tutster Skrevet 26. februar 2013 #1 Skrevet 26. februar 2013 Jeg tror jeg dør snart!!! Flere som har hatt det?? Og hvordan vet man at brystet er tomt?? Hjelp
E83 Skrevet 26. februar 2013 #2 Skrevet 26. februar 2013 Ja har hatt det ! kjempe vondt!! jeg vet ikke når brystet er tomt akkurat! men viktig at man enten ammer eller pumper ofte!! at man ikke blir sprengt!! hvis du nå har fått det hjalp det for meg å stå i dusjen og massere og spyle varmt vann på!! spes å massere og amme/pumpe ofte gikk da over på et døgn!
November-spire-79 Skrevet 26. februar 2013 #3 Skrevet 26. februar 2013 Huff ja jeg lå under dynen og skalv husker jeg. Feber og skikkelig spreng. Brystet var rødflammet og digert. Trodde jeg skulle bli gal. Men det gikk over etter mye amming og pumping. Det hjalp med en varm dusj også. God bedring til deg
Lisse_01 Skrevet 26. februar 2013 #4 Skrevet 26. februar 2013 Uff ja. Det har jeg hatt. Helt forferdelig. Hadde 39,2 i feber og var rødflammet. Du må tømme brystene hver 2-3 time. Jeg pumpet pg gav flaske da jeg hadde det, for jeg var så sår. Men pumping tar mye lenger tid. Jeg hadde ammet til baby ikke ville ha mer på det ene, g deretter tilby det andre. Og neste gang gjør du det samme, men starter med brystet du avsluttet med sist
MammatilLeon Skrevet 27. februar 2013 #5 Skrevet 27. februar 2013 Ja! Har hatt det, 3 ganger på 6 mnd! Helt grusomt.. Gjorde samme som de over pumpet/ammet ofte og flere varme dusjet for dag. Har hørt at brystet er tomt når babyen må suge 2 ganger for et svelg. Masse god bedring til deg!!
tutster Skrevet 27. februar 2013 Forfatter #6 Skrevet 27. februar 2013 Takk! Skal til legen å få pecilin i dag..aldri vært så dårlig!!
to små prinsesser Skrevet 27. februar 2013 #7 Skrevet 27. februar 2013 Jeg tror jeg dør snart!!! Flere som har hatt det?? Og hvordan vet man at brystet er tomt?? Hjelp Ja, der har jeg også vært. Men min første holdt jeg på å få 3. betennelsen før hun var 6uker! AU! Hadde 2 penecillinkurer og en kur for sopp på brystene. Man kan vel si det slik at jeg ikke er noen melkeku. Denne gangen ble det flaske da jeg begynte å pumpe blod. Det som lindret til meg da jeg kjente den 3. komme var en varm dusj hvor jeg masserte og masserte. God bedring!
Happypregnant Skrevet 3. mars 2013 #8 Skrevet 3. mars 2013 Merket masse klumper i brystet idag tidlig.. Er nok tette melkeganger.. Pumpet og ammer ofte så håper det går over og ikke blir betent.. Tok meg en varm dusj også..
1anonym Skrevet 3. mars 2013 #9 Skrevet 3. mars 2013 Takk! Skal til legen å få pecilin i dag..aldri vært så dårlig!! Penicillin og varm dusj er stor hjelp på brystbetennelse. Javisst blir man skikkelig dårlig! God bedring:-)
Lea'85 Skrevet 4. mars 2013 #10 Skrevet 4. mars 2013 Jeg fikk antibiotika kur i ti dager... Pluss sterke paracet. Varm dusj ofte og masser med baby olje til krampen tar deg. Amme/pump hvertfall hver 2 time. Jeg var heldigvis innlagt på sykehus når jeg fikk d pga prematur fødsel så jeg fikk jo oppfølging av sykepleiere flere ganger om dagen Viktig å holde senga å få bokt på d så du ikke mister melka. Lykke til!
tutster Skrevet 4. mars 2013 Forfatter #11 Skrevet 4. mars 2013 jeg er frisk igjen jeg...synes det gikk fort over men livredd for å få det igjen!!
lillenims Skrevet 5. mars 2013 #12 Skrevet 5. mars 2013 jeg er frisk igjen jeg...synes det gikk fort over men livredd for å få det igjen!! Som oftest går det helt fint :-) Dersom du har mistanke om hva det skyldtes så kan du prøve å unngå at det oppstår igjen av den grunn. Ellers er det vanligst at brystbetennelse kommer av tilstoppede melkeganger, som igjen kommer av at brystet ikke blir skikkelig tømt. Dette kan skyldes endret ammemønster (feks. babyen sover gjennom natta, babyen er syk og vil ammes lite, introduksjon av fast føde osv), eller at melkegangene trekker seg sammen slik at brystet tømmes dårligere (ofte pga stress eller når man fryser). Noen er også disponert for tette melkeganger og kan ha nytte av å forebygge med lecitin. Se http://ammehjelpen.no/artikkel/2/Tette-melkeganger og http://ammehjelpen.no/artikkel/103/Tette-melkeganger-forebygging Dermed er det en del enkle ting du kan gjøre for å forebygge også: ikke stress, ta en rolig dag i senga om du merker antydning til tilstoppinger. Hold deg varm - både på beina og hendene, og på brystet (ullinnlegg og sjal/skjerf). Varier ammestilling, da blir brystet litt forskjellig tømt. Følg godt med når du eller barnet er sykt slik at ammemønsteret blir forandret. Pass også på når etterspørselen endres (pump eller håndmelk når babyen hopper over måltider eller vil ha mindre enn før, inntil produksjonen er stabilisert på barnets behov, og vær forsiktig ved introduksjonen av fast føde - ta det gradvis.)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå