Gå til innhold

Vi må plutselig holde ham i hånda til han sovner - noen med erfaringer?


Anbefalte innlegg

Det er jo forferdelig tungvint. Han har alltid vært en drøm å legge, men nå etter at han fikk stor (vokseseng) seng, er det blitt så vanskelig. Virker ikke som om det er på grunn av senga, men han virker engstelig. Om dagen når han leker på rommet sitt, er han stadig oppi senga og er sååå stolt av den og stjernnelampa han har over den.

 

Men det er en nabogutt her som har drevet med racerbil - den bråker noe j.vli - og Elias blir redd og skal bare klenge på meg hver gang han hører den. Tror rett og slett den forbanna bilen har satt angst i lillegutten min!

 

Hva skal vi gjøre for å få ham angstfri igjen? Skal vi sitte og holde ham i hånda til dette går over eller blir det da fort en dum uvane? Ville jo vært forferdelig traumatisk å ikke ta hham på alvor dersom det faktisk er alvorlig? Han var 2 år i januar.

 

Noen tips?

Fortsetter under...

Hei, jeg er stemor til en jente på 3år. Hun hadde en periode at hun ville at vi skulle sitte inne hos henne til hun sovnet. Noe vi synes ble veldig tungvindt etter en stund. Så nå vil hun ha døra åpen, den lukker vi når hun har sovnet.

 

Synes egentlig ting ble lettere da hun gikk over til storseng. Hun hadde sprinkelseng til hun var 3. Storseng fikk hun i bursdagsgave til 3 årsdagen. Kanskje hun ikke føler seg så innestengt med en stor seng enn det hun gjorde med en sprinkelseng? Ikke vet jeg..

 

Vi legger henne kl 19. Vi leser en bok og synger 2 faste sanger. Så går vi og lar døra stå åpen. Da leser hun noen bøker i senga eller noe.. Hun vet at hun må sitte i senga og ikke får stå opp.. Kan hente en bok i hylla på rommet, men så tilbake i senga..

 

Men merker at hvis vi går mot rommet hennes(kjøkkende er siden av) uten at hun ser oss.. Da hører hun bare skrittene våre, så hører vi noen som smetter oppi senga igjen.. hehe.. Men så lenge hun er på rommet sitt, så er ting egentlig greit..Hun er fornøyd og:) Synger og står i litt før hun sovner

Vi opplevde at jenta vår ville ha oss til å sitte ved senga til hun sovna rett etter hun fikk vokseseng. Vi lot hun styre oss den første uka, men da tok vi opp "kampen". Vi gjorde det veldig klart for henne at det er trygt og godt i senga, vi synger en sang og går deretter ut av rommet. Hvis hun roper på oss svarer vi noen av gangene hun roper, og kanskje viser vi oss i døra. Men vi sitter ikke hos henne! Og det har gått veldig bra. Hun klarer det helt fint igjen nå. Tror det er mange som føler seg mer utrygge i den "store" sengen i forhold til grindseng.

 

Håper det ordner seg.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...