Hiphop Skrevet 1. november 2012 #1 Skrevet 1. november 2012 Er ny her så hei. Har forsøkt å søke og lese rundt omkring på nettet, men finner ikke noe konkret på akkurat dette så slenger inn et innlegg. Advarsel: dette blir langt Fikk aldri mens etter p-pille slutt og fikk derfor pergotime. Målte selv el på ca dag 19, men fikk mens på dag 29. Var glad for å få el så tenkte ikke så mye mer på det. Så var det pergofrimåned og da gikk det vel 42 dager før jeg fikk el igjen (positiv el test + slim +merker det generelt godt på kroppen). Men nå kom mens etter 5 dager og da begynte jeg å lure litt! Ringte gynekologen min og fortalte henne om dette og da fortalte hun meg at jeg tok feil. 1) Hun mente at jeg ikke hadde hatt el på dag 19 i første syklus for da skulle ikke progesteronverdiene mine vært så høye på blodprøvene som jeg tok på dag 24. 2) Hun mente at jeg tok feil på nummer syklus nummer to også og at det var en ufravikelig regel innen medisin at lutealfasen er 14 dager. De tok ingen prøver eller noe denne syklusen. 3) Hun mente at el-tester var noe tull, ikke til å stole på og at jeg skulle kutte ut det. Så jeg diskuterte litt fram og tilbake med henne og fortalte at jeg kjente det på kroppen osv, at det ikke bare var testene, men hun ga seg ikke. Så spurte jeg om de ikke ville ta meg inn på en oppfølgingstime og eventuelt ta flere blodprøver. Men ifølge henne så var ikke det nødvendig. Så kommer spørsmålene: Er det mulig å ha en kort topp i progesteronnivået? Noen som har vært borti det? F.eks at det nådde toppen den dagen de tok blodprøver, men at det falt veldig fort igjen. Da jeg sluttet på p-pillene for 2 år siden så tok jeg noen blodprøver da mensen aldri kom som viste at prolaktin og kortisol lå akkurat på de øvre grenseverdiene. Noen som vet om dette kan ha noe å si? Sitter nå her og lurer og har heller bestilt meg en time på privatklinikk så får jeg heller betale litt ekstra for oppfølging.
Gjest Håpernestegang:) Skrevet 16. november 2012 #2 Skrevet 16. november 2012 Er ny her så hei. Har forsøkt å søke og lese rundt omkring på nettet, men finner ikke noe konkret på akkurat dette så slenger inn et innlegg. Advarsel: dette blir langt Fikk aldri mens etter p-pille slutt og fikk derfor pergotime. Målte selv el på ca dag 19, men fikk mens på dag 29. Var glad for å få el så tenkte ikke så mye mer på det. Så var det pergofrimåned og da gikk det vel 42 dager før jeg fikk el igjen (positiv el test + slim +merker det generelt godt på kroppen). Men nå kom mens etter 5 dager og da begynte jeg å lure litt! Ringte gynekologen min og fortalte henne om dette og da fortalte hun meg at jeg tok feil. 1) Hun mente at jeg ikke hadde hatt el på dag 19 i første syklus for da skulle ikke progesteronverdiene mine vært så høye på blodprøvene som jeg tok på dag 24. 2) Hun mente at jeg tok feil på nummer syklus nummer to også og at det var en ufravikelig regel innen medisin at lutealfasen er 14 dager. De tok ingen prøver eller noe denne syklusen. 3) Hun mente at el-tester var noe tull, ikke til å stole på og at jeg skulle kutte ut det. Så jeg diskuterte litt fram og tilbake med henne og fortalte at jeg kjente det på kroppen osv, at det ikke bare var testene, men hun ga seg ikke. Så spurte jeg om de ikke ville ta meg inn på en oppfølgingstime og eventuelt ta flere blodprøver. Men ifølge henne så var ikke det nødvendig. Så kommer spørsmålene: Er det mulig å ha en kort topp i progesteronnivået? Noen som har vært borti det? F.eks at det nådde toppen den dagen de tok blodprøver, men at det falt veldig fort igjen. Da jeg sluttet på p-pillene for 2 år siden så tok jeg noen blodprøver da mensen aldri kom som viste at prolaktin og kortisol lå akkurat på de øvre grenseverdiene. Noen som vet om dette kan ha noe å si? Sitter nå her og lurer og har heller bestilt meg en time på privatklinikk så får jeg heller betale litt ekstra for oppfølging. Jeg ville skaffet meg en annen lege. Å si at det er en ufravikelig regel at lutealfasen er 14 dager synes jeg høres rart ut. Er det ikke wild yam folk tar for å forlenge lutealfasen? Jeg har ikke så god greie på dette og kan ikke svare deg på det andre du spør om. Men du kan lese litt på den pernillesiden om lutealfasen. Det er vel sånn at hvis den er for kort så kan det være at egget ikke rekker å feste seg. Uansett, ville bare si at jeg håper du har funnet deg en bedre og hyggeligere lege:)
Riley Skrevet 17. november 2012 #3 Skrevet 17. november 2012 Skift lege. Jeg har kort syklus, sen eggløsning og sjeldent varer lutealfasen over 10 dager. Da jeg ble utredet for ivf satte ingen spørsmål ved dette. Siden jeg hadde tatt el tester og notert ned i kalender både første menstruasjon og når jeg fikk positiv el test, var dette også god nok dokumentasjon for gynekolog og legene.
Hiphop Skrevet 18. november 2012 Forfatter #4 Skrevet 18. november 2012 Takk for svar. Tok meg en tur til det private og fikk crinone uten at de tok noen ytterligere prøver eller forsøkte å finne noen årsak, men får nå bare prøve det da De trodde i det minste på meg.
regnfull Skrevet 19. november 2012 #5 Skrevet 19. november 2012 Så godt å høre :-) Ofte kan kort luteal fase handle om for lave progesteron verdier, så da er det jo godt å få crinone. Jeg selv kjenner meg godt igjen i det du sier. Men jeg har fått mye god hjelp på Frøyaklinikken.
<3 2G <3 Skrevet 19. november 2012 #6 Skrevet 19. november 2012 Takk for svar. Tok meg en tur til det private og fikk crinone uten at de tok noen ytterligere prøver eller forsøkte å finne noen årsak, men får nå bare prøve det da De trodde i det minste på meg. Så bra, viktig med riktig medisin og leger som vet vi er forskjellige! Masse lykke til
Hiphop Skrevet 29. november 2012 Forfatter #7 Skrevet 29. november 2012 Tenkte jeg bare skulle informere om at crinone tilsynelatende gjorde susen. Fikk i hvert fall en positiv gravidtetstest denne uken så nå får jeg bare krysse fingrene for at det går bra de neste kritiske ukene.
regnfull Skrevet 29. november 2012 #8 Skrevet 29. november 2012 Fantastisk!!!! Gratulerer så masse :-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå