førskolelæreren Skrevet 9. juni 2013 #1 Skrevet 9. juni 2013 Hei alle dere i 3. Semester! Jeg har ett spørsmål og håper noen av dere har erfaring og kan svare meg Jeg ble mamma ifjor i august. Gutten kom med keisersnitt 3 uker før termin da det ble oppdaget dårlig blodegjennomstrømning i navlestrengen og morkakesvikt. Hadde i tillegg noe høyt blodetrykk og ødem. Babyen var bare 2.3 kg. Det jeg lurer på nå er om jeg vil få keisersnitt neste gang jeg skal ha barn? Må jeg be om det eller vil det være naturlig da jeg har hatt keisersnitt før og en slik situasjon?
♥Madam Mim♥ Skrevet 9. juni 2013 #2 Skrevet 9. juni 2013 Tenker nok de heller vil ha tettere oppfølging av deg for å forsikre seg om at det ikke skjer igjen og dersom det skjer så blir det fort oppdaget. Terskelen for ks er kanskje lavere dersom det er det du selv ønsker? Etter ett ks blir det ikke automatisk ks neste gang. Har du derimot hatt 2 ks så får du ikke føde vaginalt og du må ta ks neste gang også
Kenga Skrevet 9. juni 2013 #3 Skrevet 9. juni 2013 Ante ikke det der med automatisk ks hvis 2 tidligere.... Er det grunnet belastningen rier setter på livmora? Alt jeg har hørt på mine UL (går jevnlig for sjekk av morkakefunksjon), antyder at du får vekstkontroll av babyen
førskolelæreren Skrevet 9. juni 2013 Forfatter #4 Skrevet 9. juni 2013 takk for svar Håper jeg hvertfall får tettere oppfølging! Sist merket de det i uke 37 og babyen måtte ut samme dag.. Utrolig skummel opplevelse som jeg ikke vil oppleve igjenn. Om jeg kunne velge ville jeg ha valgt planlagt KS, føler det er trygt i min situasjon.
Kenga Skrevet 9. juni 2013 #5 Skrevet 9. juni 2013 Nå er det veldig mange årsaker til morkakeproblemer, men dersom årsaken skyldes koagulasjonsproblemer er ofte vaginal fødsel det tryggeste. Hvor langt på vei er du?
førskolelæreren Skrevet 9. juni 2013 Forfatter #6 Skrevet 9. juni 2013 Nå er det veldig mange årsaker til morkakeproblemer, men dersom årsaken skyldes koagulasjonsproblemer er ofte vaginal fødsel det tryggeste. Hvor langt på vei er du? Jeg er ikke gravid, men planlegger å være det i nærmeste fremtid
Kenga Skrevet 9. juni 2013 #7 Skrevet 9. juni 2013 Aha. Masse lykke til ihvertfall! Regner med du får tett oppfølging av føde.pol ihvertfall, så det går nok bra! Prøv å bekymre deg minst mulig ihvertfall. Trening skal visstnok øke blodstrømmen i morkaka, så du kan jo prøve å være flink der. Veldig avhengig av årsaken, men er jo ikke nødvendigvis noen garanti for at morkaka blir dårlig denne gangen også :-)
You can call me Dårris Skrevet 9. juni 2013 #8 Skrevet 9. juni 2013 Jeg har hatt to ks, og skal etter all sannsynlighet ha ett tredje i august. Nr en ble tatt med akutt ks fordi han satt fast, var overtidig og stor. Nr to ble tatt med planlagt ks, jeg måtte søke og "argumentere" for at det skulle tas snitt, men hadde ikke store problemer med å få det innvilget. En venninne som skulle ha samtidig måtte virkelig krangle seg til ks nr to, så jeg tror dette kommer an på hvem du møter, og din egen historie. Det går ikke automatikk i at man har KS med nr to i alle fall For øvrig har de gått bort fra dette med at man ikke kan føde vaginalt om man har hatt to ks. Jeg har avtale med sykehuset om at jeg skal prøve vaginal fødsel dersom fødselen skulle starte av seg selv før planlagt ks dato.
Helene7 Skrevet 9. juni 2013 #9 Skrevet 9. juni 2013 Jeg hadde keisersnitt pga morkakeløsning. Står i papirene mine at jeg kan føde vaginalt neste gang.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå