@nonym Skrevet 13. september 2013 #1 Skrevet 13. september 2013 Dere som fødte i de kalde mnd, november til mars ca.. Hvor mye "uteklær" hadde dere til å begynne med? F.eks strikkede klær, varme dresser, hvor mange varme luer og votter osv? :-)
Anonym bruker Skrevet 13. september 2013 #2 Skrevet 13. september 2013 Veldig lite egentlig, de vognposene du får kjøpt i dag er utrolig varme (vi hadde oldenwalder i dun) så ungen trenger lite klær i den. En god lue og en strikkejakke er egentlig nok. Biler har vi jo kupevarmer i så den varmes opp før vi går ut, dessuten er det ikke bra med for mye tøy i bilsetet siden du ikke får strammet selene skikkelig. Bedre med et ullpledd over barnet, eller en dunpose til setet. Mamma strikket og tovet babyvotter, helt perfekt, aldri kald. Anonymous poster hash: 854a3...59e
Tordensky Skrevet 13. september 2013 #3 Skrevet 13. september 2013 Ikke mye. Hadde en god bilstol-/vognpose, en tynn ullue, tynne ullvotter og tynn ullgenser/jakke. Oppi posen kunne han ikke ha noe særlig klær på uansett for å ikke svette, bare body og bukse i starten, og jakke etterhvert som han begynte å ta armene ut av posen. Hadde en dress i ull og, men den ble bare brukt i bilstolen før vi fikk pose til den og.
Bustetroll Skrevet 13. september 2013 #4 Skrevet 13. september 2013 Nesten ingenting. Brukte kun body + strømpebukse fra h&m nedi vognposen. Der er det GLOVARMT.Så hadde jeg et par heldresser til ekstra kalde dager, og en ulldress. Og så klart masse luer
Anonym bruker Skrevet 13. september 2013 #5 Skrevet 13. september 2013 Det kommer ann på babyen. Vår var veldig liten og frøs veldig fort. Så her måtte vi passe på at han fikk nok klær på seg. Hadde voksipose. Det er du som kommer til å kjenne babyen best Anonymous poster hash: fbadf...11b
jentemamma Skrevet 13. september 2013 #6 Skrevet 13. september 2013 Et sett i hver størrelse ca. Som helt nyfødt hadde hun ullfleecedress og et strikket sett med bukse/jakke samt lue/votter og sokker. Brukte dressen og det strikkede om hvert annet (var omtrent like varmt). I vogna lå hun i en lammeskinnpose og i bilstolen hadde vi ulltepper over. Hadde januarbaby forresten
@nonym Skrevet 13. september 2013 Forfatter #7 Skrevet 13. september 2013 Men hvor mange luer trenger jeg? Jeg har kjøpt en lue fra Kivat, en slik kombinert hals og lue, den er i ull og virker tjukk og god.. Er det nok med den pluss en litt tjukkere en? Brukte dere bare ullbodyer og ullstrømpebukser i starten? :-)
Gjest yrild Skrevet 13. september 2013 #8 Skrevet 13. september 2013 Jeg hadde ullundertøy til fem skift (bæsj til oppunder ørene ;-)) og to tykke ulldresser. 2 tynne ulluer og en tykkere. Votter hadde jeg ikke, kun dresser der man kunne "lukke" armene. I tillegg hadde jeg dunpose og ekstra ullteppe + skinn i vogna. Hadde også "snødress", men den brukte jeg lite. Lag på lag med ull var det beste.
@nonym Skrevet 13. september 2013 Forfatter #9 Skrevet 13. september 2013 Et sett i hver størrelse ca. Som helt nyfødt hadde hun ullfleecedress og et strikket sett med bukse/jakke samt lue/votter og sokker. Brukte dressen og det strikkede om hvert annet (var omtrent like varmt). I vogna lå hun i en lammeskinnpose og i bilstolen hadde vi ulltepper over. Hadde januarbaby forresten Blir januarbaby på meg og :-D Grei tid og få på? :-) hååper det, hihi :-)
Gjest yrild Skrevet 13. september 2013 #10 Skrevet 13. september 2013 De tynnere ulluene var sånne hjelmluer forresten.
Anonym bruker Skrevet 13. september 2013 #11 Skrevet 13. september 2013 Ville ikke kjøpt masse ull før du vet om babyen faktisk tåler det. Jeg har fire barn og tre av dem fikk atopisk eksem og tålte/tåler overhodet ikke ull. Anonymous poster hash: 854a3...59e
@nonym Skrevet 13. september 2013 Forfatter #12 Skrevet 13. september 2013 Det kommer ann på babyen. Vår var veldig liten og frøs veldig fort. Så her måtte vi passe på at han fikk nok klær på seg. Hadde voksipose. Det er du som kommer til å kjenne babyen best Anonymous poster hash: fbadf...11b Men hvordan merker du godt om den fryser? Jeg har en sommergutt fra før, så hadde overhodet ikke det problemet da.. Men husker han "hakket leppe" eller hva jeg skal kalle det, og da sa legen til meg at det ikke var pga av at han frøs, men at nervesystemet deres ikke var ferdig utviklet enda (noe i den duren). :-) Når det ble vinter med han, var det enkelt å kle på, for da var han jo blitt større.. tenker på når de er helt pittesmå, det virker sannelig ikke enkelt..:-)
Gjest yrild Skrevet 13. september 2013 #13 Skrevet 13. september 2013 d Det kommer ann på babyen. Vår var veldig liten og frøs veldig fort. Så her måtte vi passe på at han fikk nok klær på seg. Hadde voksipose.Det er du som kommer til å kjenne babyen best Anonymous poster hash: fbadf...11b Men hvordan merker du godt om den fryser? Jeg har en sommergutt fra før, så hadde overhodet ikke det problemet da.. Men husker han "hakket leppe" eller hva jeg skal kalle det, og da sa legen til meg at det ikke var pga av at han frøs, men at nervesystemet deres ikke var ferdig utviklet enda (noe i den duren). :-) Når det ble vinter med han, var det enkelt å kle på, for da var han jo blitt større.. tenker på når de er helt pittesmå, det virker sannelig ikke enkelt..:-) du kjenner bak i nakken på barnet, sa legen til oss :-)
Anonym bruker Skrevet 13. september 2013 #14 Skrevet 13. september 2013 Lue med hals har jeg dårlige erfaringer med på mine to vinterbabyer. Vanskelig å få over hodet, og babyene hadde heller ingen hals blir ikke det på neste vinterbaby. Jeg hadde 2-3 luer, måtte prøve meg frem på merker. Reima var de eneste som satt bra så ble de som ble brukt. Av klær har vi hatt endel ullumdertøy, et par tykkere ulldresser og noen jakker. Ble nesten ikke brukt. Hadde oldenwalder dunpose. Hadde også en vattert dress til turene i bæresele. Anonymous poster hash: 26d94...491
@nonym Skrevet 13. september 2013 Forfatter #15 Skrevet 13. september 2013 d Det kommer ann på babyen. Vår var veldig liten og frøs veldig fort. Så her måtte vi passe på at han fikk nok klær på seg. Hadde voksipose. Det er du som kommer til å kjenne babyen best Anonymous poster hash: fbadf...11b Men hvordan merker du godt om den fryser? Jeg har en sommergutt fra før, så hadde overhodet ikke det problemet da.. Men husker han "hakket leppe" eller hva jeg skal kalle det, og da sa legen til meg at det ikke var pga av at han frøs, men at nervesystemet deres ikke var ferdig utviklet enda (noe i den duren). :-) Når det ble vinter med han, var det enkelt å kle på, for da var han jo blitt større.. tenker på når de er helt pittesmå, det virker sannelig ikke enkelt..:-) du kjenner bak i nakken på barnet, sa legen til oss :-) Ja, må gjøre det :-)
@nonym Skrevet 13. september 2013 Forfatter #16 Skrevet 13. september 2013 Lue med hals har jeg dårlige erfaringer med på mine to vinterbabyer. Vanskelig å få over hodet, og babyene hadde heller ingen hals blir ikke det på neste vinterbaby. Jeg hadde 2-3 luer, måtte prøve meg frem på merker. Reima var de eneste som satt bra så ble de som ble brukt. Av klær har vi hatt endel ullumdertøy, et par tykkere ulldresser og noen jakker. Ble nesten ikke brukt. Hadde oldenwalder dunpose. Hadde også en vattert dress til turene i bæresele. Anonymous poster hash: 26d94...491 Neei, jeg kjøpte lue med hals i dag faktisk jeg..hehe :-) kanskje jeg bare skal levere den inn da?
Anonym bruker Skrevet 13. september 2013 #17 Skrevet 13. september 2013 Hadde januarbaby. Gjorde et bomkjøp med bobledress; brukte den to ganger... Og da bar jeg han med meg på butikken. Ellers hadde vi en bilstolpose, så bar han til og fra bilen i den. Helt genial! Kostet ikke mye, var i tykk fleece. Vel inne i bilen glidet vi den bare opp. Lur også fordi den polstra opp en litt romslig bilstol. I vogna holdt det med body og strømpebukse, lue med hals som dekket kinna litt, og ullvotter + sokker. Dette inni en voksi dunpose som ble lukket godt. Gikk endel bodyer i starten da de fleste har litt bleielekasjer og gulpuhell da. Fikk endel tynne fleecedresser i gave. Disse kunne vært fine i vogna dersom man ikke hadde en varm unge, som meg. Inne blei di for varme, pga vedfyring. Og nå i vår/sommer var di blitt alt for små Anonymous poster hash: e2744...2e3
@nonym Skrevet 13. september 2013 Forfatter #18 Skrevet 13. september 2013 Hadde januarbaby. Gjorde et bomkjøp med bobledress; brukte den to ganger... Og da bar jeg han med meg på butikken. Ellers hadde vi en bilstolpose, så bar han til og fra bilen i den. Helt genial! Kostet ikke mye, var i tykk fleece. Vel inne i bilen glidet vi den bare opp. Lur også fordi den polstra opp en litt romslig bilstol. I vogna holdt det med body og strømpebukse, lue med hals som dekket kinna litt, og ullvotter + sokker. Dette inni en voksi dunpose som ble lukket godt. Gikk endel bodyer i starten da de fleste har litt bleielekasjer og gulpuhell da. Fikk endel tynne fleecedresser i gave. Disse kunne vært fine i vogna dersom man ikke hadde en varm unge, som meg. Inne blei di for varme, pga vedfyring. Og nå i vår/sommer var di blitt alt for små Anonymous poster hash: e2744...2e3 Bra ikke jeg tok av på butikken i dag da, for da skjønner jeg at jeg ikke trenger alle de klærne jeg hadde tenkt ;-) Godt med råd fra dere andre!
Dini Skrevet 14. september 2013 #19 Skrevet 14. september 2013 Januarbaby har jeg. Hadde en sånn "teddydress" i hver str, og hadde to-tre tynne bomullsluer og to ull-luer (sånn med knyting under haka). Hadde ett ullpledd over babyen når vi gikk ut og inn til bilen (3 m). Var aldri noe særlig ute med babyen de første mnd pga formen, så vet ikke om du kanskje kommer til å trenge noe mer. Hadde dunpose i vogna, hadde også tilgang på en lammeskinnspose, men den ble ikke brukt da jeg syns dunposen holdt i massevis. Votter var overflødig på babyen her, brukte evnt bare sokker på de aller kaldeste dagene, eller brettet over "bretten" på teddydressen. Har kjøpt dunpose til bilen denne gang, tenkte det kanskje var litt mindre stress enn dress. Venter novemberbaby denne gang
Elsker livet Skrevet 14. september 2013 #20 Skrevet 14. september 2013 Hadde ullsett, fleecedress og bilpose/vognpose. Men så snart babyen har vært noen mnd. har jeg likt å kunne ta de på armen og har derfor hatt vind og vanntette plagg, enten dress eller todelt. De todelte settene fra racoon er f.eks veldig søte. De passer lenge, og har brukt det utover våren og sommeren også. F.eks om jeg har gått tur med bæresele. I tillegg til vanntette sokker (stonz).
Elsker livet Skrevet 14. september 2013 #21 Skrevet 14. september 2013 Har jeg gått tur med vogn har jeg faktisk hatt behov for å bære en urolig baby også, og gjerne amme. Vil derfor ha gode uteklær. Men det kommer nok an på hvor aktive dere er utendørs.
jentemamma Skrevet 14. september 2013 #22 Skrevet 14. september 2013 Et sett i hver størrelse ca. Som helt nyfødt hadde hun ullfleecedress og et strikket sett med bukse/jakke samt lue/votter og sokker. Brukte dressen og det strikkede om hvert annet (var omtrent like varmt). I vogna lå hun i en lammeskinnpose og i bilstolen hadde vi ulltepper over. Hadde januarbaby forresten Blir januarbaby på meg og :-D Grei tid og få på? :-) hååper det, hihi :-) Hadde en juli- og en augustjente fra før så var spent kan du si:) Men synes det var en veldig grei tid å få på egentlig. Går jo litt i hi i barselstiden så det var helt greit å være inne og kose oss masse. Gruet meg litt til at de store skulle dra hjem en masse bassilusker og at hun skulle være mye syk, men sånn ble det heldigvis ikke:) Fikk sin første forkjølelse i mai. Lykke til:)
@nonym Skrevet 14. september 2013 Forfatter #23 Skrevet 14. september 2013 Et sett i hver størrelse ca. Som helt nyfødt hadde hun ullfleecedress og et strikket sett med bukse/jakke samt lue/votter og sokker. Brukte dressen og det strikkede om hvert annet (var omtrent like varmt). I vogna lå hun i en lammeskinnpose og i bilstolen hadde vi ulltepper over. Hadde januarbaby forresten Blir januarbaby på meg og :-D Grei tid og få på? :-) hååper det, hihi :-) Hadde en juli- og en augustjente fra før så var spent kan du si:) Men synes det var en veldig grei tid å få på egentlig. Går jo litt i hi i barselstiden så det var helt greit å være inne og kose oss masse. Gruet meg litt til at de store skulle dra hjem en masse bassilusker og at hun skulle være mye syk, men sånn ble det heldigvis ikke:) Fikk sin første forkjølelse i mai. Lykke til:) Tuusen takk :-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå