Anonym bruker Skrevet 25. mai #26 Skrevet 25. mai 3 hours ago, amandine said: Nå har jeg ikke sett på den pakken men jeg har vanskelig for å tro at kiloprisen er lavere. Jeg laget to langpanner med pizza i går for under 100 kroner inkludert saus og fyll. Kilopris er såklart lavere. Men bruker så skjeldent at det må kastes og da blir det billigere å kjøpe pose de få gangene Anonymkode: 09895...c64
Anonym bruker Skrevet 25. mai #27 Skrevet 25. mai 2 hours ago, Anonym bruker said: Jøyemeg. Jeg er visst dårlig på å forklare. Om man baker sjelden og ikke bruker mel, sukker osv, så er det dyrere å kjøpe inn alt man trenger til den ene kaken (og få mye mel og sukker til overs) enn å kjøpe én toropakke som inneholder nøyaktig det man trenger til én kake. Altså ikke kilopris, men stk pris. Prisen for den ene kaken den ene gangen. Er det noen som skjønner hva jeg mener 🙈 Anonymkode: 3089e...cfb Det du skriver er akkurat det jeg mente😊 Anonymkode: 09895...c64
Anonym bruker Skrevet 25. mai #28 Skrevet 25. mai 2 hours ago, Himmel og hav said: Jeg skjønner hva du mener. Jeg vet også at både sukker, mel, tørrgjær osv har lang holdbarhet om det oppbevares riktig. Baker du bare ei kake annethvert år eller så så er det sikket billigere å kjøpe posemix. Det er bare litt vanskelig å tenke seg til en husholdning der man aldri bruker mel eller sukker til noe annet enn kake og derfor ikke skulle få brukt det opp i løpet av noen år. Vi finnes😂 Anonymkode: 09895...c64
Anonym bruker Skrevet 25. mai #29 Skrevet 25. mai 7 minutes ago, Anonym bruker said: Det kommer vel an på. Jeg kjøper mel og tørrgjær når det er på tilbud, så for oss er Toro helt klart dyrere. Anonymkode: d27bd...613 Kilopris er det så klart mye billigere ja, men her brukes mel og gjær så skjeldent at det blir dårlig og må kastes og da blir det jo dyrere Anonymkode: 09895...c64
Anonym bruker Skrevet 25. mai #30 Skrevet 25. mai amandine skrev (1 time siden): Jeg laget min egen tomatsaus, med en løk, en gulrot, to bokser hele tomater( de billigste men med høyest tomatinnhold) og krydder. Så ble bunnene laget med 6 dl vann og kanskje 7 dl mel. Jeg hadde noen skiver spekeskinke på og ost. Ost river jeg alltid rester og oppbevarer i fryseren. Ost koster jo 95,- per kilo om du handler på tilbud (ikke opprevet). Tomater på boks får jeg sjelden til under 10,- Løk og gulrot er jo billig (velger alltid billigste variant), men spekeskinke koster jo litt. Jeg handler både mel, gjær, ost, spekeskinke og hermetiske tomater på tilbud, men under 100,- får jeg ikke til på to langpannepizzaer. Jeg lager også sausen selv (men i tillegg litt hvitløk og stangselleri). Mulig vi er spesielt glade i ost og har mye mer av det på enn dere. Anonymkode: d27bd...613
Anonym bruker Skrevet 25. mai #31 Skrevet 25. mai Anonym bruker skrev (1 minutt siden): Ost koster jo 95,- per kilo om du handler på tilbud (ikke opprevet). Tomater på boks får jeg sjelden til under 10,- Løk og gulrot er jo billig (velger alltid billigste variant), men spekeskinke koster jo litt. Jeg handler både mel, gjær, ost, spekeskinke og hermetiske tomater på tilbud, men under 100,- får jeg ikke til på to langpannepizzaer. Jeg lager også sausen selv (men i tillegg litt hvitløk og stangselleri). Mulig vi er spesielt glade i ost og har mye mer av det på enn dere. Anonymkode: d27bd...613 Det er mulig, jeg bruker sjelden mer enn 1/3 av en ost til to store pizza. Som regel gjør jeg som den over, jeg river opp de tynne restene som bare er til besvær ellers. Rester er også veldig greit på pizza, f eks kjøttdeig etter taco. Anonymkode: 97f96...330
Anonym bruker Skrevet 25. mai #32 Skrevet 25. mai Jeg sjekket prisen på pizzabunnposen på oda nå. Den koster kr 37,40, mens en kilo mel koster 15,50 og gjær 5,60. Så det er faktisk billigere å kjøpe mel og gjær selv om du må kaste resten. Argumentet med at det blir billigere med pose enn å kjøpe mange ingredienser er relevant når det er snakk om ting som faktisk har mange ingredienser, men ikke ting som pizzadeig eller glasuren i hovedinnlegget, der det omtrent bare er en ingrediens i posen. Anonymkode: 43f87...e9d
Anonym bruker Skrevet 25. mai #33 Skrevet 25. mai Anonym bruker skrev (6 minutter siden): Kilopris er det så klart mye billigere ja, men her brukes mel og gjær så skjeldent at det blir dårlig og må kastes og da blir det jo dyrere Anonymkode: 09895...c64 Mel har jo holdbarhet på flere år. Om du kjøper 1 kg hvetemel klarer du ikke bruke det opp på la oss si 2 år da? Når du slår sammen bursdager, skoleavslutninger osv på et år må det da kreve mer enn 1 kg mel? Gjær kan du kjøpe fersk i 50g terning, har du mel i skapet kjøper du en terning, det må da bli billigere enn toroposer, og smaker mye bedre. Anonymkode: dd322...86e
Anonym bruker Skrevet 25. mai #34 Skrevet 25. mai 2 minutes ago, Anonym bruker said: Jeg sjekket prisen på pizzabunnposen på oda nå. Den koster kr 37,40, mens en kilo mel koster 15,50 og gjær 5,60. Så det er faktisk billigere å kjøpe mel og gjær selv om du må kaste resten. Argumentet med at det blir billigere med pose enn å kjøpe mange ingredienser er relevant når det er snakk om ting som faktisk har mange ingredienser, men ikke ting som pizzadeig eller glasuren i hovedinnlegget, der det omtrent bare er en ingrediens i posen. Anonymkode: 43f87...e9d Det er for familiepakke som koster det Anonymkode: 09895...c64
Anonym bruker Skrevet 25. mai #35 Skrevet 25. mai 1 minute ago, Anonym bruker said: Mel har jo holdbarhet på flere år. Om du kjøper 1 kg hvetemel klarer du ikke bruke det opp på la oss si 2 år da? Når du slår sammen bursdager, skoleavslutninger osv på et år må det da kreve mer enn 1 kg mel? Gjær kan du kjøpe fersk i 50g terning, har du mel i skapet kjøper du en terning, det må da bli billigere enn toroposer, og smaker mye bedre. Anonymkode: dd322...86e Nei bruker aldri mel så aldri, kanskje 2-3 ganger i året Anonymkode: 09895...c64
Anonym bruker Skrevet 25. mai #36 Skrevet 25. mai Anonym bruker skrev (8 minutter siden): Mel har jo holdbarhet på flere år. Om du kjøper 1 kg hvetemel klarer du ikke bruke det opp på la oss si 2 år da? Når du slår sammen bursdager, skoleavslutninger osv på et år må det da kreve mer enn 1 kg mel? Gjær kan du kjøpe fersk i 50g terning, har du mel i skapet kjøper du en terning, det må da bli billigere enn toroposer, og smaker mye bedre. Anonymkode: dd322...86e Men gjær må du vel kjøpe uansett Toro eller mel? Anonymkode: 97f96...330
Anonym bruker Skrevet 25. mai #37 Skrevet 25. mai Sjelden. Det skives sjelden, uten K! Anonymkode: 3089e...cfb
Anonym bruker Skrevet 25. mai #38 Skrevet 25. mai Bakte myyyye før, men etter at barna ble større og ikke lenger avslutninger og bursdager så blir det nesten ikke noe lenger. Og da er det lettere å ta en pose de få gangene i året vi får lyst på vafler, pannekaker eller "hjemmelaget" pizza Anonymkode: f0b87...f82
Anonym bruker Skrevet 25. mai #39 Skrevet 25. mai Jeg er en av de rare som sverger til Toro pizzabunn (tilsetter kun van) Rett og slett fordi den ikke krever heving, da går det jo kjappere. Og den blir akkurat passe stor i langpanne uten heving. Kan ikke fordra stor og voldsom hjemmelaget bunn. Jada, det er sikkert fullt mulig å få til uten Toro, men jeg har råd til det, gidder ikke styret og den smaker godt. Så da…. Anonymkode: 22e2a...a9d
Anonym bruker Skrevet 25. mai #40 Skrevet 25. mai Anonym bruker skrev (1 time siden): Jeg er en av de rare som sverger til Toro pizzabunn (tilsetter kun van) Rett og slett fordi den ikke krever heving, da går det jo kjappere. Og den blir akkurat passe stor i langpanne uten heving. Kan ikke fordra stor og voldsom hjemmelaget bunn. Jada, det er sikkert fullt mulig å få til uten Toro, men jeg har råd til det, gidder ikke styret og den smaker godt. Så da…. Anonymkode: 22e2a...a9d Den smaker IKKE godt altså! Er en slags kunstig, ekkel smak, slik som andre bakverk av Toroposer. Prøv å lage bunn av Tip00 pizzamel som kaldhever i kjøleskap et par døgn. Etter det lager du aldri mer kjøpebunn av Toropose. Anonymkode: ba14f...14b
Anonym bruker Skrevet 25. mai #41 Skrevet 25. mai Anonym bruker skrev (1 time siden): Den smaker IKKE godt altså! Er en slags kunstig, ekkel smak, slik som andre bakverk av Toroposer. Prøv å lage bunn av Tip00 pizzamel som kaldhever i kjøleskap et par døgn. Etter det lager du aldri mer kjøpebunn av Toropose. Anonymkode: ba14f...14b Tror du noen slutter med noe fordi du ikke liker det? Anonymkode: 3089e...cfb
Anonym bruker Skrevet 26. mai #42 Skrevet 26. mai Anonym bruker skrev (10 timer siden): Den smaker IKKE godt altså! Er en slags kunstig, ekkel smak, slik som andre bakverk av Toroposer. Prøv å lage bunn av Tip00 pizzamel som kaldhever i kjøleskap et par døgn. Etter det lager du aldri mer kjøpebunn av Toropose. Anonymkode: ba14f...14b De produktene der kan da ikke sammenlignes Anonymkode: f0b87...f82
Anonym bruker Skrevet 26. mai #43 Skrevet 26. mai Anonym bruker skrev (På 25.5.2025 den 10.55): Men baker du aldri en foccacia f eks, eller loff eller rundstykker? Lager du aldri gryter eller sauser som trenger jevning? Anonymkode: ba14f...14b Ikke meg du spør, men nei, jeg baker kun til jul. Og lager ikke jevnet saus mer enn til kjøttkaker, hvilket også er maks et par ganger i året. Jeg har likevel alltid tørrvarer. Men aldri egg eller smør eller melk, for eksempel. Anonymkode: e2608...8c5
Anonym bruker Skrevet 26. mai #44 Skrevet 26. mai Anonym bruker skrev (22 timer siden): Det er mulig, jeg bruker sjelden mer enn 1/3 av en ost til to store pizza. Som regel gjør jeg som den over, jeg river opp de tynne restene som bare er til besvær ellers. Rester er også veldig greit på pizza, f eks kjøttdeig etter taco. Anonymkode: 97f96...330 1/3 ost til to store pizzaer?!? Oi... blir ikke det veldig glissent og lett for å få svidd ost? Jeg bruker omtrent 1/2 ost (stor) til én pizza. Det er kanskje litt raust igjen, men det er jo en stor overflate som skal dekkes. Anonymkode: 5294d...1e0
Anonym bruker Skrevet 26. mai #45 Skrevet 26. mai Grunnen er rett og slett at dagligvarebransjen og enkelte leverandører har fått "oss" til å tro at vi ikke kan lage mat og diverse tilbehør selv og at det smaker så mye bedre og er så mye bedre å kjøpe ferdig. En annen ting er at når man blir vant med "ferdig-smaken" så man vi venne oss til hjemmelaget igjen. Da jeg skjønte at det var mye bedre og mye morsommere å lage saus selv, tok det faktisk litt tid før jeg ikke savnet posesmaken. Men da jeg først hadde blitt vant med å lage mat fra bunnen av, synes vi ikke at halvfabrikata er godt i det hele tatt. Det er selvfølgelig dyrere å lage mat fra bunnen av om man må kjøpe inn alle ingredienser for å lage det. Og det må man gjerne i begynnelsen. Jeg anbefaler alle å begynne å lage maten sin fra bunnen av. Det er litt tungvint i begynnelsen kanskje, men nå lager jeg det meste fra begynnelsen, både hjemme, på ferieturer og på hytteturer. Anonymkode: e4db1...f00
Anonym bruker Skrevet 26. mai #46 Skrevet 26. mai Anonym bruker skrev (3 timer siden): Ikke meg du spør, men nei, jeg baker kun til jul. Og lager ikke jevnet saus mer enn til kjøttkaker, hvilket også er maks et par ganger i året. Jeg har likevel alltid tørrvarer. Men aldri egg eller smør eller melk, for eksempel. Anonymkode: e2608...8c5 Går du på noen slags diett? Jeg tror ikke det går en uke uten at egg blir brukt i en eller annen form her i huset. Vi bruker det til middag, til kvelds og frokost og selvsagt til å bake både gjærbakst, kaker og lapper/pannekaker/vafler. Lager du aldri hjemmelaget mat ut over middag? Anonymkode: 3089e...cfb
Anonym bruker Skrevet 26. mai #47 Skrevet 26. mai Anonym bruker skrev (26 minutter siden): Går du på noen slags diett? Jeg tror ikke det går en uke uten at egg blir brukt i en eller annen form her i huset. Vi bruker det til middag, til kvelds og frokost og selvsagt til å bake både gjærbakst, kaker og lapper/pannekaker/vafler. Lager du aldri hjemmelaget mat ut over middag? Anonymkode: 3089e...cfb Nei, ingen diett, men velger å spise grønnsaker, belgfrukter og kjøtt/fisk fordi det er det vi trives med. Egg er godt, og vi har ikke noe prinsipp om å ikke spise det ene eller andre, heller ikke egg eller mel, men vi trives bedre i egen kropp uten bakst og jevnete sauser (som ble brukt i eksemplet over her). Anonymkode: e2608...8c5
Anonym bruker Skrevet 26. mai #48 Skrevet 26. mai Anonym bruker skrev (16 timer siden): Den smaker IKKE godt altså! Er en slags kunstig, ekkel smak, slik som andre bakverk av Toroposer. Prøv å lage bunn av Tip00 pizzamel som kaldhever i kjøleskap et par døgn. Etter det lager du aldri mer kjøpebunn av Toropose. Anonymkode: ba14f...14b Nei, det er ingen kunstig ekkel smak av den. Den smaker som vanlig pizzadeig med vanlig mel. Og nei, jeg lager ikke pizzadeig flere dager i forveien. Anonymkode: 22e2a...a9d
Anonym bruker Skrevet 26. mai #49 Skrevet 26. mai Anonym bruker skrev (Akkurat nå): Nei, det er ingen kunstig ekkel smak av den. Den smaker som vanlig pizzadeig med vanlig mel. Og nei, jeg lager ikke pizzadeig flere dager i forveien. Anonymkode: 22e2a...a9d Det er forøvrig ca det eneste jeg bruker Toro til. Og det fortsetter jeg med. Spiser ikke mat som ikke smaker godt. Anonymkode: 22e2a...a9d
Anonym bruker Skrevet 26. mai #50 Skrevet 26. mai Anonym bruker skrev (37 minutter siden): Nei, det er ingen kunstig ekkel smak av den. Den smaker som vanlig pizzadeig med vanlig mel. Og nei, jeg lager ikke pizzadeig flere dager i forveien. Anonymkode: 22e2a...a9d Jeg kaldhever heller ikke pizzadeig, lager med lunkent vann og lar den stå maks ti til femten minutter. Det er ikke noe mer mystisk i pakka enn tørrgjær, så det blir temmelig likt, vil jeg tro. Man slipper å måle, naturligvis, jeg ser den. Egentlig tror jeg kommentarer som den med kaldhevingen bidrar til å få folk til å tro at matlaging er mye vanskeligere enn det egentlig er. Om man tror at man må planlegge pizzadeigen flere dager i forveien og kjøpe spesialmel (som også er dyrt), er det jo ikke noe rart om man strekker seg etter posene. Anonymkode: 43f87...e9d
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå