Gå til innhold

Vannet gikk i uke 18 og lungemodningsprøyte


Anonym bruker

Anbefalte innlegg

Hei

 

Jeg begynnte og lekke fostervann i uke 18 og er i dag i uke 24+4. Har helt siden da vært lite vann. Har ikke lekket på 3 uker nå legen mener hullet kanskje har grodd men det har ikke kommet mer vann på de 3 ukene. Skal til legen på tirsdag og skal spørre om lungemodningsprøyte da. Er det noen som vet om lungemodningspøyter har effekt selv om lungene er underutviklet grunnet lite fostervann???

 

håper noen kan hjelpe:)))

Fortsetter under...

Hei

Hvordan går det med deg?

Ser av innlegget ditt at vi opplever litt det samme ( les innlegget mitt over/under). Mitt vann gikk i uke 19 og jeg er kommet litt kortere på vei enn deg. Hva er du blitt fortalt ang prognoser og videre behandling? Hvilke forhåndsregler er du blitt tilrådet og hvordan takler du hverdagen?

 

Legene har fortalt meg at lungemodningssprøytene kan ha effekt selv om barnet har levd en stund uten fostervann, men at prognosene er mye dårligere ( i mitt tilfelle).

Håper det går greit hos legen på tirsdag og at det blir satt lungemodningssprøyte!!

 

Fin lørdag :)

 

Hei:)

 

Jo sliter jo litt på psyken dette, men prøver og ta en dag av gangen. Når det gjelder meg har det vært litt vann hele veien, men dem vet ikke om det er nok til at hun har fått utviklet lungene skikkelig. Legen sa at jeg kunne være "skeptisk positiv"...utenlandsk lege. Synes jeg har fått lite info om alt egentlig men skal til en ultralydspesialist neste fredag og håper og få vite mer da.

 

Skal informere etter hvert:)))

 

 

Heisan :)

 

Så bra å høre at infeksjonsprøven var fin og at du fikk sprøyta!! :)

Var spent på oppdatering fra deg!! Hvordan foregikk det med lungemodningssprøyta? Skal den gjentas, eller får du kun en gang? Har du blitt forespeilt om fødsel evt skal igangsettes og evt når?

 

Selv var jeg også på min ukentlige ul på sykehuset idag. Alt var stabilt, men ikke mer fostervann. Var også utslag på bakterieprøven så vurders nå om jeg skal settes på ny penc kur :(

Har i disse dager nedtelling til det blir min tur for lungemodningssprøyte!!

 

Takk for oppdatering og masse lykke til på fredag. Håper du da får mange gode svar :)

 

Annonse

Hei:))

Lungemodningsprøyten var en eneste stor lettelse:))) fikk 2 sprøyter i dag og en i morgen. Tror de kan se på ultralyden på fredag om den virker, at lungene blåser seg opp, men er ikke helt sikker. Hvis jeg skulle få en infeksjon som dem ikke får kontroll på vil dem sitte i gang fødselen, men de vil sette i gang fødselen i uke 30 uansett.

 

Jeg var også på et tidspunkt helt tom for vann men 2 dager senere var det vann, så vi får håpe det kommer hos deg også. Får håpe bakterieprøven går ned og at det ikke blir infeksjon av det!!!!!!! Da jeg mistet vannet i uke 18 fikk jeg beskjed om at det ikke var håp og at det eneste riktige var å sette igang fødselen og dermed avbryte svangerskapet.Vi ville ikke det og 2 dager senere var det kommet vann. Så det viser at man ikke skal gi opp håpet :))

 

Skriver mer på fredag:)))))

Hei:)))

 

Har tatt den andre sprøyten i dag og fikk snakket litt med jordmor. Spurte om hun mente at jenten i magen hadde dårligere forutsettninger en andre babyer på 25 uker og det trodde hun ikke, og mente at lungemodningsprøyten kom til og fungere. Så er lettet i dag!!! lungemodningssprøten heter celeston så du kan lese på felleskatalogen, jeg har ikke merket noen bivirkninger:)))

 

Du da??? føler du at det har kommet litt vann og har du startet med pencilin???

Hei hei :)

Så utrolig kjekt å høre. Kan godt forstå du er letta. Det hadde jeg også vært. Satser på jat enta holder seg i magen helt frem til uke 30 da:)

 

Jeg lekker litt nesten hver dag. Har ikke bygget seg opp noe mer vann de siste 3-4 ukene dessverre. Jeg tok ny bakterieprøve/GBS i går og venter svar på den i morgen ( for å samenlige prøvene ). Viser denne tilvekst blir det nok pencilin på meg igjen. Krysser fingrene.

 

Takk for tipset ift navn på sprøyta, må inn å kikke litt nå ;)

 

Ha en fin kveld, og kos deg med de gode tilbakemeldingene du fikk hos jordmor i dag :)

 

 

Hei :)

Takk for det, men de har enda ikke fått resultat så går her og er i grunnen litt engstelig. Vil jo starte ny kur om GBS er tilbake...Skal på ny ul mandag så satser på det er tidsnok.

 

Hvordan har det gått med deg hos spesialisten i dag? Ble du noe klokere og hvordan er det med deg?

Smilefjes :)

Annonse

Hei :)

Så utrolig kjekt å høre :) Da virker det ut som at ting har normalisert seg,eller ? Har du sluttet helt å lekke, og har det kommet mer forstervann?

Når skal du på ny kontroll?

Jeg fikk svar på gbs prøven på fredag og måtte dessverre starte ny runde med pencilin :( Jaja, får bare håpe jeg greier å holde meg infeksjonsfri. Ellers er det ny ul i morgen på meg.

 

Håper du har en fin helg :)

hei:))

 

Dumt at du måtte starte på penciling igjen, men krysser fingerene for at du ikke får infeksjon!!!

 

Lekker ikke lenger nei, legen mente det kanskje hadde grodd, men tør ikke helt og håpe på det enda. Målte lommer med 1 cm forrige fredag og denne fredagen 4, 5-25 cm er normalt. Så legen var hvertfall veldig positiv. Skal på ny ul neste fredag.

 

Masse lykke til på ul i morgen og spent på oppdatering:))

 

God helg:)))

Hei igjen :)

Det er utrolig kjekt å høre at ting, mest sannsynlig, er i ferd med å normalisere seg hos deg :) Har jo fått masse mer fostervann på ganske kort tid, som er veldig bra.

Det gikk helt greit på kontroll med meg i dag. Tilstanden er stabil/uendret.Målte fostervannlomme på 1,4cm så samme som sist. Nå Håper jeg bare jeg greier å holde meg infeksjonsfri fremmover og kun 2 uker til lungemodningssprøyte.

 

Hvordan påvirkes du av situasjonen? Jobber og lever som før, eller er du sykemeldt?

 

Ha en fin kveld :)

 

hei:))

 

Kjekt og lese at det holder seg stabilt:)) Plutselig er du på sykehuset for og få lungemodningsprøyte:)

 

Jeg er hjemme i fødselspermisjon med sønnen min på 10 mnd...hihi:) har lagt frem til for 2 uker siden, men nå tør jeg og leve litt "normalt"

Du da???

 

Ha en fin dag:)))

Så bra og høre at du kan begynne å leve normalt igjen. Uanset sikkert ikke lett med sengeleie med en 10 mnd'ing i huset ;)

 

Jeg har fått beskjed om at jeg kan jobbe og at evnt sengeleie ikke vil gjøre noen forskjell for meg ift lekkasje. Hører litt forskjellig praksis ift dette. Fikk du beskjed om å ligge mye? Jeg jobber 50% (Halvt sykemeldt) og har ellers en aktivt 18 mnd så føler ikke jeg får tatt veldig hensyn med tanke på aktivitetsnivå.

 

Jeg er litt usikker når det gjelder blodprøvene dine, men de har vel tatt dem med tanke på infeksjon?

Jeg hadde utslag på 14 på hvite blodlegemer i går(blodprøve tatt fredag), men ikke utslag på crp. Legen mente 14 var høyt for ikke gravide, men at det var ok at gravide hadde litt høyere utslag. Han mente prøven min var ok siden jeg ikke hadde forhøyet crp. Jeg går forøvrig også på forebyggende pencilin for øyeblikket.

 

Håper du føler deg i fin form og at det ikke bygger seg opp noen infeksjon hos deg. Tok du ikke nettopp infeksjons/bakterieprøve? Uansett godt de følger opp med ny blodprøve i morgen.

 

Hei igjen:))

 

Jeg fikk beskjed om og ligge så mye som mulig og følte at det lekket mer ved aktivitet..men er jo ikke så lett med små i hus;) Jeg ville bedt om sykemelding 100% om det hjelper eller ikke ( jeg er overbevist om at man lekker mer ved aktivitet), så er det jo veldig psykisk stress og gå sånn og tipper at du ikke sover like godt hver natt...

 

Tar blodprøve hver 3 dag, synes det var litt skummelt med forhøyet prøve når jeg har hatt fine prøver hele veien..nye prøver i morgen, så blir spennende og se da, hvis de er steget mer begynner jeg på pencilin:((...Men det går vel bra det og...

Hei hei :)

Kjenner meg igjen i det med lite søvn og psykisk belastende ja :(

Foreløpig er det greit å jobbe 50% får tankene over på noe annet, men får se hvor lenge jeg orker.

 

Kjempe masse lykke til med nye blodprøver i morgen. Håper virkelig de ikke er ytterligere forhøyet og at du slipper pencilin.

Oppdatert hvordan det går!

 

God natt :)

  • 2 uker senere...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...