Anonym bruker Skrevet 7. november 2011 #1 Skrevet 7. november 2011 Kan dere fortelle meg om rasen. På godt og vondt
LillaGorilla♥♥ Skrevet 7. november 2011 #2 Skrevet 7. november 2011 Jeg har! -stort sett enkle å ha med å gjøre, snille, stort sett godt gemytt og barnevennlige - store, gode bamser, grei familiehund - mye pels, og endel jobb med det, drar inn endel søle og sand - "barnslige" hele livet, veldig glade og kosete, kan være ganske intense - ofte avhengige av familien sin, ingen "hundegårdshund" som kan stå alene hele tiden - krever endel mosjon - ikke nødvendigvis lydighetschampioner, men ganske greie å ha med å gjøre - tar mye plass, både fysisk og ellers - sliter endel med store helseproblemer i rasen, blant annet hofteleddsdysplasi, albueleddsartrose og ikke minst kreft, som er et stort problem på endel linjer - endel useriøse oppdrettere der ute, med påfølgende probemer vedrørende helse og gemytt Hvorvidt man synes endel av dette er negativt eller positivt (utenom helseproblemene da), avhenger selvsagt av hva man foretrekker. Jeg ville, tross alt, ikke hatt noen annen rase! Men det er viktig å være klar over at en hund av den størrelsen ikke bare er blåbær dersom man ikke har grunnleggende lydighet, eller får en med dårlig gemytt. Det er heller ikke så lett å skaffe pass til en så stor hund. Og ikke minst er det viktig å kontakte en seriøs oppdretter som avler etter raseklubbens regler, og ikke velge første og beste på Finn.no. Sett deg inn i hundens stamtavle og linjer, og sjekk opp evt helseproblemer på foreldredyra.
Anonym bruker Skrevet 7. november 2011 #3 Skrevet 7. november 2011 Takk for svar! Valget står imellom berner sennen og leonberger. Så stor hund skal jeg ha uansett! hehe. Fikk du hunden før eller etter barnet ditt? Hvordan rekkefølge vil du anbefale meg?
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #5 Skrevet 8. november 2011 Jeg fikk hunden før barnet, han var 3 år da hun kom. Egentlig anbefaler jeg å få hunden i goood tid, så du får oppdratt den ferdig og ikke minst "kommer over" puberteten før barnet kommer. Da har du (forhåpentlig, hvis du er flink å trene, sosialisere og gå på kurs osv), en ferdig oppdratt og relativt rolig hund. Hvis du ikke vil/kan vente så lenge, bør du iallefall vente til du er ferdig med graviditet og babytid før du anskaffer valp. Det er nemlig fryktelig slitsomt med valp og baby samtidig. En hund fortjener jo tid og oppmerksomhet, og du lager ris til egen bak om du ikke sørger for nok tid til sosialisering og lydighetstrening, spesielt med en så stor hund. Får du et barn med kolikk, søvnvansker eller annet, kan jeg love at det er pyton å slite med en uoppdragen hund i tillegg. Jeg har flere eksempler i min omgangskrets der de har måttet omplassere hunden fordi det ble for mye for dem. Jeg merker jo selv at hunden vår også havner i litt i andre rekke, og at man av og til har dårlig samvittighet for det. Men jeg har i det minste en voksen, oppdratt hund som er rolig og fin inne, og er glad bare han får være med familien sin og få en god tur om dagen. Uansett forutsetter en hund at du har tid, overskudd og anledning til å ta deg av den, stimulere den og sosialisere den.
KristineMed2Sønner<3 Skrevet 8. november 2011 #7 Skrevet 8. november 2011 Vi har hatt både berner og leonberger, å kan anbefale begge rasene på det sterkeste:) Som hun over her sier, så er grunnleggende lydighet ett must når hunden er så stor. En udisiplinert leonberger er ett mareritt, enkelt og greit. Samme med berner.. De var/er fantastiske med barn! ALDRI vist noe tegn til agresivitet mot barna, aldri! Den forskjellen vi merka mest til av de to rasene, var vel at bernere har en tendens til å være litt mere klovnete og klumsete generelt sett, hehe. Altså, berneren kunne lett finne på å løpe deg ned når hun løp på gården, i ren glede:P Masse lykke til med valget!
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #8 Skrevet 8. november 2011 Jeg hadde en berner gutt.. For meg så var han verdens beste, han "snakket" til meg dagen lang, kosebamsen min.. MEN... jeg overtok denne hunden når han var 3 år gammel. De forrige eierne mente at han hadde hatt det bra, men det tror jeg lite på.. Han var ekstremt aggressiv ovenfor fremmede - og da spesielt barn. (Jeg hadde han før jeg fikk barn selv.) Det endte med at jeg måtte avlive han, fordi han bet naboungen som ville kose med han.. Så for MEG så var han verdens snilleste, beste og kosete, men han var altså ganske farlig for fremmede. Jeg hadde han i 5 år.. og jeg savner han fremdeles. Andre ting var jo at han var stor, med sine 70 kg. Sterk og lang pels.. dro med seg mye skitt inn.. men han lærte seg at han skulle gå rett inn i dusjen, så vi fikk spylt av labbene da.. Ellers så ble det trangt i bilen når han skulle bli med.. Ville ikke hatt en så stor hund igjen, om jeg ikke kunne fått han samme tilbake.
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #9 Skrevet 8. november 2011 Hi her:) Jeg er forberedt på at hunden er stoor. Skal kjøpe oss en stor bil som har plass til både berner og barnevogn:) hehe. Har også en stor hage, samt skog rett bak huset:) Jeg skal være med på valpekurs. Skal lese meg ihjel på bøker osv. Skal ha ALT klart først:p hehe. Skal også være flink med å ha hunden rundt barn, fremmede og andre dyr helt fra begynnelsen:) Vi er jo også to om det. Samboeren min har også alltid ønsket seg hund:) Har også en avtale med svigermor om at hun er "barnevakt" om vi skal noen plass vi ikke kan ha med hunden. Hun hadde hund tidligere, men måtte omplassere den da hun er enslig og ikke hadde nok tid til han. (han lever forresten livets glade dager på en gård) Så han fikk det mye bedre. Men hun savner jo selvsagt selskap og turkompis. Så hun var veldig glad for å få være "barnevakt" hihi
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #10 Skrevet 8. november 2011 Skal forresten ha ei tispe:) Litt mindre i str også Hi
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #11 Skrevet 8. november 2011 Har også erfart både bernere og andre som er aggressive overfor fremmede. Og da bør eier ta ansvar og ikke utsette andre, særlig ikke nabounger for hunden. Det bør være ganske elementerært.
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #12 Skrevet 8. november 2011 Bernere er den snilleste hunderasen ever! Og det er den hunderasen som er SNILLEST med barn. Men unntak finnes alltid, uansett rase.. Sikter til 15.43.
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #13 Skrevet 8. november 2011 Ja, ok det. Men om man vet at sin hund kan være aggressiv, så holder man den borte fra andre, og særlig barn. Også bernere kan være aggressive overfor andre, også barn!
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #14 Skrevet 8. november 2011 Det vart 15.43 og her også. Jeg har selv en stor hund som ikke liker fremmede, og jeg holder han da også unna folk sånn sett. Det er ikke noe problem. Hadde hun som måtte avlive hunden sin fordi han bet naboungen også gjort det sammen, så hadde vel hunden fortsatt vært i live. En må vite hva en har, og agere deretter.
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #15 Skrevet 8. november 2011 jeg har :-) Det er en skikkelig bamse, klossete og fin. Hun er overlykkelig over å se oss, uansett om det er et døgn siden, eller om vi bare har vært på do. Hun løper så det rister i bakken, og kan ikke helt beregne kroppen sin, så det blir litt kræsj av og til. Hun vil helst sitte oppå oss, altså oppå føttene våre. -Hun krever IKKE mye mosjon, kan godt hoppe over turen en dag innimellom. - hun drar inn MYE sand! -Røyter ikke, utenom i røyteperiodene. Mulig at dette er spesielt med min, men hun feller ikke et hår utenom. - lett å oppdra, lærer utrolig fort. - hun passer på flokken sin, altså oss. Dette er et instinkt som IKKE må fremelskes, da hunden kan bli "skarp" (farlig) Men de er store. Selv om jeg visste det var jeg ikke forberedt på hvor stor plass hun faktisk tok. Halen i perfekt høyde til å dra ned alt som står på bord osv. Og vær så snill og kjøpe av en seriøs oppdretter :-)
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #16 Skrevet 8. november 2011 Skal kjøpe fra en seriøs opdretter ja:) hi
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #17 Skrevet 8. november 2011 Javel, så det at hunden stod i løpestreng, i MIN hage og ungen kom inn i hagen vår. det har ikke noe å si det altså? Jeg burde vel strengt tatt ikke hatt hunden ute i det hele tatt, siden han kunne være farlig..................... Dere burde vite hele historien før dere uttaler dere. det er jo selvfølgelig ikke slik at jeg hadde hunden løs e.l. Hilsen meg som hadde den aggressive berneren.
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #18 Skrevet 8. november 2011 Hei! Vi har new foundlandshund! Store vimsete klumpen vår. Fantastisk familiehund:) Går veldig godt ilag med våre barn og andre barn:) Lykke til med valp!
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #19 Skrevet 8. november 2011 Hvor mye koster en berner i matveien pr. mnd?=)
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #20 Skrevet 8. november 2011 ca 20 kr dagen om du velger kvalitetsfor fra dyrebutikken.. en 15 kg sekk varer i 30 dager, den koster ca 600.. Mye billigere enn billig foret fra dagligvaren faktisk.. fordi maten varer lengre og er selvfølgelig mye bedre for hunden.
LillaGorilla♥♥ Skrevet 8. november 2011 #21 Skrevet 8. november 2011 Dette med aggresive hunder handler jo ikke så mye om hunden eller rasen, men om eieren. Alle hunder må sosialiseres, trenes og stimuleres, ellers ender man opp med en problemhund. Og selvsagt blir det et ekstra stort problem når man snakker om en hund som i prinsippet er sin eier overlegen når det gjelder fysisk styrke. Da MÅ man ha kontroll mentalt. Og man forholder seg til omverdenen alt etter hvordan hunden er. Min hund er helt fantastisk med små barn, valper, katter og alle andre dyr i det hele tatt. Men han er dominant og sjefete med andre hannhunder- og det må selvsagt jeg ta hensyn til. Han får da ikke leke med fremmede hanner, og jeg sørger for kontroll i møtesituasjoner. Det skulle da bare mangle, man tar hensyn til sine omgivelser om man er seriøs som hundeeier!
LillaGorilla♥♥ Skrevet 8. november 2011 #22 Skrevet 8. november 2011 Det avhenger jo av mengden for hunden spiser og hvaslags for du velger. Men det er riktig som 19.31 sier, at det faktisk i lengden er billigere med kvalitetsfor fra dyrebutikk enn billigfor fra Rimi. Dette er fordi hunden nyttiggjør seg langt bedre av kvalitetsfor, og dermed trenger mindre mengder. Dessuten holder den seg i bedre form, og får bedre helse. For ikke å snakke om at de bæsjer mindre og røyter mindre! Man kan sammenligne billigforene med junkfood for oss mennesker- man blir mett, men det er ikke sunt i lengden. På en hund som berneren som dessverre sliter med endel helseproblemer, er det desto viktigere å gi skikkelig for. Vi bruker råfor til hunden vår, Vom & Hundemat- som er pølser av rått kjøtt og fisk. Her vi bor kjøper vi en eske med 20 kg, dette varer ca 20-25 dager avhengig av matlysten til hunden. Og det koster 465 kr esken. Si da at vi bruker 500 kr +/- i mnd. Hunden skal ha 2% av sin kroppsvekt i mat pr dag, vår veier 50 kg og skal dermed ha 1 kg pr dag, men det hender han spiser mindre, derfor varer det ofte lengre.
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #23 Skrevet 8. november 2011 Skal helt klart ha dyr fra dyrebutikk/vetrinær. Bruker royale canin til kattene mine og er fornøyd med det:) Men vom og hvaforno? Har jeg ikke hørt om. Hvor får man kjøpt det da? Er det ikke lurt å varriere litt da? Sånn at hunden får tørrfor også? hi
LillaGorilla♥♥ Skrevet 8. november 2011 #24 Skrevet 8. november 2011 Vom & Hundemat. Veldig bra våtfor som hundene liker godt. Er et fullfor med alt de trenger av næringsstoffer. Man kan fint variere, men om du er påpasselig med å gi tyggebein og annet for tennenes skyld, er det ikke noe problem å bare gi dette våtforet. Hunden min har svært sensitiv mage etter å ha vært døden nær av e-coli som valp, så det er ikke så mye tørrfor han tåler. Derfor bruker vi dette, eller Norwegian Polar. Han får mye bedre mage av dette, og flott pels. Dessuten opplever vi at det faktisk er billigst i lengden siden han spiser mindre av dette foret. V&H fås kjøpt i endel utvalgte dyrebutikker, google det, så finner du nok en oversikt. Ellers er jo Royal Canin, Ekanuba og Proplan gode for, det greieste er jo å i starten holde seg til det oppdretter gir, og så evt gå gradvis over til noe annet om man vil det. Spennende å se hvilken oppdretter du kjøper fra- jeg kjenner de fleste berneroppdrettere rundt om! Gå inn på raseklubbens sider: www.berner-sennen.no - der finner du oversikt over godkjente oppdrettere og deres valpekull.
Anonym bruker Skrevet 8. november 2011 #25 Skrevet 8. november 2011 Okej:) Takk for tips! Skal undersøke dette nærmere:) Har du noen oppdrettere å anbefale meg? Bor i Trondheim. Så kanskje en som ikke er så alt for langt unna meg? Hi
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå