Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Har bestilt ferietur til Hellas i mai. Jeg vil da være ca 19 uker på vei.

Bestilte turen før jeg visste jeg var gravid. Nå har jeg begynt å lure på om det er så lurt å reise når jeg er gravid... Har leste litt rundt og det står at en må være forsiktig og egentlig fraråder det å reise utenfor Norden når en er gravid men at deg går vel stort sett bra. Jeg ble så nervøs nå. Er det dumt å reise? Hva tenker dere? Noen med erfaring? Dette er jo første graviditeten så en er kanskje litt ekstra forsiktig... Jeg tenker at det går jo helt sikkert bra, må bare være forsiktig med hva jeg spiser... Vil gjerne ha noen tanker...?

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/144116869-ferie/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Hei, jeg var i Brasil for noen uker siden Sokkedyret. Da sjekket jeg med forsikringen og de sa at den vanlige forsikringen gjaldt, men fint at jeg ringte. Det eneste forsikringen ikke dekket var hvis jeg plutselig ble bekymret og ville ha ultralyd eller noe typisk gravid greier der nede som ikke var akutt. Ved blødninger etc dekket forsikringen alt. Legen min sa det var helt i orden å reise, men at det egentlig var mest optimalt å reise i 2 trimester. Det er jo akkurat der du vil være:-) Ellers må man bare følge de vanlige reiserådene: beveg deg under flyturen hver time, bruk støttestrømper på flyturen, ikke drikk av glass på restaurant, ei heller isbiter, unngå salat, og ha gjennomstekt kjøtt. Jeg opplevde ingenting farlig.

 

I tillegg tok jeg toksomoplasmose test før og etter jeg dro. Dette fordi jeg var negativ før jeg dro, da ville de sjekke om jeg hadde fått bakterien i meg da jeg kom hjem.. Men dette vet legen din alt om:-)

 

Puh, dette ble langt! Haha:-) Men med andre ord, ingen fare og nyt reisen! Eneste faren er jo hvis du får bekkenløsning eller er blir syk av graviditeten før du reiser, da må du for all del ikke avbestille reisen pga graviditet. Dette får man avslag på.. Da må du heller være "febersyk". Så vet du det :D

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/144116869-ferie/#findComment-146083673
Del på andre sider

Hehe, vi har også nettopp bestilt ferie på samme tidspunkt. Det blir jo ingen utenlandsferie senere på året, og sikkert ikke mens babyen er så liten heller, så vi følte dette ble siste sjanse for en stund. Jeg har ingen betenkeligheter med å reise da, vi holder oss også innen Europa, og det tror jeg må være helt trygt. Vet jo hvilke forholdsregler jeg må ta i forhold til mat og den slags. Siden det er i mai er varmen heller ikke for plagsom. Tror vi får en finfin ferie både du og jeg! :D

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/144116869-ferie/#findComment-146083870
Del på andre sider

Annonse

Vi skal til Berlin en uke når jeg er rundt 22 uker. Dette var også bestilt på forhånd før jeg ble gravid. Av erfaring fra sist, er det lurt å ha godt fottøy, og ta det litt roligere enn man ellers ville gjort. Jeg fikk mye vann i kroppen av varme og trasking sist (da reiste vi på ferie når jeg var i uke 32 vel og merke....). Tenker det blir en glimrende tid å reise på denne gangen.

 

Ble forresten gravid da jeg var i Tanzania sist, og bodde der de to første månedene av svangerskapet. Husker det voldte meg en del bekymringer siden jeg ikke kunne ta malariamedisin, og det til tider var veldig varmt (rundt 40-45 varmegrader). Men så lenge man tar sine forhåndsregler, er det jo greit å tenke på at kvinner er gravide og føder velskapte barn overalt i verden.

 

Skal nyte ferien (forsinket bryllupreise med bare meg og min mann) til det fulle, og det håper jeg du også gjør. Masse deilig mat for glutenallergikere i Hellas! Deilige salater, grillmat, oster....

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/144116869-ferie/#findComment-146084459
Del på andre sider

  • 2 uker senere...

Vi reiser til Spania når jeg er 19 uker. Skal benytte støttestrømper under flyturen, samt kun spise gjennomstekt kjøtt, ikke salat om jeg ikke har vasket den selv etc. Var toxo negativ nå, så skal ta ny prøve når jeg kommer hjem. I følge jordmoren skal en "nærmest" spise kattebæsj fra en katt som har spist en mus som er smittet av toxo for å få sykdommen.

 

God tur:)

 

PS! Så hyggelig å høre at du er gravid Sokkedyret, vi var på samme ikm-uke i november en gang.

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/144116869-ferie/#findComment-146122715
Del på andre sider

Jeg var på tre ferier i første svangerskapet, siste i uke 29 ca. Legen sa ok, men anbefalte ikke asia/Afrika som jeg først skulle til. Dro til Europeiske land istedenfor, selv om jeg nok ikke hadde vært like skeptisk i dette svangerskapet. Man følger jo de samme rådene og er forsiktig uansett.

 

 

Anonymous poster hash: a1eac...5b3

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/144116869-ferie/#findComment-146125449
Del på andre sider

Skal til Krakow en uke i slutten på Mai da er jeg 26+3 når vi drar 27+1 når vi drar hjem igjen. Ble bestilt før jeg ble gravid.

Skal være med 10. klasse med fredsreiser (samme som de hvite bussene). Er utrolig spendt på hvordan det blir ;)

Endret av Lykkespiren
Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/144116869-ferie/#findComment-146126530
Del på andre sider

  • 1 måned senere...

Annonse

Jeg har allerede vært på Gran Canaria og det gikk helt fint :-)

Skal til Spania i mai og være der i tre uker. Er 18+4 når vi reiser ned. Vi skal bo i privat leilighet og der har vi bodd mange ganger før. Vet hva vi kommer til og jeg er over hodet ikke bekymret :-)

Skal til London i august og er da 31 uker på vei. Jeg tenker at jeg reiser hvis jeg er i bra form og hvis ikke så blir jeg bare hjemme.

 

Det jeg tenker mest på i forbindelse med utenlandsreiser er egentlig ikke smittefare for det kan man gjøre så mye selv for å begrense. Jeg tenker mer på om helsevesenet i det landet jeg skal til er i stand til å yte like god hjelp som her hjemme dersom det skulle ende i alt for tidlig fødsel eller fødsel med komplikasjoner... Alt for tidlig fødsel er riktig nok sjelden, men jeg har sett litt for mye gjennom jobben min... Når jeg skal til Spania er det uansett for tidlig å redde barnet dersom det skulle bli født. Når jeg skal til London, så er nok barnet så pass modent at de klarer å redde det der også ;-)



Anonymous poster hash: cdeef...7c9
Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/144116869-ferie/#findComment-146257503
Del på andre sider

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...