Gå til innhold

Hvor mye er vanlig å gi eget barn i konfirmasjon?


Anbefalte innlegg

Jeg vet at det kanskje er det samme som å spørre om hvor langt er et tau, men jeg synes det er fryktelig vanskelig å vite hvor mye vi bør gi. Ingen av mine nære venninner har hatt konfirmasjon for sine barn enda, og derfor har jeg ingen å spørre.

Kan jeg spørre hva dere ga i konfirmasjonsgave til eget barn? Hun har fått arvet bunad, men det får jo ikke sønn om et par år. 

Anonymkode: 82a58...1f3

Fortsetter under...

Vi har jente og gutt. Begge fikk 5000 kr hver i rene penger, jenta fikk bunad og gutten har stående tilbud om bunad om/når han måtte ønske det. 
 

Jenta var ikke særlig interessert i bunad i den alderen, og fikk under mild tvang. Derfor var det ikke rettferdig om hun skulle få den og gå glipp av penger. 

Anonymkode: 5bc2c...f1a

Jeg har konfirmert to jenter. De fikk selskapet i gave pluss et smykke. Sønnen får det samme når han konfirmeres neste år. Kanskje ikke smykke da, men en gave til maks 1000kr.

Vet at mange påstår at selskapet ikke er en gave, men for meg, så er det det. Jeg driter ikke penger, og selskapene jeg har hatt har kostet 10 000. Og set selskapet hadde jeg ikke hatt om ikke barnet skulle konfirmeres.

Anonymkode: c94ab...074

Gutten fikk selskapet, dyr dress samt 7000 kr til kjøretimer. 

jente 1 fikk selskapet og Rando-utstyr

Jente 2 fikk selskapet og speilreflekskamera. 
 

Jentene fikk bunad av besteforeldrene mens gutten fikk penger. 

Anonymkode: f1bb4...651

Annonse

Jente: bunad , gullring fra søsken og 5000kr fra oss foreldre

 

Gutt : Slipsnål i gull fra søsken og penger fra oss ( husker ikke hvor mye nå, men han skal og få bunad viss han vil når en er utvokst.

Anonymkode: db376...9f1

Anonym bruker skrev (59 minutter siden):

Jeg vet at det kanskje er det samme som å spørre om hvor langt er et tau, men jeg synes det er fryktelig vanskelig å vite hvor mye vi bør gi. Ingen av mine nære venninner har hatt konfirmasjon for sine barn enda, og derfor har jeg ingen å spørre.

Kan jeg spørre hva dere ga i konfirmasjonsgave til eget barn? Hun har fått arvet bunad, men det får jo ikke sønn om et par år. 

Anonymkode: 82a58...1f3

Hun fikk bunad og 10.000 kroner.

Har inntrykk av at det var rundt der mange lå. noen fikk enorme summer, fordi foreldre hadde spart siden barna var født. Så 200-300.000. 

Selskapet kom jo også på 30.000 men det var ikke regnet som gave da. Så total kostnad for konfirmasjonen ble vel 90.000

Anonymkode: c3030...aae

Anonym bruker skrev (2 minutter siden):

Hun fikk bunad og 10.000 kroner.

Har inntrykk av at det var rundt der mange lå. noen fikk enorme summer, fordi foreldre hadde spart siden barna var født. Så 200-300.000. 

Selskapet kom jo også på 30.000 men det var ikke regnet som gave da. Så total kostnad for konfirmasjonen ble vel 90.000

Anonymkode: c3030...aae

Skal sies at vi har bare et barn. Vi hadde ikke hatt sjans til slike dummer om vi hadde flere. 

Anonymkode: c3030...aae

Annonse

Gemini77/ skrev (20 minutter siden):

Gutt: selskapet, dress, mansjettknapper og 30.000 kr. 
 

jente: selskapet, diamantring og bunad 

Diamantring til en 15-åring? 
30 000 til en 15-åring?

Begge deler er crazy i mine øyne, men vi er forskjellige.

Om de 30 000 blir i en konto man må spare til bolig hadde jeg synes det var helt innafor. Men ikke til fjas og tull

Anonymkode: 397b0...aba

Sønnen ble konfirmert for to år siden, han fikk dress, selskapet  (ca 50 gjester), lett motorsykkel (kjøpt pent brukt) og lett motorsykkel lappen. Førerkort og motorsykkel kom på ca 50. 000,-

Dattera var konfirmant i fjor. Hun fikk selskapet, bunad med alt sølv (ca 60.000 i bunad og sølv) I tillegg betaler vi noe av lett motorsykkel førerkortet hennes. 

Anonymkode: 95418...1a3

Jeg har konfirmert 3 barn, og mitt intrykk er at rundt 10.000 er veldig vanlig. Noen gir selvfølgelig mer, og noen mindre, sånn er det.

Mine har fått båt, liten rib med 9,9 hester. Alle tre kjørte den et par somre, og solgte den for å kjøpe lett motorsykkel når de ble 16. 

Vi har vel gitt rundt 10-15.000 for de båtene, gjennom en onkel i bransjen, så de har hatt verdi på rundt 20.000,-

Anonymkode: 38bc0...892

Jeg har konfirmant i vår. Selskapet står jeg for og er selvfølgelig ikke en del av gaven. Gaven hun får er bunad og bunadsølv som tilsammen blir 74000 kr, i tillegg får hun ett diamantsmykke som har gått i arv i fem generasjoner pluss 15000 kr.

Anonymkode: 7fa23...512

Har konfirmant om 4 år. 

Han kommer til å få masse penger fra farssiden, så jeg har tenkt å gi en reise, samt førerkort for moped og lett motorsykkel. 

Bunad får ham i 20-års gave, om han vil ha da. 

Anonymkode: 12ee8...e36

Men hvorfor skal de få så himla mye dere som gir mye penger? For mange er selskapet mye penger i seg selv, så for noen så må det gå som en del av gaven f.eks. Det er jo ikke en plikt å konfirmere seg, de aller fleste gjør det kun for å få penger nå til dags. 

Anonymkode: 17296...55e

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...