Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Fortsetter under...

Min var sånn i begynnelsen. Trur det er fordi grøten gir en annen metthetsfølelse enn melk. Så den første uken var han mye sulten på natta og han hadde flere "økedøgn" å økte matmenge på natta som da gjorde at han spiser mer på dagen nå og mindre på natta. Kan gi litt magevondt og melk lindrer/trøster.

Har du gitt grøt lenge? Det er best og gi grøten på formiddagen i begynnelsen, en skje første dag og øke med en/to kjeer for hver dag, etter en uke to kan du flytte måltidet til kvelden. Fast føde er uvant for de små magene og de kan bli urolig i magen i begynnelsen.

For tidlig innføring av grøt gir ofte en mer urolig baby som sover dårligere. Det er på grunn av varierende grad av magesmerter og kanskje til og med forbigående allergier. Ammende babyer er ekstra utsatt for reaksjoner da tarmene er mindre robuste enn på de som kun får mme (mm inneholder et skånsomt fordøyelsesenzym som ikke finnes i mme).

 

Om babyen sover mer urolig etter innføring av grøt så betyr det jo at babyen opplever ubehag pga umodne tarmer. Og da hadde jeg ikke villet plage babyen min med å fortsette med grøt. Da hadde jeg heller droppet innføringen og prøvd igjen om noen uker. Mange babyer trenger noen økedøgn i 3-4 mnd alder så sett deg heller til rette i sofaen med en god tv-serie på dvd og amme i vei :)

 

Også er frukt mer skånsomt for tarmen enn grøt ;)

Endret av Madolyn&Muffin

For tidlig innføring av grøt gir som regel en mer urolig baby som sover dårlig pga magesmerter og kanskje til og med forbigående allergier. Ammende babyer er ekstra utsatt for reaksjoner da tarmene er mindre robuste enn på de som kun får mme (mm inneholder et skånsomt fordøyelsesenzym som ikke finnes i mme).

 

Om babyen sover mer urolig etter innføring av grøt så hadde jeg droppet innføringen og prøvd igjen om noen uker. Om målet uansett er bedre nattesøvn for mor o barn så hjelper det jo lite når babyen blir enda mer urolig av grøt. Mange babyer trenger noen økedøgn i 3-4 mnd alder så sett deg heller til rette i sofaen med en god tv-serie på dvd og amme i vei :)

For vår del begynte vi med grøt pga lite vektoppgang.. Så det er litt dumt..

Men som du skriver.. Er det lang tid før barnet er bedre vant med grøten eller?

Annonse

For vår del begynte vi med grøt pga lite vektoppgang.. Så det er litt dumt..

Men som du skriver.. Er det lang tid før barnet er bedre vant med grøten eller?

 

Det er så individuelt. Vi prøvde også tidlig med smaksprøver på grøt på formiddagen (4 mnd) fordi vår veldig store og runde gutt forlangte pupp hver 1.-2. time døgnet rundt. Og i vårt tilfelle så gikk det over all forventning, gutten elsket grøt, ble mer harmonisk og gikk fra 7-8 oppvåkninger per natt til 2-3 (vi flyttet ham samtidig inn på eget rom). Men om han hadde blitt enda mer urolig og sovet enda dårligere hadde vi selvfølgelig droppet grøten og ventet i 2-3 uker før vi prøvde igjen, vil jo ikke påføre ungen unødvendige plager.

 

Men har du lite melk? Ammer du eller gir mme? Mange som ammer har veldig mye melk slik at babyene får i seg for mye av den tørsteslukkende formelken og orker for lite av den fete ettermelken.

Endret av Madolyn&Muffin

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...