegg

Åh så glad jeg ble da jeg så det fantes en røykedebatt her! Og enda gladere da jeg så at de fleste som skriver inn er i samme situasjon som meg (gravid røyker). Er bare så ufattelig lei og sliten av stygge kommentarer og min egen dårlige samvittighet på toppen. Jeg studerer medisin, og er vel en av veldig få (kanskje den eneste til daglig) som røyker i klassen. Der sitter det altså massevis av snart ferdigutdannede leger, og enda har de ikke lært hvor sårende det er for en røyker å hele tida få høre hvor ufattelig dum man er... Enda er jeg ikke langt på vei med graviditeten, så ingen i klassen vet det. (får daglige kommentarer om at det generelt er dumt...) Men ei venninne er veldig ivrig på å gni inn hvor slem og uansvarlig jeg er overfor barnet... (snakker om venninne..)

 

Jeg får ofte høre fra kjente og ukjente at "du som er medisinerstudent, burde i alle fall vite hvor farlig det er å røyke!" Blir så sint!! For ALLE røykere vet hvor farlig det er. Man trenger ikke studere i 6 år for å vite det!! Og uansett studie så er nå engang kroppen ganske lik: Kong nikotin skiller ikke på studieretninger når han skal ta bo i en person... Og jeg begynte LENGE før jeg begynte å studere...

 

Nå er jeg altså gravid. Jeg har allltid sagt at da skal jeg slutte. Men nå står en stor eksamen for døra, og jeg orker ikke prøve å slutte engang før den er over. 8. juni blir dagen jeg skal slutte på... Det holder å være full av hormoner, kvalm, sur, trøtt og øm i puppene, om man ikke skal være røyksugen i tillegg mens man leser...

 

Så til alle dere andre nikotinslaver! Jeg vet hvor vansklig det er! Jeg ønsker dere lykke til, og hvis det ikke går, så får dere bare tenke på hvor mange friske og sunne barn som ble født av røykende mødre før i tida! Det er best å slutte, men man skal ikke gå inn i en alvorlig depresjon hvis det ikke går!

 

Og til utenforstående ikkerøykere: Pass dine egne saker, og husk at kommentarer om røyk til en røyker kan være like sårende som kommentarer om vekt til en overvektig! Ingen går bort til fremmede og kommenterer at de er feite, men mange går bort til fremmede røykere og sier hvor dumme de er! ... Så tenk litt neste gang!

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/5153353-endelig-noen-som-forst%C3%A5r/
Del på andre sider

Fortsetter under...

At du røyker mens du er gravid finnes det INGEN unnskyldning for. INGEN Latterlig å høre hvordan du argumenterer for å fortsette med mishandlingen.

 

"Så til alle dere andre nikotinslaver! Jeg vet hvor vansklig det er! Jeg ønsker dere lykke til, og hvis det ikke går, så får dere bare tenke på hvor mange friske og sunne barn som ble født av røykende mødre før i tida! "

 

Hvis det ikke går? Det er klart det går. At et barn blir født friskt og sunt, utelukker ikke at barnet har mindre intelligens (dette er bevist) og at det utvikler astma (også bevist).

 

At du frivillig utsetter ditt barn for dette sier mye om deg og din egoisme.

 

"For ALLE røykere vet hvor farlig det er." - dette nekter jeg å tro etter å ha lest hva du skriver.

 

 

 

Hei.

 

Er i samme situasjon som deg og må si jeg vet hvordan du har det.Er sykepleier selv, så jegburde jo vite bedre jeg og,,men,men.

Har født 2 flotte gutter på tross av røyking under svangerskapet.Har i begge svangerskapene hatt røykfrie perioder, men har begynt igjen etter en måned eller noe sånt. Har funnet ut at det går greit og slutte å røyke så lenge livet er bare lykke, men får en litt motgang er det veldig lett å ty til røyken. Må legge til at guttene mine var 4500gr begge to og ble født etter termin. Har ikke vært noe syk i det hele tatt. Jeg røyket faktisk mens jeg ammet også. "hmmm, får vel ei kule i panna nå" når jeg skriver dette.

 

Men en ting har jeg lært at jo flere som maser om at jeg skal slutte å røyke, jo mindre lyst får jeg tilå slutte.Rart, men sant.

 

Vel, antar at jeg nok en gang vil prøve og slutte å røyke.Ikke først og fremst pga at jeg er gravid, men jeg har jo innerst inne lyst til å slippe å være avhengig.Vist jeg ikke greier et når jeg er gravid, tror jeg aldri at jeg greier det.

 

Vi får prøve og støtte opp om hverandre så kanskje det blir litt lettere fo oss.

Takk for støtte, må si innlegget til Freedom såret meg litt. (Når skal man bli immun mot slemme kommentarer??) Men det var vel det som var hele poenget... Jeg trøster meg med at h*n ikke helt forsto hva jeg mente. Jeg er enig med MAAAAAMA, igjen, i at jo flere som kaller meg dum og maser om at jeg skal slutte, jo mindre motivasjon får jeg til å slutte. Motivasjonen må uansett komme innenfra, og man må gjøre det på eget initiativ!

 

Hvis noen vil være med på å slutte rundt 8.juni, så er dere hjertelg velkommen. Det er min sluttedag, fordi jeg da er ferdig med eksamen.

 

Og til Freedom: Ja, det er ikke bra å røyke, men jeg mener fortsatt at man ikke skal ta livet av seg pga dårlig samvittighet hvis det ikke går. Og JA! Det er mulig at man ikke får det til.

Annonse

At du blir såret tar jeg ikke så tungt.

 

Du sier du at motivasjonen må komme innenfra. Dette er jeg helt enig i. Det er jo cluet i hele slutte-å-røyke-opplegget. Alt dette sitter i hodet ditt. At du ikke greier å finne motivasjon til å slutte med tanke på det miraklet du har i magen, finner jeg sterkt provoserende. En kan stille seg spørsmål om du kan bli en god mor. De fleste ville ofret hva som helst for sine barn. Du er altså ikke en av de.

 

DET ER DU SOM BESTEMMER OM DET GÅR Å SLUTTE ELLER IKKE. Hva vil du egentlig? Røyke eller ikke. Hvis du virkelig vil slutte, så greier du det.

 

Taktikken om å slutte rundt 8. juni er veldig dårlig. Du skyver problemet foran deg. Det blir ikke lettere å slutte 8.juni. Tenk på fremtiden for deg og ditt barn og slutt på dagen. Gjerne i dag, men aller helst i går.

 

Lykke til!!

Freedom.

 

Vist du er så forbanna klok og veit så mye om røyking og skader så burde du vist at enn aldri skal slutte og røyke foran store prøvelser i livet som eks eksamen. Det står svart på hvit i uttalige bøker.

 

Det du sier om at en ikke blir en god mor når du røyker(jeg tolker det slik) er noe forbanna piss.Det at de fleste ville ofre alt for barna sine har ikke noe med røyking og gjøre. En god mor skal ikke kun ta vare på sine barn, for å kunne utføre den jobben så må hun faktisk ta vare på seg selv også.

 

En annen ting jeg lurer på er hva som skjer med barnet i magen når moren blir stresset og deprimert over å ikke kunne ta seg en røyk.

 

Hmm, blei en tanke provosert nå ja. Må nå bare si at jeg på ingen måte er stolt over å røyke og skal nok greie å slutte igjen når jeg bare får bestemt meg.alle vet jo at det ikke er sunt, men likevel det å trekke konklusjon om at du er dårlig mor fordi du røyker- det er å trekke det litt for langt.

Når du med overlegg utsetter barnet ditt for skader, vil jeg ikke si at god mor er det første jeg tenker på. Her er det heller ikke snakk om "blir", men "er".

 

Du skal slutte bare du får bestemt deg. Et barn i magen er ikke nok til å bestemme seg altså.

 

"En annen ting jeg lurer på er hva som skjer med barnet i magen når moren blir stresset og deprimert over å ikke kunne ta seg en røyk."

- dette er i følge forskere og leger bare barnemat i forhold til hva tobakken gjør. Det er blitt laget en video som viser fostets ansikt i det moren tar et magadrag. Det vrir seg, fordi det ikke får oskygen. Det er også bevist at barn av røykere blir mindre intelligent og kan utvikle astma.

 

Men for all del, bare fortsett.

 

Hm... Begynner å lure på om du ble utsatt for røyk i fosteralder, hvis teoriene du fremlegger stemmer så godt... Nå er jeg ikke lenger såret, bare sint. Og hvis du leser hovedinnlegget en gang til, så ser du at det er akkurat sånne kommentarer som du kommer med her, som jeg helst ville unngå. Hvis det provoserer deg så mye at andre røyker, foreslår jeg at du lar være å lese innleggene!

 

Og hva som er best slutteteknikk for meg, tror jeg i alle fall ikke du eller andre jeg ikke kjenner i det hele tatt, er den rette til å fortelle meg.

til freedom............

du burde skamme deg!!dette er ett forum hvor vi deler den gleden at vi er gravide,vi skal komme med råd og være støttespillere for hverandre.

 

du virker som at du trur du er en gammel prest som skal sitte å fordømme å vise veien ned til"hel....."

 

hva med å heller prøve å motivere folk til å slutte med tobakk?i stede for å tråkke på folk så de blir enda mer sugen etter røyk.

 

meld deg heller inn i ludvik nessa`s fan klubb,så kan dere derfra dømme både levende og døde..

 

nå er jeg temmelig provosert.

 

hilsen ikke røyker

freedom..nu e d pinade mæ nåkk!!må du altså holde de syke kommentaran dine for dæ sjøl.

 

æ bynner nu virkelig å tvile på din evne til å ta vare på barn så usaklig å fordømmende du e!!!!!!!!!!1skam dæ å hold meningan dine for dæ sjøl!!!!!!!!

 

alle som røyker vet at d e skadelig både for dem å barnet,det hær e en sia der vi ska prøve å motivere hværandre.hold smella eller finn ett nytt forum!!

 

nu e æ max.provosert.

ska du skjelle mæ å ut??ikke vits, æ røyker ikke.slutta dn dagen æ fikk positiv svar på test,mn æ regner me at du har vel en formaning om d å.

 

hilsen hissig og gravid ex-røyker

freedom, du og jeg er imot røyk. Men her inne på Røykedebatten går ikke våre argumenter inn, og det må vi vel bare akseptere.

 

På Skravlesiden derimot, finner du langt flere folk som er enige med deg/oss, og er de ikke det, tenker de iallfall ofte over hva vi faktisk sier før de eksploderer i sinne. Skriver du inn der, hører flere folk på deg, så gjør heller det!

 

Her inne er folk for sinte fra før. Har fått min dose sinte kommentarer jeg også, nemlig.

 

Lykke til med "anti-røykkampanjen". :)

Annonse

 

Jepp,Freedom, du traff nok spikern på hodet for mange. Det er ikke sånn som Maria24 mener, at alle røykere går rundt og er sinte hele tida. Men enhver blir sinte når man blir tråkket på og hånet av andre, spesielt når det er et sårt tema. Det er ikke bare her på dette forumet folk blir sinte når andre kommer med ekle kommentarer på tema som berører en... Det gjelder over alt. Så jeg forstår rett og slett ikke vitsen med å gjøre det!

 

Og er det egentlig noen som har spurt deg i denne debatten om hvor farlig det er å røyke? Om de såkalt " beviste" eller ikke beviste effektene av røyking under svangerskapet? Ikke??? Nei, men da ser jeg ikke poenget i å remse det opp. Vi er ikke dumme, og alle som er intelligent nok til å klare å bli gravid, har fått med seg at røyking ikke er bra. Verken for gravid eller ikke gravid. Jeg var i utgangspunktet "glad" for at andre sliter med det samme som meg, som forstår hvordan det er, og det var derfor jeg startet denne tråden. Både for å gi støtte, og eventuelt få støtte. Jeg føler jeg har fått masse god støtte her nå, og det er jeg kjempeglad for! Jeg håper også at andre har følt de har fått støtte. Så får vi heller bare se bort fra at du kaller oss dårlige mødre og annet tøv.

 

Jeg setter med dette sluttstrek for denne debatten, i alle fall fra min side. Har aldri vært interessert i å starte en krangel, og når du nå har gjort en krangel ut av innlegget, føler jeg det er på tide å droppe hele tråden. God Natt, og lykke til alle røykere, eksrøykere og snart eksrøykere! Like gode mødre alle sammen!! : )

jeg er også i mot røyk,men jeg tar meg ikke den friheten å dømmer andre som faktisk ikke klare å slutte å røyke.

dette er ingen meningsmåling,å hun som startet denne diskusjonen(legestudenten)hadde sikkert belaget seg på støtte fremfor utskjelling.

 

jeg mener at vi ikke har rett til å komme med fæle komentarer til de som røyker med barn i magen.

grusomt å lese freedom sine kommentarer.-alle kan mener hva de vil,men for all del,vær ikke stygg i munn mot hverandre.

jeg røkte før jeg fikk vite at jeg var gravid,men sluttet på dagen når jeg fikk beskjed. dvs at mitt barn da også har vært utsatt for røyk.vet at det ikke gjør meg til en dårligere mor av den grunnen:)

 

stå på alle dere som enda røyker,dere klarer å slutte vist dere virkelig vil! ha en fin dag!

Du skriver: bevist at barn av røykere blir mindre intelligent og kan utvikle astma. Glemte du ikke å sette kan mellom blir og mindre i setningen blir mindre intelligent? Min jente har jaffal ingen problemer med intelligensen, faktisk så har hun bedre intelligens enn mange av sine jevnaldrene (røykefrie mødre).

Jeg rister på hodet.

Jeg gjør det virkelig.

At du Freedom Som en mor kan være så ondskapsfull å rakke ned på en blivende mor. Hun gjør så godt hun kan, hun skal slutte å røyke.

Hun vil ha støtte, og ikke stygge kommentarer fra en ex - drittunge som deg.

Jeg blir så provosert av de tingene du skriver, at jeg kjenner jeg vil gråte.

Jeg røyker ikke selv, men jeg vet at det ikke er så enkelt å slutte, selv om man vil.

Jeg syns du er tøff som går på skolen OG skal ha barn!

Jeg ser virkelig opp til deg, og jeg håper du klarer å slutte å røyke!

Jeg krysser fingrene og tærne mine for deg=)

 

Ps. Ikke bry deg om det de negative tidligere bortskjemtedrittungersomerblittmødrealtfortidlig sier=)

 

Bare gråt du. Hvem har sagt at jeg er en mor eller jente for den saks skyld?

 

Når du blir så provosert, så kan du jo tenke deg hvor provosert en kan bli av en egoist som røyker med barn i magen?

 

Drittunge kan du være selv. Jeg er ikke enig med deg at jeg er så ondskapsfull. The truth hurts!

 

Jeg foreslår at du ror deg ned ti hakk her.

Når man har røyka i ti - tyve år og plutselig blir gravid, å man ikke klarer å slutte me EN ENESTE gang, så er man for pokker ikke egoistisk!

Er du helt knust i hodet eller?

Du minner meg om en "jegharfåttaltjegharpekapåhelelivet" person

DE ER IKKE EGOISTISK!!!!!

 

Og jeg tror ikke det finnes en eneste mor/blivende mor her inne som røyker som ikke sliter med samvittigheten, og prøver å slutter.

 

Jeg er en ikke-røyker, men her tar jeg dem i forsvar.

Og jeg merker, at du ikke EIER empati!

 

freedom...du minner mæ om en gammel og konservativ psykopat lærerinne vi hadde på barneskolen.ho tok sæ retten å fordømme alle og enhver..ho tok sæ friheten til å sætte fæle navn på folk og kalte de ting for de svakhetene dem hadde.

MEN vi visste jo alle at det var en grunn til at ho holdt på sånn...JO HO HADDE GJORT ALLE DE TINGENE SELV SOM DE HO RAKKA NED PÅ!!!men så ble ho plutseli "feilfri"og "skinnhellig", å da var det galt me alle,ska du tro!!

 

leste her at freedom ik vil kommentere om ho e mor eller blivende mor..så ka i jessunavn gjør ho her inne da?e ho hær for å lage fælt stemmning blant gravide som kansje e ekstra følsomme???mennesket ville heller ik si sitt eget kjønn.

 

samma det,freedom burde la være å komme å surne ett ellers så fint og flått forum for kvinner som går å e lykkelige med barn i magen,vi andre e jo hær for å motivere hverandre ,ikke for å komme brautanes med "egne meninger"som direkte skjeller ut folk.

alle andre her inne virker som ydmyke folk som ikke tar sæ til rette og driver å kaller mødre som desværre ikke har klart å slutte å røyke ENDA!

STÅ PÅ ,Æ VET DÅKKER KLARER DET!! vi andre er her for å gi råd,bare spør å vi svarer!

Jeg er ganske sikker på at FREEDOM er en barnløs sur gammel homo, forkledd som prest i en sekt som bedriver djeveldyrking - muligens tilogmed på dagtid. Så jeg tror helt klart det er best å se bort fra han.

 

Lykke til med eksamen, og lykke til med røyke-slutt kjære deg!

;-)

Begynner å lure på om du ble utsatt for røyk i fosteralder, hvis teoriene du fremlegger stemmer så godt... HAHA beibismagen detta maa jeg sannlig skrive under paa, noe av det morsomste jeg har lest paa lenge hehe (sier kanskje noe om humoren min men men !!)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...