Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #1 Skrevet 6. juli 2012 Fikk nettopp sms av min ta, han har fridd og fått ja. Kjæresten eier ingenting. De har bodd sammen i flere år, men hun har ikke kjøpt seg inn i huset. Min mor har vært død i over et tiår. Jeg fikk morsarven utbetalt kort tid etter min mors død, grunnet huskjøp. Hvordan blir det juridiske nå? Min far eier enebolig og hus i utlandet. Vil alt dette bli min stemors og hennes barn? Har en følelse av at det er derfor de gifter seg...
Mamma med 2 små Skrevet 6. juli 2012 #2 Skrevet 6. juli 2012 Så lenge han ikke har skrevet testamente så arver vel hun han tror jeg. Men hva er egentlig galt i det da? Fordi det blir mindre på deg? Merkelig innstilling synes nå jeg.
*KlaraKu* Skrevet 6. juli 2012 #3 Skrevet 6. juli 2012 Vet ikke åssen det er når han alt eier. men her giftet pappa seg med samboren sin pga huskjøp. det sikret dem at om pappa dør kan ikke vi kaste kona ut på gata og samme andre vei. Å det syntes jeg at er forståelig.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #4 Skrevet 6. juli 2012 Ektefeller arver hverandre ja, men du har jo fremdeles krav på din del. Det blir bare litt mindre.
Pærefrø Skrevet 6. juli 2012 #5 Skrevet 6. juli 2012 Du (evt deg og dine søsken, han barn) har krav på farsarven uansett. Tror kona da arver halvparten, men hennes barn arver ingenting. Så lenge det ikke er skrevet testamente. Han kan testamentere vekk det han selv vil, men dere biologiske barn skal ha en viss del uansett.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #6 Skrevet 6. juli 2012 Vet ikke åssen det er når han alt eier. men her giftet pappa seg med samboren sin pga huskjøp. det sikret dem at om pappa dør kan ikke vi kaste kona ut på gata og samme andre vei. å det syntes jeg at er forståelig. Dere kan "kaste ut kona" om dere ønsker det, siden han har særkullsbarn har hun ikke rett på å sitte i uskiftet bo om han dør. Dere kan kreve farsarven deres.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #7 Skrevet 6. juli 2012 Vet ikke åssen det er når han alt eier. men her giftet pappa seg med samboren sin pga huskjøp. det sikret dem at om pappa dør kan ikke vi kaste kona ut på gata og samme andre vei. å det syntes jeg at er forståelig. Dere kan "kaste ut kona" om dere ønsker det, siden han har særkullsbarn har hun ikke rett på å sitte i uskiftet bo om han dør. Dere kan kreve farsarven deres. Man har rett på å sitte i uskiftet bo selv om det er særkullsbarn. En særs god grunn til å gifte seg og ikke bare være samboere dersom den man bor med har barn fra før.
Gjest Lykkeliggift_ Skrevet 6. juli 2012 #8 Skrevet 6. juli 2012 Jasså, etter så mange innlegg av onde stemødre, har man endelig fått et innlegg av ondt stebarn? HI, din far har funnet kjærligheten på nytt, og fridd til dama han elsker, og har fått ja. Deres mor er død, dvs faren deres er deres eneste forelder nå. Og det eneste du tenker på, er hvordan gjøre slik at dama han elsker ikke får noen ting, fordi du er mer interessert i arv enn faren din???
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #9 Skrevet 6. juli 2012 Vet ikke åssen det er når han alt eier. men her giftet pappa seg med samboren sin pga huskjøp. det sikret dem at om pappa dør kan ikke vi kaste kona ut på gata og samme andre vei. å det syntes jeg at er forståelig. Dere kan "kaste ut kona" om dere ønsker det, siden han har særkullsbarn har hun ikke rett på å sitte i uskiftet bo om han dør. Dere kan kreve farsarven deres. Man har rett på å sitte i uskiftet bo selv om det er særkullsbarn. En særs god grunn til å gifte seg og ikke bare være samboere dersom den man bor med har barn fra før. Hva? Er det en ny lov? Hadde ikke tenkt åla stemor sitte på huset når/hvis den tid kommer nei.
Light of my life Skrevet 6. juli 2012 #10 Skrevet 6. juli 2012 Jasså, etter så mange innlegg av onde stemødre, har man endelig fått et innlegg av ondt stebarn? HI, din far har funnet kjærligheten på nytt, og fridd til dama han elsker, og har fått ja. Deres mor er død, dvs faren deres er deres eneste forelder nå. Og det eneste du tenker på, er hvordan gjøre slik at dama han elsker ikke får noen ting, fordi du er mer interessert i arv enn faren din??? Du er stemor, eller?
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #11 Skrevet 6. juli 2012 Vet ikke åssen det er når han alt eier. men her giftet pappa seg med samboren sin pga huskjøp. det sikret dem at om pappa dør kan ikke vi kaste kona ut på gata og samme andre vei. å det syntes jeg at er forståelig. Dere kan "kaste ut kona" om dere ønsker det, siden han har særkullsbarn har hun ikke rett på å sitte i uskiftet bo om han dør. Dere kan kreve farsarven deres. Man har rett på å sitte i uskiftet bo selv om det er særkullsbarn. En særs god grunn til å gifte seg og ikke bare være samboere dersom den man bor med har barn fra før. Hva? Er det en ny lov? Hadde ikke tenkt åla stemor sitte på huset når/hvis den tid kommer nei. Man kan kun sitte i uskifte hvis særkullsbarna samtykker, noe som ikke kommer til å skje i HI sitt tilfelle. Det som derimot er forskjell, er at hvis ektefeller har felleseie, og hun kjøper seg inn i huset hans, så får hun halvparten av huset, pluss den frie trededel av den andre halvparten som blir igjen etter at barna har fått den obligatoriske farsarv på 2/3 av HANS del. Så ja, hun er bedre sikret hvis de er gift OG har skrevet ektepakt/testamente slik at hun får halve huset pluss litt til. Men altså, HI, dere voksne barn har da vel egne hus, penger og familie? Er det virkelig slik at mye vil ha mer?`Vent nå til faren din er død, ikke fordel arven mens han lever, det er respektløst.
Gjest Lykkeliggift_ Skrevet 6. juli 2012 #12 Skrevet 6. juli 2012 Jasså, etter så mange innlegg av onde stemødre, har man endelig fått et innlegg av ondt stebarn? HI, din far har funnet kjærligheten på nytt, og fridd til dama han elsker, og har fått ja. Deres mor er død, dvs faren deres er deres eneste forelder nå. Og det eneste du tenker på, er hvordan gjøre slik at dama han elsker ikke får noen ting, fordi du er mer interessert i arv enn faren din??? Du er stemor, eller? Nei, det er jeg ikke.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #13 Skrevet 6. juli 2012 Vet ikke åssen det er når han alt eier. men her giftet pappa seg med samboren sin pga huskjøp. det sikret dem at om pappa dør kan ikke vi kaste kona ut på gata og samme andre vei. å det syntes jeg at er forståelig. Dere kan "kaste ut kona" om dere ønsker det, siden han har særkullsbarn har hun ikke rett på å sitte i uskiftet bo om han dør. Dere kan kreve farsarven deres. Man har rett på å sitte i uskiftet bo selv om det er særkullsbarn. En særs god grunn til å gifte seg og ikke bare være samboere dersom den man bor med har barn fra før. Man kan bare sitte i uskiftet bo om særkullsbarna samtykker, om de krever farsarven sin straks har de krav på det. http://www.abcnyhete...102/uskiftet-bo
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #14 Skrevet 6. juli 2012 Vet ikke åssen det er når han alt eier. men her giftet pappa seg med samboren sin pga huskjøp. det sikret dem at om pappa dør kan ikke vi kaste kona ut på gata og samme andre vei. å det syntes jeg at er forståelig. Dere kan "kaste ut kona" om dere ønsker det, siden han har særkullsbarn har hun ikke rett på å sitte i uskiftet bo om han dør. Dere kan kreve farsarven deres. Man har rett på å sitte i uskiftet bo selv om det er særkullsbarn. En særs god grunn til å gifte seg og ikke bare være samboere dersom den man bor med har barn fra før. Hva? Er det en ny lov? Hadde ikke tenkt åla stemor sitte på huset når/hvis den tid kommer nei. Man kan kun sitte i uskifte hvis særkullsbarna samtykker, noe som ikke kommer til å skje i HI sitt tilfelle. Det som derimot er forskjell, er at hvis ektefeller har felleseie, og hun kjøper seg inn i huset hans, så får hun halvparten av huset, pluss den frie trededel av den andre halvparten som blir igjen etter at barna har fått den obligatoriske farsarv på 2/3 av HANS del. Så ja, hun er bedre sikret hvis de er gift OG har skrevet ektepakt/testamente slik at hun får halve huset pluss litt til. Men altså, HI, dere voksne barn har da vel egne hus, penger og familie? Er det virkelig slik at mye vil ha mer?`Vent nå til faren din er død, ikke fordel arven mens han lever, det er respektløst. Særkullsbarn må samtykke, men hva hvis de er mindreårige? Hva gjør man da? De har jo ingen rett til å skrive under på noe papir. Kan man da uansett ikke sitte i uskiftet bo?
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #15 Skrevet 6. juli 2012 Så klart hennes barn arver. Før faren din først, så arver konen en del. Dette arver jo barna hennes av henne!
Mrs. Bouquet Skrevet 6. juli 2012 #16 Skrevet 6. juli 2012 Ja, og oldermoren arver barna til stefaren om søskenbarnet dør først.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #17 Skrevet 6. juli 2012 Vet ikke åssen det er når han alt eier. men her giftet pappa seg med samboren sin pga huskjøp. det sikret dem at om pappa dør kan ikke vi kaste kona ut på gata og samme andre vei. å det syntes jeg at er forståelig. Dere kan "kaste ut kona" om dere ønsker det, siden han har særkullsbarn har hun ikke rett på å sitte i uskiftet bo om han dør. Dere kan kreve farsarven deres. Man har rett på å sitte i uskiftet bo selv om det er særkullsbarn. En særs god grunn til å gifte seg og ikke bare være samboere dersom den man bor med har barn fra før. Hva? Er det en ny lov? Hadde ikke tenkt åla stemor sitte på huset når/hvis den tid kommer nei. Man kan kun sitte i uskifte hvis særkullsbarna samtykker, noe som ikke kommer til å skje i HI sitt tilfelle. Det som derimot er forskjell, er at hvis ektefeller har felleseie, og hun kjøper seg inn i huset hans, så får hun halvparten av huset, pluss den frie trededel av den andre halvparten som blir igjen etter at barna har fått den obligatoriske farsarv på 2/3 av HANS del. Så ja, hun er bedre sikret hvis de er gift OG har skrevet ektepakt/testamente slik at hun får halve huset pluss litt til. Men altså, HI, dere voksne barn har da vel egne hus, penger og familie? Er det virkelig slik at mye vil ha mer?`Vent nå til faren din er død, ikke fordel arven mens han lever, det er respektløst. Hun trenger ikke kjøpe seg inn i huset eller etablere ektepakt. Han kan fin "gi bort" halve huset til henne når de er gift uten at de påløper dokumentavgift og uten at hun har betalt noe inn.
modernemann Skrevet 6. juli 2012 #18 Skrevet 6. juli 2012 Jeg kan ikke reglene på fingerne , akkurat, men en klient av meg (jeg er revisor) var i en litt "ekstrem" situasjon for noen måneder siden og opplevde at dødssyk, eller i hvertfall svært redusert forelder giftet seg på tampen av livet, noe som i utgangspunktet kunne gitt dramatiske følger for hans evt arv. Imidlertid viste det seg at det er noe som heter skjevdeling, og i hans tilfelle (jordbruker med odelsgård og ferieeiendom i sørlige Europa) slo det ut såpass at enken ble sittende igjen med smuler. å, pokker , når jeg leser innlegget igjen ser jeg at det ikke antydes at faren sin er syk, eller på vei til å ta kvelden, vet du,da synes jeg det er litt drøyt å tenke på arv istedet for å glede seg over at han har funnet kjærligheten.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #19 Skrevet 6. juli 2012 Ektefelle kan sitte i uskiftet bo hvis særkullsbarn samtykker. Livsarvinger(rett nedadstigende) har krav på en pliktarv på rundt 1 mill hver. Hvis boet altså er såpass stort. Men ektefelles arv går foran dette den er på 4 eller 6 G tror jeg. Ikke bry deg om komentarene, skjønner godt at du lurer på dette jeg. Kanskje du skulle ta en prat med faren din også.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #20 Skrevet 6. juli 2012 Mener pappa sa at om særkullsbarna er mindreåringe blir det offentlig skifte og overformynderiet passer på arven til barna frem til de blir myndige.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #21 Skrevet 6. juli 2012 Jasså, etter så mange innlegg av onde stemødre, har man endelig fått et innlegg av ondt stebarn? HI, din far har funnet kjærligheten på nytt, og fridd til dama han elsker, og har fått ja. Deres mor er død, dvs faren deres er deres eneste forelder nå. Og det eneste du tenker på, er hvordan gjøre slik at dama han elsker ikke får noen ting, fordi du er mer interessert i arv enn faren din??? Hahahaha, hvordan vet du at de er det eneste hun tenker på? Må man skrive hver eneste tanke man har i hodet når man spør om noe her?
Gjest Lykkeliggift_ Skrevet 6. juli 2012 #22 Skrevet 6. juli 2012 Jasså, etter så mange innlegg av onde stemødre, har man endelig fått et innlegg av ondt stebarn? HI, din far har funnet kjærligheten på nytt, og fridd til dama han elsker, og har fått ja. Deres mor er død, dvs faren deres er deres eneste forelder nå. Og det eneste du tenker på, er hvordan gjøre slik at dama han elsker ikke får noen ting, fordi du er mer interessert i arv enn faren din??? Hahahaha, hvordan vet du at de er det eneste hun tenker på? Må man skrive hver eneste tanke man har i hodet når man spør om noe her? Jeg oppfattet HI slik siden hun virker opptatt av at dama som faren hennes elsker og nettopp fått "ja" til å gifte seg med ham fra, ikke får noen ting "på bekostning av arvingene". Har møtt et par folk med lignende tankemåte i omgangskretsen min, og de virket like uspiselige som HI. Man fordeler ikke arven før personen er død. For alt man vet, kan faren til HI være skilt når han dør.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #23 Skrevet 6. juli 2012 Altså vil jeg (biologisk) arve halvparten, og ikke hennes barn? Har ikke noeimot henne, men hennes barn... Vil ikke greie ut om det her, men har feks med utestengelse av mine barn og meg ved flere store ting, samt trusler. Har tatt dette opp.med.min far, men blir ikke trodd. Er nå livredd for at.'hele.min barndoms' blir revet fra meg her...
Gjest Lykkeliggift_ Skrevet 6. juli 2012 #24 Skrevet 6. juli 2012 Barna hennes arver ingenting etter din far, men det gjør hun. Om hun velger å bruke pengene på seg selv eller gi dem til barna sine, er ene og alene hennes valg. Det er trist å høre at du har problemer med barna til din vordende stemor, men det er et spørsmål om familiære forhold, ikke arveoppgjør, og bør taes opp med din stemor og din far sammen, for å søke løsning. Lykke til
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2012 #25 Skrevet 6. juli 2012 Synes det er helt greit å sjekke sine rettigheter, jeg, selv om faren er i beste velgående. Det er jo ikke alltid noen i forelskelsens rus ser følgene for sine egne barn av de handlingene de gjør... Jeg har en far som har endt opp med å gjøre ting slik at jeg og min ene halvbror ikke kommer til å arve et høystrå en gang, mens våre to andre halvsøsken har fått både eiendom og andre verdier. Og det er greit iflg loven så lenge han har gjort det mens han var ved sine fulle fem..... Hadde jeg f.eks. kjent mine (og min ene halvbrors) rettigheter for en del år tilbake kunne vi ha krevd at noe ble registrert som forskudd til arv i steden for og dermed sikret at vi i hvert fall fikk noe symbolsk. Jeg tror ikke min far var klar over alle følgene av de valgene han tok den gang, ikke det at han sikrer to av sine barn all arv og vi to andre ikke får noe.... Men, jeg tenker at når alt kommer til alt er det bare materielle ting.... :/
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå