Anonym bruker Skrevet 1. mars 2012 #1 Skrevet 1. mars 2012 Vet jeg sikkert burde hatt grovere kjøtt, men det var tilbud på ytrefileter i går og det står lapskaus på menyen i dag, så da vil jeg prøve. Jeg har nå delt kjøttet opp i biter på ca 2-3 x 2-3 cm og lar det lufte seg litt, og så tenkte jeg å koke det sammen med poteter og grønnsaker. Men hvor lenge bør kjøttet koke for å bli noenlunde mørt? Kan det koke i "evigheter", eller vil det bli seigt etter en viss tid? Det gjør ikke noe om det går litt i oppløsning. Jeg har også alltid blitt fortalt at man alltid må steke kjøtt før man koker det, men så på 4-stjerners middag en som bare kokte det ustekt for å få ut smakene bedre. Noen som har erfaring med dette?
Himmel og hav Skrevet 1. mars 2012 #2 Skrevet 1. mars 2012 Helligbrøde å lage lapskaus av så godt kjøtt... Ytrefilet trenger ikke stort til koking, vil jeg tro. Den er jo mør i utgangspunktet! Jeg vet ikke, men jeg tror at jeg ville ha kokt grønnsakene først, og så lagt kjøttet oppi på slutten. Alternativt så kan du lage en "dekonstruert" lapskaus, der du koker poteter, grønnsaker, lager en brun saus og serverer det ved siden av biffbitene som du så vidt har brunet i varm panne slik at de er medium stekt. Men som sagt, jeg bare gjetter. Jeg har aldri prøv å koke fint kjøtt. Om jeg skal lage lys lapskaus så koker jeg kjøttet, men da gjerne svin. Om jeg skal lage brun lapskaus, så steker jeg det først, så det kommer jo an på hva slags lapskaus du skal lage.
Anonym bruker Skrevet 1. mars 2012 #3 Skrevet 1. mars 2012 Men, det var så billig! Hehe. Så det skal egentlig bare trekke en 15-20 min da nesten? Har prøvd å google litt, men ser jo at det er grovere kjøtt som er vanlig. Men kan jeg risikere at det blir seig dersom det trekker for lenge? Vil helst ha det i lapskausen slik at det setter smak på sausen. HI
Anonym bruker Skrevet 1. mars 2012 #4 Skrevet 1. mars 2012 Når du koke skjøtt så må du skumme av, hvis du skjønner det. Så jeg tror det er lurest å koke kjøttet først, så skummer du av og deretter putter du i grønnsakene. Da koker grønnsakene i kjøttkraften og får mer smak.
Anonym bruker Skrevet 1. mars 2012 #5 Skrevet 1. mars 2012 Når du koke skjøtt så må du skumme av, hvis du skjønner det. Så jeg tror det er lurest å koke kjøttet først, så skummer du av og deretter putter du i grønnsakene. Da koker grønnsakene i kjøttkraften og får mer smak. Kan du utdype? Ta gjerne å forklar i detalj, jeg er helt fersk på dette Man har kjøttet i en gryte, har over vann til det er dekket og vel så det(?), og så skal det koke, eller trekke? Hvor lenge? Skumme av? Uff, jeg er en håpløs kokk...
Anonym bruker Skrevet 1. mars 2012 #6 Skrevet 1. mars 2012 For å være ærlig så har jeg aldri lagt lapskaus fra bunnen av. Så jeg vet ikke om kjøttet må koke eller trekke. Dette er noe du bare må prøve deg frem, tror jeg. Men å skumme av, det er når kjøttet koker, så kommer det masse skum i vannet. Dette kommer fra kjøttet. Vanskelig å forklare dette, hehe. Men det ser du når du koker kjøttet. Så tar du en skje og tar av de verste skummet og kaster det. Igjen har du da kraften fra kjøttet. Og kraften er veldig fin å koke grønnsaker på. Ikke ha for høy varme. Middels varme skal holde, tror jeg. Jeg er heller ingen kokk og har mesteparten av tiden bare prøvd meg frem. Men når det gjelder å koke suppe eller noe med kjøtt, er noe som du ikke kan mislykkes med. Uansett...lykke til.
Anonym bruker Skrevet 1. mars 2012 #7 Skrevet 1. mars 2012 Trekk kjøttet på veldig svak temperatur i lang tid, så får du det beste resultatet. Helt optimalt blir det hvis du lar det ligge i ca 60 grader varmt vann til det er ferdig. I så fall bør du koke grønnsakene først, og så legge i kjøttet og la det trekke til dere skal spise.
Tuttelura881 Skrevet 1. mars 2012 #8 Skrevet 1. mars 2012 Når jeg lager lapskaus bruker vi som regel grise knoke eller salt lammekjøtt.. Ha kjøttet i ca ti min etter at du har hatt i alle grønnsakerne. Koker su svinekjøtt for lenge, blir det tørt! Tilsett salt, pepper, eller kanskje en buljong, siden. Det ikke kommer så mye smak ifra svinekjøttet. Når du skummer, vil det si at du tar bort d skummet som samler seg på toppen av vannet når kjøttet har koket. Det gjør ingen ting om du har grønnsakerne i da. Bare ha vann over alt du har i gryta. Du ser egentlig selv hvor mye vann du vil bruke. Vist du vil ha lapskausen din litt tjukk. Kan du ha i en pose med stappe
Anonym bruker Skrevet 1. mars 2012 #9 Skrevet 1. mars 2012 Nå tok jeg kjøttet i gryten, kokte opp og satte ned varmen. Lot det trekke mens jeg skrellet og skar opp grønnsakene, så kokte jeg opp igjen væsken og skrudde ned slik at det akkurat så vidt småkokte og lot det stå i en times tid. Kjøttet smeltet på tungen, det ble skikkelig mørt og godt! Deilig lapskaus Men kan nok prøve noe grovere og mer salt kjøtt en annen gang. HI
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå