Gå til innhold

Fullgåtte 5 uker og 6 dager


Anbefalte innlegg

Hei!!

 

Blir så forvirret av de forskjellige terminkalkulatorene - noen sier termin 13. juli, andre 15. juli.

 

Og når man har fullgått 5+6 - er man da i uke 6?? Og så i uke 7 i morgen??

 

Siste mens startet 07.10.2011...

 

Har ømme pupper, og jeg er veldig trøtt for tiden. Magen er veldig oppblåst!

 

Hva med dere andre? Hvilke symptomer opplever dere?

 

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/143793345-fullg%C3%A5tte-5-uker-og-6-dager/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Jeg har også fått forskjellige terminer på forskjellige steder, så vet ikke hva som blir den riktige. Det blir i månedskifte juni/juli hvertfall :) Man finner det ut på ul :) Du begynner på din 7. uke i morgen da du har gått seks fulle uker og x antall dager i svangerskapet. Jeg er 8+0 i morgen, begynner på min 9. uke :) Helsevesenet går dog etter de fullgåtte ukene, så like greit å si det når du tar kontakt med de. Men til andre kan man si at man er i den uken... ble kanskje litt vanskelig :)

 

Jeg har slitt med kvalme i snart to uker, ble sykemeldt da jeg ikke klarer å fungere å gå rundt å være kvalm og kaste opp hele tiden. Eneste som hjelper er å sove. Puppene er også ømme og jeg flyr på do konstant. Den oppblåsheten forsvinner sånn etterhvert heldigvis, jeg merker hvertfall ikke så mye til den nå som helt i starten :)

 

Dette blir spennende :)))

Aha - takk for svar! :-) Gleeeeder meg til UL!

 

Tenker å ta første kontroll like før jul - det blir vel ca uke 11-12. Har du bestilt kontroll?

 

Uff, misunner ikke kvalmen! Den har jeg hendigvis ikke fått, bare litt uvel hvis jeg blir sulten. Men det er ikke så ofte for tiden ;-) trøkk i trynet! Epler og pærer, frokostblanding, melk og leverpostei, brød og knekkebrød! :-)

Hei:)

hvis du er 6 fullgåtte uker i morgen er du i din 7.uke, men 6 uker på vei:)

 

Jeg får termin 16.juli på deg,om man regner et svangerskap til å være 40+3, noe mange av de største sykehusene gjør neste år pga skuddår.

 

Tusen takk for at du skrev dette innlegget, er selv en dag kortere enn deg i svangerskapet og like forvirret =)

 

Noen kalkulatorer regner min termin som 14 juli andre 16 og en annen som 26 juli, men vil tro at termin er rundt 14- 16 juli.. Kan bli spennende dette..

 

Er 6 + 5 idag som vil si at jeg starter på uke 7 på lørdag.

 

Er kun småtrøtt og litt oppblåst i magen, det jeg merker best er at jeg kjenner alle lukter så mye bedre.. Noen er så fysja meg.. blææææ, jobbe i restaurant er ikke så veldig kult kan du si :P tihii..

 

 

Ikke så lett, nei! Er i uke 7 i dag! Juhuuuuu!! Får vel en dato på UL - vi skal vel på UL i februar en gang?

 

:-D

 

Når skal du på første kontroll?

 

Uff, det må være tungt å jobbe oppi masse lukter nå, ja! Selv sitter jeg på kontor og har ingen plager på jobb - selv om jeg i dag er litt kvalm...

 

Har du fortalt nyheten til noen??? Jeg har sagt det til ei veninne på jobb, men ingen andre (bortsett fra pappen, da). Skummelt å fortelle for tidlig!

 

 

 

Annonse

Grunnen til at terminkalkulatorene viser så forskjellig er at de regner ut datoen på forskjellig grunnlag.

 

- I f.eks. USA regner man en graviditet for å vare i 40 uker, i Norge 40 uker og 2 dager. I det siste har mange i Norge visstnok gått over til å bruke 40 uker + 3 dager, men ikke alle.

 

- Andre forhold som i tillegg kan påvirke utfallet av terminkalkulatorene er om de tar hensyn til lengde på syklus eller regner med standard 28 dager. Noen kan til og med ta hensyn til når man tror man har hatt eggløsning/blitt befruktet.

 

- En tredje ting som noen kalkulatorer tar hensyn til, men ikke alle - er at 2012 er et skuddår, mao. er februar en dag lenger og da blir terminen en dag tidligere utpå sommeren.

 

Når man kommer på ordinær ultralyd så vil de uansett regne ut termin ut i fra størrelse på foster.

Nå ble derimot jeg litt forvirret... Jeg var på tidlig ultralyd for en uke siden, legen sa jeg var 6 + 5, trodde jeg var 7 + 5 i dag.

 

Hva mener dere med fullgåtte uker ?

 

Jeg er ganske sikker på at jeg ble gravid 9.oktober. Viss du som startet tråden startet mens 07 oktober, og er 7 uker på vei nå... .bør ikke egentlig ikke jeg være litt lenger da ? Hehe...

 

Noen som kan hjelpe meg å forstå dette her?

Fullgåtte uker, menes med at den uken er over på en måte:-) Du har fullført uke 7, og begynner på din åttende uke. Da er du 7+0:-)

Samme som om du feks er 22,5år. Da har du fullført 22 år av livet ditt, og har begynt på det 23.året:-) Skjønner?:)

 

De aller fleste store sykehus regner 40+3 nå.

WHO sin lengde for svangerskap er 40 uker, mens norsk svangerskapslengde er 282 eller 283 dager(40+2 og 40+3)

Vet iallefall at Riksen og St.Olav regner 40+3 nå:)

 

Om du hadde sex 9.oktober betyr ikke at du ble befruktet da. Både egg og sædceller kan overleve i livmor / eggleder en liten stund før egget befruktes:-) (en sædcelle kan ligge i dvale i så mye som 5 dager før "ting skjer" :) )

 

Den sikreste beregningen av termin blir da utifra størrelsen på foster på ultralyd:-)

Lykke til jenter:-)

 

Skal prøve:)

 

En "fullgått" uke er en hel uke. For å være 7 (fullgåtte) uker på vei må man fullføre uke 7 (7. uke). Mens man er i uke 7 er man 6 hele uker pluss noen dager (f.eks 6+5) til man kommer til 7+0, da begynner man uke 8 (8. uke).

 

Analogi som kanskje gjør det enklere å forstå:

En jente fyller 3 år. Hun begynner dermed på sitt 4. år eller år 4. Men 4 hele år er hun ikke før den dagen hun er 3 år + 365 dager:)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...