Gå til innhold

Endelig fått vite hvorfor formen er så dårlig!


Anbefalte innlegg

Har vært sliten, trett, hodepine, og rett og slett i dårlig form nå i noen måneder! Var hos legen forrje fredag da de mistenkte sv.forgiftning! Bare urinprøve og blodtrykk ble tatt.. Heldigvis for at alt var i orden! Legen konkluderte med at jeg er søkke sliten da jeg har full bekkenløsning og bekkenlåsning og samt hsr en sønn på 13mnd.

Men så var jeg hos JM på tirsdag og jeg forklarte formen min, og hun ble rystet over at legen ikke har sjekket blodprosenten. Hun "fikk" blod og prosenten var på 9,9!!! Så da var det jo overhodet ikke rart at jeg har følt meg som dritt! Nå er jerntab. innkjøpt og jeg har merket forandring allerede!

 

Poenget mitt; Hvis du er i dårlig form, sjekk blodprosenten! Er tydeligvis ikke alle leger som tenker på det!!

Endret av Meg-og-den-lille

Fortsetter under...

For en lam lege..... Godt at du fikk hjelp! Og ja det er lurt å vite litt selv hva de burde sjekke og spørre om det. Masete kanskje, men ellers er man jo ikke sikker på å få den sjekken/behandlingen man burde :/

Har vært sliten, trett, hodepine, og rett og slett i dårlig form nå i noen måneder! Var hos legen forrje fredag da de mistenkte sv.forgiftning! Bare urinprøve og blodtrykk ble tatt.. Heldigvis for at alt var i orden! Legen konkluderte med at jeg er søkke sliten da jeg har full bekkenløsning og bekkenlåsning og samt hsr en sønn på 13mnd. Men så var jeg hos JM på tirsdag og jeg forklarte formen min, og hun ble rystet over at legen ikke har sjekket blodprosenten. Hun "fikk" blod og prosenten var på 9,9!!! Så da var det jo overhodet ikke rart at jeg har følt meg som dritt! Nå er jerntab. innkjøpt og jeg har merket forandring allerede! Poenget mitt; Hvis du er i dårlig form, sjekk blodprosenten! Er tydeligvis ikke alle leger som tenker på det!!
Det samme skjedde med meg, bare at legen så min blodprosent og nektet meg å ta jernpiller!!!! Kom til min private gyn og han ble forbannet på legen, satte meg på kur strax. Ble fort mye bedre:)

Hallooo, trodde det var obligatorisk på 12-ukerskontrollen jeg? Hørtes ut som en mega-blåst lege i alle fall, det er jo det første man tenker på når gravide er fryktelig dårlig form!

 

Tok blodprøver på 12-uker, og da var den litt lav. Men ikke ille lav.

Men dette tok kaka!!:-P

 

Annonse

Er det normalt og ha 12 ukers kontroll hos legen? jeg var der i uke 9 og han gav meg ny time først i uke 17. Syntes det var lenge å gå jeg ,men slo meg til ro med at legen viste hva han gjorde. jeg skal til jordmor i uke 14 da

Her er de anbefalte kontrollene:

http://helsenorge.no/Helseogsunnhet/Sider/Svangerskapskontroller-og-oppfolging/Svangerskapsomsorgen.aspx

 

Det er vanlig å ha kontroll i uke 8-12, og så er faktisk ikke neste kontroll før uke 18 - og det er ultralyden. Så andre "ordinære" kontroll er egentlig ikke før i uke 24!

 

Men svangerskapskontrollen skal ta hensyn til den enkelte gravides behov, og noen får flere kontroller, ved behov.

Er man tidlig får man ofte en mellom 1. og UL. Jeg var inne i uke 8, og fikk så en i uke 12/13 slik at det ikke ble så kjempelenge mellom kontrollene. Følte det var en lettelse. Men man kan jo også ta en tur til JM mellom kontrollene hvis man føler det er lenge å vente mellom hver. JM i min kommune oppfordrer alle gravide til å komme til henne mest mulig :)

 

Noen blodprøver skal vel "helst" taes rundt uke 12, er det ikke sånn? Mine ble tatt i uke 8 da men siden de var helt i skjønneste orden sa de jeg ikke trengte å ta omigjen....

Jeg fikk høre at blodprøvene måtte tas etter uke 12, men helst ikke så mye senere. Blodprosenten min var 12,3 og jeg fikk beskjed om å ta jern... Men jernlagrene var litt lave, da. Trodde man måtte ta blodprøver på den tiden jeg, og blodverdiene er da vel obligatorisk? Sløvt av legen din!

Annonse

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...