Anonym bruker Skrevet 17. februar 2013 #26 Skrevet 17. februar 2013 Jeg har aldri hørt om sodd i dåp, eller som festmat i det heletatt. Sikkert godt da Men ser det godt ut også? Eller blir det en slags grå/brun jurpe? http://www.google.co...rv-2%2F;667;500 Anonym poster: b2f8d5c9a429e2d461276ffe74475853 Det ser mer ut som oppsvulmet kattetørrfor.. Anonym poster: ea9999c86d54cedcece869809fe57465
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 17. februar 2013 #27 Skrevet 17. februar 2013 I spann? Lager man den ikke selv engang? Trøndersk mattratisjon tilsier at man kjøper det i spann. Inderøy eller Innherred er bra mat, men om man har dårlig råd og smak kjøper man trøndermatsodd. Man kødder ikke med mattradisjon hører du! Jeg er vokst opp med joika-kaker på boks, så da er jo det tradisjon for meg. Betyr det at jeg kan servere det i dåp? Eller er det bare trøndere som kan servere fabrikk-mat fra spann til store anledninger? Du kan servere det, men bare om det var det du fikk til dåp, konfirmasjon og bryllup der du vokste opp. Som utflytta trønder så er jeg glad i sodd, men det er stusselig festmat.
Gjest overlord Skrevet 17. februar 2013 #28 Skrevet 17. februar 2013 I spann? Lager man den ikke selv engang? Trøndersk mattratisjon tilsier at man kjøper det i spann. Inderøy eller Innherred er bra mat, men om man har dårlig råd og smak kjøper man trøndermatsodd. Man kødder ikke med mattradisjon hører du! Jeg er vokst opp med joika-kaker på boks, så da er jo det tradisjon for meg. Betyr det at jeg kan servere det i dåp? Eller er det bare trøndere som kan servere fabrikk-mat fra spann til store anledninger? Du kan servere det, men bare om det var det du fikk til dåp, konfirmasjon og bryllup der du vokste opp. Som utflytta trønder så er jeg glad i sodd, men det er stusselig festmat. Nei, vi hadde i det minste kultur for å servere ordentlig mat til fest. Selv om hverdagsmaten var noe stusselig.
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 17. februar 2013 #29 Skrevet 17. februar 2013 Nei, vi hadde i det minste kultur for å servere ordentlig mat til fest. Selv om hverdagsmaten var noe stusselig. Det er ikke lett å være trønder, tenk hvor stusselig hverdagsmaten er når det er tynn kjøttsuppe med sau til fest..
Gjest overlord Skrevet 17. februar 2013 #30 Skrevet 17. februar 2013 Nei, vi hadde i det minste kultur for å servere ordentlig mat til fest. Selv om hverdagsmaten var noe stusselig. Det er ikke lett å være trønder, tenk hvor stusselig hverdagsmaten er når det er tynn kjøttsuppe med sau til fest.. Uff, ja. Sender alle trøndere min dypeste medfølelse!
<3frøet<3 Skrevet 17. februar 2013 #31 Skrevet 17. februar 2013 Vi bestilte direkte fra Inderøy Slakteri sist, sa bare hvor mange barn/ voksne vi ble, så ordnet de alt! Sø, kjøtt, poteter og gulrøtter + ekstra boller ble veldig billig, mye billigere enn å kjøpe i butikk, å siden det var ferskt var det enda bedre enn vanlig Kjøpte også skjenking direkte fra bakeriet på Røra, det kan også anbefales! Til dere som hetser trøndersk mattradisjon; hva får dere ut av å være frekke? Mange ting jeg synes er merkelige å servere (smalahove, lutefisk bl.a.), men hetser da likevel ikke de som liker det!
Anonym bruker Skrevet 17. februar 2013 #32 Skrevet 17. februar 2013 Jeg er trønder og serverer ikke bøttesodd i dåp, men vet om flere som gjør det, helt greit (noen serverer bakt potet i dåp, hvorfor ikke bøttesodd?). Festsodd fra Inderøy slakteri er festmat, det er ferskt og det serverte vi i min sønns dåp. Bøttesodd fra Inderøy slakteri er kosemat hos oss hvis min søster er besøk eller vi trenger en enkel sømdagsmiddag. Bøttesodd fra Nortura, Trøndermat, Rema etc er ikke spiselig. Altfor mye slings på kjøttbitene og smakløst. Anonym poster: 17888c25c2ccd50afda3621bf8e10f44
Denunge Skrevet 17. februar 2013 #33 Skrevet 17. februar 2013 Vi bestilte direkte fra Inderøy Slakteri sist, sa bare hvor mange barn/ voksne vi ble, så ordnet de alt! Sø, kjøtt, poteter og gulrøtter + ekstra boller ble veldig billig, mye billigere enn å kjøpe i butikk, å siden det var ferskt var det enda bedre enn vanlig Kjøpte også skjenking direkte fra bakeriet på Røra, det kan også anbefales! Til dere som hetser trøndersk mattradisjon; hva får dere ut av å være frekke? Mange ting jeg synes er merkelige å servere (smalahove, lutefisk bl.a.), men hetser da likevel ikke de som liker det! Hvor mye kom det på ca? Driver å diskuterer med mamma om det blir billigere eller ikke. så må ha en ca pris å komme med til henne.
Anonym bruker Skrevet 17. februar 2013 #34 Skrevet 17. februar 2013 Trøndere skal få spise så mye sodd de vil for min del! Men for oss ikke-trøndere så er sodd superkjip festmat. Sodd er helt ok å spise som hverdagsmiddag, men til fest blit det veldig stusselig. Og ja -jeg har smakt skikkelig sodd, men det er faktisk ikke noe annet enn kjøtt/grønnsakssuppe. Var i konfimasjon i trøndelag og fikk servert sodd til middag og til dessert var det tress-is snudd opp ned på fat pyntet med frukt. Ler av det ennå (neida, sa selvsagt ikke til vertskapet at vi synes det var kjip mat). Anonym poster: 60b3e5b0b3f23e31b444b17d6023ce71
Himmel og hav Skrevet 17. februar 2013 #35 Skrevet 17. februar 2013 Vi bestilte direkte fra Inderøy Slakteri sist, sa bare hvor mange barn/ voksne vi ble, så ordnet de alt! Sø, kjøtt, poteter og gulrøtter + ekstra boller ble veldig billig, mye billigere enn å kjøpe i butikk, å siden det var ferskt var det enda bedre enn vanlig Kjøpte også skjenking direkte fra bakeriet på Røra, det kan også anbefales! Til dere som hetser trøndersk mattradisjon; hva får dere ut av å være frekke? Mange ting jeg synes er merkelige å servere (smalahove, lutefisk bl.a.), men hetser da likevel ikke de som liker det! Det er vel ikke det at man hetser trøndersk mattradisjon. Det er vel heller det at for mange av oss ikke-trøndere, så er det den hardnakka påstanden om at sodd er festmat. Vi har mattradisjoner her jeg kommer fra også. Fersk suppe og kjøtt, blant annet, og ikke veldig ulikt sodd. Nydelig mat, søndagsmiddag, men det er vel 40 år siden noen tenkte på å servere det som eneste mat i dåp, konfirmasjon eller bryllup. Jeg har fått sodd i konfirmasjon, og for å være helt ærlig, så lurte jeg på hvor hovedretten hadde blitt av. Kjøttboller, litt kjøttbiter, potet, gulrot og suppe er ikke veldig imponerende, og ikke spesielt godt heller, selv om alle trønderne rundt bordet skrøt veldig. Hold på tradisjonene deres, for all del, men ikke forvent at alle andre skal bli imponert. Sodd er nok festmat i trønderriket, men andre steder i landet er kjøttsuppe og potet hverdagsmat.
Anonym bruker Skrevet 17. februar 2013 #36 Skrevet 17. februar 2013 I spann? Lager man den ikke selv engang? Trøndersk mattratisjon tilsier at man kjøper det i spann. Inderøy eller Innherred er bra mat, men om man har dårlig råd og smak kjøper man trøndermatsodd. Man kødder ikke med mattradisjon hører du! Jeg er vokst opp med joika-kaker på boks, så da er jo det tradisjon for meg. Betyr det at jeg kan servere det i dåp? Eller er det bare trøndere som kan servere fabrikk-mat fra spann til store anledninger? Du kan servere det, men bare om det var det du fikk til dåp, konfirmasjon og bryllup der du vokste opp. Som utflytta trønder så er jeg glad i sodd, men det er stusselig festmat. Til bryllup også? Seriøst? Eier ikke trøndere noen form for verdighet? Anonym poster: f34afbf61b86626cacc198dbe3746e2b
<3frøet<3 Skrevet 17. februar 2013 #37 Skrevet 17. februar 2013 Vi bestilte direkte fra Inderøy Slakteri sist, sa bare hvor mange barn/ voksne vi ble, så ordnet de alt! Sø, kjøtt, poteter og gulrøtter + ekstra boller ble veldig billig, mye billigere enn å kjøpe i butikk, å siden det var ferskt var det enda bedre enn vanlig Kjøpte også skjenking direkte fra bakeriet på Røra, det kan også anbefales! Til dere som hetser trøndersk mattradisjon; hva får dere ut av å være frekke? Mange ting jeg synes er merkelige å servere (smalahove, lutefisk bl.a.), men hetser da likevel ikke de som liker det! Hvor mye kom det på ca? Driver å diskuterer med mamma om det blir billigere eller ikke. så må ha en ca pris å komme med til henne. Mener det var rundt 1500 kr, i alle fall under 2000kr. Vi bestilte til 20 voksne og fem barn. Du får sikkert et prisoverslag om du ringer Inderøy Slakteri
<3frøet<3 Skrevet 17. februar 2013 #38 Skrevet 17. februar 2013 Vi bestilte direkte fra Inderøy Slakteri sist, sa bare hvor mange barn/ voksne vi ble, så ordnet de alt! Sø, kjøtt, poteter og gulrøtter + ekstra boller ble veldig billig, mye billigere enn å kjøpe i butikk, å siden det var ferskt var det enda bedre enn vanlig Kjøpte også skjenking direkte fra bakeriet på Røra, det kan også anbefales! Til dere som hetser trøndersk mattradisjon; hva får dere ut av å være frekke? Mange ting jeg synes er merkelige å servere (smalahove, lutefisk bl.a.), men hetser da likevel ikke de som liker det! Det er vel ikke det at man hetser trøndersk mattradisjon. Det er vel heller det at for mange av oss ikke-trøndere, så er det den hardnakka påstanden om at sodd er festmat. Vi har mattradisjoner her jeg kommer fra også. Fersk suppe og kjøtt, blant annet, og ikke veldig ulikt sodd. Nydelig mat, søndagsmiddag, men det er vel 40 år siden noen tenkte på å servere det som eneste mat i dåp, konfirmasjon eller bryllup. Jeg har fått sodd i konfirmasjon, og for å være helt ærlig, så lurte jeg på hvor hovedretten hadde blitt av. Kjøttboller, litt kjøttbiter, potet, gulrot og suppe er ikke veldig imponerende, og ikke spesielt godt heller, selv om alle trønderne rundt bordet skrøt veldig. Hold på tradisjonene deres, for all del, men ikke forvent at alle andre skal bli imponert. Sodd er nok festmat i trønderriket, men andre steder i landet er kjøttsuppe og potet hverdagsmat. Vi påstår vel ingenting annet enn at sodd er festmat for OSS! Ikke alle nord-trøndere som er enig heller, spørs jo på hvilke tradisjoner de er vokst opp med. Kan ikke skjønne hvorfor det er provoserende hva noen velger å servere, du skal helt sikkert slippe å spise- tviler på du blir invitert... Uansett, HI spurte ikke om meninger rundt å servere sodd til dåp, men hvor mye hun trenger til 35 pers. Ser det er få som har brydd seg om å ta med det i svaret sitt.
Anonym bruker Skrevet 17. februar 2013 #39 Skrevet 17. februar 2013 Ja, hun spurte om hvor mye hun trenger, og jeg svarte: ingenting Synes det rett og slett er et hån mot gjester og mot dåpsbarnet at "hey, la oss servere utvanna suppe i spann med noen MUK-kjøttboller oppi og noen sure poteter"... Det er jo gjerrighet og latskap egentlig, men la oss nå få skylde på at det er en tradisjon i indre-Trøndelag Anonym poster: 288dc56912922b221350f698f56f34be
Anonym bruker Skrevet 17. februar 2013 #40 Skrevet 17. februar 2013 Hipp, hipp hurra for sodd! Er innflytta trønder, og elsker godt sodd! (må være fra Inderøy!) Det har lang tradisjon i Trøndelag, og at folk velger å servere det har ingenting med latskap og gjerrighet å gjøre - men at de er oppvokst med at det er festmat! Vurderer selv å servere sodd, i kombinasjon med betasuppe, som er tradisjonsmat der jeg kommer fra, i bryllupet mitt. Håper virkelig ikke folk kommer til å synes jeg er lat og gjerrig da - for vi kommer til å satse på dyre, gode råvarer, ha rikelig med gode desserter, pluss ost- og spekemat-"tapas" til nattmat. Vi vil ha sodd/betasuppe fordi det er noe av det beste vi vet, og det er festmat for OSS! Lykke til med dåpen, og soddet! Det blir nok bra! ;-) Anonym poster: 815e69d9c86d236ea14e296d396c8d33
Anonym bruker Skrevet 17. februar 2013 #41 Skrevet 17. februar 2013 Blir nysgjerrig på dette jeg Har noen en god oppskrift på sodd? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1
Iiiiik Skrevet 17. februar 2013 #42 Skrevet 17. februar 2013 Jeg er halvt trønder og har vært i mange trønderske dåper, konfirmasjoner og slektsstevner. For min del er det beste ved sodd at det gir god plass til det herlige kakebordet som kommer etterpå! Synes Inderøysodd er godt som hjemmemat, som familiemåltid, men synes det blir grått og kjedelig som festmat.
Denunge Skrevet 18. februar 2013 #43 Skrevet 18. februar 2013 Blir nysgjerrig på dette jeg Har noen en god oppskrift på sodd? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1 Kjøp et spann Inderøysodd, ha det oppi en stor kasserolle og la det varmes opp. Sodd skal aldri koke, da ødelegger man kjøttet og bollene. Kok til noe poteter og gulerøtter som du server til og flatbrød. Som ekstra krydder bruker du gastromat. Har ikke noe oppskrift på hjemmelaget, men inderøy sitt sodd er så godt som hjemmelaget og anbefales sterkt av mange! Ikke kjøp Trøndersoddet, det smaker langt ifra like godt.
Anonym bruker Skrevet 18. februar 2013 #44 Skrevet 18. februar 2013 Takk til dere som svarer meg på spørsmålet mitt og kommer med tips og råd. Jeg skal ringe til Inderøy slakteri og høre med de. Og til dere andre som måtte kommentere soddspisingen i dåpen vår: Dere hadde ikke trengt å svart meg i det hele tatt, da dere ikke svarte på spørsmålet mitt uansett! Og forresten, i vår dåp er det bare trøndere som kommer, og jeg vet at alle vil sette stor pris på maten. HI Anonym poster: b2f8d5c9a429e2d461276ffe74475853
Anonym bruker Skrevet 18. februar 2013 #45 Skrevet 18. februar 2013 Takk til dere som svarer meg på spørsmålet mitt og kommer med tips og råd. Jeg skal ringe til Inderøy slakteri og høre med de. Og til dere andre som måtte kommentere soddspisingen i dåpen vår: Dere hadde ikke trengt å svart meg i det hele tatt, da dere ikke svarte på spørsmålet mitt uansett! Og forresten, i vår dåp er det bare trøndere som kommer, og jeg vet at alle vil sette stor pris på maten. HI Anonym poster: b2f8d5c9a429e2d461276ffe74475853 Du sto ganske lagelig til for hogg ;-) Dette er ikke et lokalt trøndermat-forum sjø. Anonym poster: 0526d644fa6ccb4d0e4013b626cd2892
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 18. februar 2013 #46 Skrevet 18. februar 2013 Takk til dere som svarer meg på spørsmålet mitt og kommer med tips og råd. Jeg skal ringe til Inderøy slakteri og høre med de. Og til dere andre som måtte kommentere soddspisingen i dåpen vår: Dere hadde ikke trengt å svart meg i det hele tatt, da dere ikke svarte på spørsmålet mitt uansett! Og forresten, i vår dåp er det bare trøndere som kommer, og jeg vet at alle vil sette stor pris på maten. HI Anonym poster: b2f8d5c9a429e2d461276ffe74475853 Ok- løp og grin. Personlig synes jeg det var en morsom passiar, og at du blir krenket av at andre synes sodd er suppe. Ditt problem. Og i motsetning til deg har jeg til og med et nick! Og til anonym et eller annet sted her. Ja sodd er vanlig i bryllup også. Gjerne midt på sommeren i 20 varmegrader.
Anonym bruker Skrevet 18. februar 2013 #47 Skrevet 18. februar 2013 Blir nysgjerrig på dette jeg Har noen en god oppskrift på sodd? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1 Kjøp et spann Inderøysodd, ha det oppi en stor kasserolle og la det varmes opp. Sodd skal aldri koke, da ødelegger man kjøttet og bollene. Kok til noe poteter og gulerøtter som du server til og flatbrød. Som ekstra krydder bruker du gastromat. Har ikke noe oppskrift på hjemmelaget, men inderøy sitt sodd er så godt som hjemmelaget og anbefales sterkt av mange! Ikke kjøp Trøndersoddet, det smaker langt ifra like godt. Takk for svar og tips Får man kjøpt ferdig av dem i hele landet, eller bare i Trønderlag? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1
Denunge Skrevet 18. februar 2013 #48 Skrevet 18. februar 2013 Blir nysgjerrig på dette jeg Har noen en god oppskrift på sodd? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1 Kjøp et spann Inderøysodd, ha det oppi en stor kasserolle og la det varmes opp. Sodd skal aldri koke, da ødelegger man kjøttet og bollene. Kok til noe poteter og gulerøtter som du server til og flatbrød. Som ekstra krydder bruker du gastromat. Har ikke noe oppskrift på hjemmelaget, men inderøy sitt sodd er så godt som hjemmelaget og anbefales sterkt av mange! Ikke kjøp Trøndersoddet, det smaker langt ifra like godt. Takk for svar og tips Får man kjøpt ferdig av dem i hele landet, eller bare i Trønderlag? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1 Det er jeg faktisk veldig usikker på! Hver gang jeg skal sjekke om de har det rundt Oslo-området så glemmer jeg det.. Men kan da ikke være så vanskelig å få tak i på et vis.
Anonym bruker Skrevet 18. februar 2013 #49 Skrevet 18. februar 2013 Blir nysgjerrig på dette jeg Har noen en god oppskrift på sodd? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1 Kjøp et spann Inderøysodd, ha det oppi en stor kasserolle og la det varmes opp. Sodd skal aldri koke, da ødelegger man kjøttet og bollene. Kok til noe poteter og gulerøtter som du server til og flatbrød. Som ekstra krydder bruker du gastromat. Har ikke noe oppskrift på hjemmelaget, men inderøy sitt sodd er så godt som hjemmelaget og anbefales sterkt av mange! Ikke kjøp Trøndersoddet, det smaker langt ifra like godt. Takk for svar og tips Får man kjøpt ferdig av dem i hele landet, eller bare i Trønderlag? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1 Det er jeg faktisk veldig usikker på! Hver gang jeg skal sjekke om de har det rundt Oslo-området så glemmer jeg det.. Men kan da ikke være så vanskelig å få tak i på et vis. Da titter jeg rundt! Takk for svar Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1
Denunge Skrevet 18. februar 2013 #50 Skrevet 18. februar 2013 Blir nysgjerrig på dette jeg Har noen en god oppskrift på sodd? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1 Kjøp et spann Inderøysodd, ha det oppi en stor kasserolle og la det varmes opp. Sodd skal aldri koke, da ødelegger man kjøttet og bollene. Kok til noe poteter og gulerøtter som du server til og flatbrød. Som ekstra krydder bruker du gastromat. Har ikke noe oppskrift på hjemmelaget, men inderøy sitt sodd er så godt som hjemmelaget og anbefales sterkt av mange! Ikke kjøp Trøndersoddet, det smaker langt ifra like godt. Takk for svar og tips Får man kjøpt ferdig av dem i hele landet, eller bare i Trønderlag? Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1 Det er jeg faktisk veldig usikker på! Hver gang jeg skal sjekke om de har det rundt Oslo-området så glemmer jeg det.. Men kan da ikke være så vanskelig å få tak i på et vis. Da titter jeg rundt! Takk for svar Anonym poster: 1ebb9e1d313501bf7c912d42a48c6bd1 Evt hør med en butikk om de har mulighet til å gå tak i til deg. Ingen årsak. ^^
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå