Gå til innhold

Hva skjedde?? hvordan få det til igjen?? ;) søvn


Anbefalte innlegg

I kveld la vesla seg for første gang å sove uten oss på soverommet! Hun er snart 15 mnd og har alltid vært veldig trygghetssøkende og vi strever en del med legging og soving, har på en måte resignert og pleier å sitte ved henne til hun sovner. I kveld gikk jeg først ut en gang da hun ikke virket trøtt i det hele tatt, tappet ut av baljen hennes osv, hun skrek da litt sånn "sintgråt" noen minutter mens jeg holdt på, gikk da inn igjen og satte meg..hun begynte å tulle med å ta smokk å kaste i gulvet..ga henne smokken hvisket natta sa at jeg går ut og gikk i stuen, forventet den vanlige skrikingen, men bare en bitteliten småsutring og STILLE! Fortsatt stille nå tre kvarter etter! Hoho jeg er så glad!! :D

Fortsetter under...

Men så godt å vite at hun KAN!

 

Skjønner hva du mener, akkurat det samme har jeg tenkt mange ganger når vi har vært heldige også. Har ikke prøvd på det med å sovne alene enda, men med andre problemer med søvnen som plutselig har løst seg. Så har det blitt like ille igjen, og vi river oss i håret og lurer på hva vi gjorde riktig den ene gangen det fungerte og hva vi gjorde galt etterpå... men trøster oss med at vi vet i allefall at det er mulig, så kanskje en dag... ;)

 

(Går veldig fint nå da, mangler bare den sovne alene biten, men det er helt greit. :))

Gjest peacock

Her går det også i bølger... Etter en helvetes måned med 4 nye tenner, forkjølelse, hoste og mange timers våkentid midt på natta går det nå veldig fint igjen. Kan hende han våkner og hoster en gang i løpet av natten, men nå sovner han med en gang igjen. Og som oftest sover han hele natten :) La oss håpe det varer.

 

Nysgjerrig på om det går igjen imorgen, Zazzy!

 

Hannah, sender sovestøv til dere og håper det blir en veldig kort dårlig periode denne gang :)

Annonse

Ja er visst ingen fasit på disse ungene ;) men så godt at det går bra med søvnen ellers, man kan ikke få alt heller! Selv om noen får det... hehe..nå venter jeg på at hun skal sove natten gjennom også, DET hadde jo vært en drøm i seg selv :D men klager ikke for hun sover godt sammen med oss nå halve natten, kunne vært verre ;)

jeg vet ikke om det er svaret, men jeg synes det går lettere å legge jenta vår om hun ikke viser tydelige tegn til å være trøtt. Da sovner hun lettere og har færre/ingen oppvåkninger.

Men så skal en jo ikke legge de for tidlig heller da! det blir jo galt det også.

 

Vi har legging ved 18 tiden. Vi ønsker å legge henne 1830, men ser at det går lettere om vi legger henne 18. Så da må vi legge ønske vårt om å være mest mulig sammen med henne på hylla, og heller la søvnbehovet hennes styre.

 

Håper du er inne på noe :)

Med mellomste så slet vi veldig med å få ham til å sovne selv, og siden vi ikke ønsket at han skulle ligge alene og gråte prøvde vi det meste. Vi satt ved siden av og holdt handa på ham, sang for ham, satt ved senga men ga ikke oppmerksomhet, satte oss litt lenger unna senga men fortsatt i rommet osv Det tok lang tid å legge (han gråt selv om vi var der og var rett og slett sint) og når han våknet på natta var det samme runden. (Prøvde selvfølgelig ikke alle ting samtidig og prøvde en periode med hver måte). En kveld etter å ha sittet på rommet med en illisint trøtt gutt (han var rundt 1år da), måtte jeg kapitulere for å gå på do. Mens jeg satt på do hørte jeg at han roet seg mer og mer på egen hånd. Jeg bestemte meg for å ikke gå inn igjen, og den kvelden sovnet han for aller første gang på egenhånd.

 

Dagen etter prøvde jeg å gå ut med en gang etter det vanlige nattaritualet, og det samme skjedde. Han ble sint med en gang, men roet seg på under 10 minutter. Det var bare det første minuttet han var sint, så kom mer klaging i et par minutter før han roet seg.

 

Han er 4år nå, og må fortsatt være alene for å sove.. Jeg tenker tilbake på alle de timene jeg har bak meg ved siden av sprinkelsenga. Alt jeg gjorde for at han skulle sovne på en trygg måte med mamma i nærheten.. og så var alt han hadde behov for å være alene..

 

Ble langt det her...

 

Håper du får det til igjen i morgen!! Lykke til!!

Hehe oppskrift og oppskrift.. i går var det samboer som la henne, han satt inne litt og gikk ut litt noen ganger, skriking..til slutt gikk han ut da var hun stille og hadde lukke øynene men sov nok ikke..hørte etterhvert også at hun lå å bablet for seg selv i senga en stund og så ble det stille :) Så hun sovnet jo faktisk for seg selv i går også! Og vi brukte bare rundt 20-25 min på legginga som til vanlig tar 1-2 timer...

 

Mange har jo sagt det at man skal la de finne roen selv, men det har aldri virket før her hos oss, hun har bare blitt hysterisk av å være alene, men nå kanskje hun begynner å bli litt klar? Skal sies at jeg tente et lite lys da jeg la henne så kanskje det hjalp at det ikke var bekmørkt, men igjen..samboer gjorde ikke det i går så hadde kanskje ingenting å si.

 

Håpefull77 det var tidlig kveld ja! Skjønner at dere har lyst å være mer med henne, men står hun opp veldig tidig også da?

 

Hønseføtter og gulerøtter ja det er ikke så lett å finne ut av de små, hehe, men godt det ordnet seg for dere tilslutt :) men kan jo hende at din også hadde behov for at dere var der inne til han nådde en viss alder?

 

Er spent på om det kommer til å bli anderledes med nestemann, håper på en sovedukke ;)

Er spent på om det kommer til å bli anderledes med nestemann, håper på en sovedukke ;)

 

Haha det har jeg også bestilt denne gangen :D Håper i tillegg på at ungen fikser å ligge i barnevogn og sitte i bilsete, så kanskje jeg også kan få lov til å oppleve en hyggelig permisjonstid i livet mitt...

Annonse

Skjønner ikke hvordan min lille søte fine prins, kan være så morgenfugl og så mye våken om natten med den mammaen og pappaen han har ;) vi er noen dovendyr ;) hadde det ikke vært for at han var så himla lik oss begge hadde jeg nesten trodd han var byttet med en annen ;)

Gjerne gi meg oppskrift på sovebaby om du klarer det denne gangen Zazzy :) Når er terminen?

 

Håpefull77 det var tidlig kveld ja! Skjønner at dere har lyst å være mer med henne, men står hun opp veldig tidig også da?

 

 

Hun våkner ca 6. Men tror hun våkner er av mannen sin vekkeklokke. Hun er veldig var på lyder, og som regel hører vi henne ikke før vekkeklokken hans ringer.

Jeg ser en mulighet for at vi kan flytte leggetiden til 18:30 nå. Hun har protestert litt mot å legges og jeg hører at det tar lenger tid før hun sovner. Men leggingen/sovingen har fungert så greit nå. Vi har vært lite oppe om natten. Derfor er jeg litt redd for å flytte den også.

Hun sover som regel maks en time på dagen. Det er vel derfor hun sover så lenge hver natt.

Håper dere har funnet oppskriften:)

Prinsen og mamman slutten av juni tror jeg det blir :) Spørs om det blir noen oppskrift..vi var veldig tidlig ute med rutiner på vesla også, men hun hadde tydeligvis veldig sterke meninger selv så hjalp ikke, så sover neste så tror jeg det handler mer om personlighet ;)

 

Håpefull77 så godt at hun er lite oppe på natta, skjønner at dere nøler når dere har funnet noe som fungerer! Her sover hun 2,5 time på dagen, våkner stort sett 1-2 ganger i løpet av natta og sover i vår seng fra ca 05.30 til vi skal opp rundt 07 fungerer greit :)

 

Leggingen går fortsatt merkelig bra! Det er så herlig, kan ikke fatte det! Nyter så lenge det varer :)

Er spent på om det kommer til å bli anderledes med nestemann, håper på en sovedukke ;)

 

Haha det har jeg også bestilt denne gangen :D Håper i tillegg på at ungen fikser å ligge i barnevogn og sitte i bilsete, så kanskje jeg også kan få lov til å oppleve en hyggelig permisjonstid i livet mitt...

 

Det er håp... Min først hatet også bilstol og vogn intenst. Fram til han var 1,5 år (og fikk dvd) var kjøreturene et mareritt og vogn kunne vi bare glemme. Men nr 2 her var hans rake motsetning. Hun kan sitte stille som en prest både i bilstol og i vogn i timesvis. Jeg lurte på om vi gjorde noe feil med nr 1, men vet nå at det bare er hans utålmodige personlighet som gjorde dette. :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...