Gå til innhold

Nabo sosial skap


Anbefalte innlegg

Skrevet

En nabo (Tora) har ødelagt livet til en annen nabo (Hilde) En stygg sak. 
Hilde inviterer naboene til en felles aktivitet. Tora får vite om dette og klager over at hun ikke er inkludert. 
Hilde vil ikke ha noe med Tora å gjøre. Hun ekskluderer henne ikke, hun lar bare være å ta kontakt eller invitere henne. 
En nabo nevner til Hilde at Tora ikke er informert om aktiviteten. Hilde svarer at hun ikke har kontakt med Tora og ikke har nr hennes. Men at hun bare må bli med hvis hun ønsker. 
Hva er riktig her? 
Har Hilde noe forpliktelser til å inkludere Tora i det sosiale når Tora har ødelagt livet til Hilde og familien? 

 

Anonymkode: 7c377...cbd

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Nei, Hilde må selv få bestemme hvem hun vil invitere. 

Anonymkode: 92e76...8ca

Skrevet
Anonym bruker skrev (16 minutter siden):

Har Hilde noe forpliktelser til å inkludere Tora i det sosiale når Tora har ødelagt livet til Hilde og familien? 

Nei.

Anonym bruker skrev (17 minutter siden):

Hun ekskluderer henne ikke, hun lar bare være å ta kontakt eller invitere henne. 

Det er dette som er å ekskludere.

Anonymkode: 4dbe0...45f

Skrevet
Anonym bruker skrev (41 minutter siden):

Nei.

Det er dette som er å ekskludere.

Anonymkode: 4dbe0...45f

Mener du Hilde burde invitert Tora? Burde Tora forvente at Hilde inkluderte henne etter det hun har utsatt Hilde for?

Anonymkode: 7c377...cbd

Skrevet
Anonym bruker skrev (51 minutter siden):

Nei, Hilde må selv få bestemme hvem hun vil invitere. 

Anonymkode: 92e76...8ca

Det tenker jeg også. Hvem vil invitere en nabo som har vært helt forferdelig? Det er noe helt annet i en skoleklasse hvis man utelater en person i et selskap der det handlerom barn. Eller på en arbeidsplass. Men når det gjelder fritid mener jeg man ikke er forpliktet til å pleie sosial kontakt med naboene eller nabo som har vært slem 

Anonymkode: 7c377...cbd

Skrevet
Anonym bruker skrev (2 timer siden):

Mener du Hilde burde invitert Tora? Burde Tora forvente at Hilde inkluderte henne etter det hun har utsatt Hilde for?

Anonymkode: 7c377...cbd

Nei, men hun kan ikke si at hun ikke ekskluderer.

Anonymkode: 198de...660

Skrevet

Hilde bestemmer selv hvem hun vil invitere.

Skrevet
Anonym bruker skrev (7 timer siden):

Mener du Hilde burde invitert Tora? Burde Tora forvente at Hilde inkluderte henne etter det hun har utsatt Hilde for?

Anonymkode: 7c377...cbd

Nei…?

Men det at hun ikke burde det, betyr likevel ikke at det hun driver med ikke er å ekskludere. 

Anonymkode: 4dbe0...45f

Skrevet

Er dere åttendeklassinger, hele gjengen? "Ødelagt livet til" er åttendeklassedrama. 

Anonymkode: b1389...280

Skrevet

Det store spørsmålet her er hvorfor Tora på død og liv skal komme på Hildes arrangement, når hun tydeligvis ikke liker henne 😄

 

Skrevet

Det er klart hun ekskluderer når hun inviterer alle naboene bortsett fra henne, det er jo definisjonen på ekskludering.

Det kan godt hende hun har en god grunn, og selvfølgelig er hun ikke tvunget til å invitere henne, men ekskludering er det.

Jeg regner med at Tora har lyst til å komme fordi hun ikke er uvenner med de andre naboene, men her kommer det jo veldig an på hva slags arrangement du snakker om da. Har Hilde invitert naboene hjem til seg på påskeverksted rundt sitt eget spisestuebord er hun selvfølgelig ikke forpliktet til å invitere Tora, men om hun har tatt initiativet til påskeeggjakt på lekeplassen med alle barna i nabolaget er det rart å utelate Tora og hennes evt barn.

Må si jeg er litt nysgjerrig på hvordan en nabo kan "ødelegge livet" til dama i nabohuset?

Anonymkode: 182b3...0d3

Skrevet

Nei, Hilde har ingen forpliktelse til å invitere Tora. Legger vi til grunn at det Tora har gjort er med vilje og med vonde intensjoner så var Hilde raus som åpnet opp for at Tora kunne være med. En slik tilnærming gjør det også bedre for naboene som ellers kommer i en vanskeligere skvis. 

Vet de andre naboene om hva som har skjedd? Vet de det er det jo enklere for dem å forstå hvorfor ting er som de er. Med det er mange måter Tora kan ha ødelagt livet til Hilde uten at var med vilje og at hun slett ikke mente det. Da er det ikke sikkert naboene er enig med Hilde i utestengningen av Tora. Da kan en slik linje føre til at naboene tar Tora sitt parti og Hilde ender opp med å bli isolert. Det samme må Hilde være forberedt på om naboene ikke vet hva som har skjedd. Da ser de gjerne bare at Hilde utestenger og får et galt bilde av situasjonen.

For naboene er det jo en litt vanskelig situasjon når det er konflikter og utestengning. Tora ønsker nok å være del av naboskapet.  Skjer der noe felles for naboene, ønsker jo Tora å være en del av dette fellesskapet. Kanskje har Tora et helt annet perspektiv og forståelse av det som skjedde? Kanskje føler hun ikke at det som skjedde med Hilde var med vilje eller hun ikke er enig i omfanget. Kanskje er hun ond og bryr seg ikke.  Det vil nok komme flere situasjoner der det er naturlig at naboene samles og det kan fort ende opp med å bli vanskelig for Hilde om hun utestenger Tora og de andre ikke vet hvorfor eller ikke deler samme forståelse som Hilde. 

 

Anonymkode: 50daf...36c

Skrevet

Det kommet litt an på, dersom Hilde inviterer på veiene av et sameie, en vel forening eller liknende skal Tora også inviteres.

Dersom Hilde inviterer som privatperson velger Hilde selv hvem som skal inviteres

Anonymkode: 29185...07b

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...