Gå til innhold

Når ringer DU lege (ang feber)


Anbefalte innlegg

Skrevet

Snuppa er (10 mndr) hadde 38,5 når vi stod opp i dag tidlig. I løpet av en times tid hadde det steget ytterligere til 39!

 

Jeg ringte legen og fikk time i dag kl 12 - da jeg tenkte det kan være greit å sjekke om det er noe som krever antibiotika. Men etter å ha lest litt på nettet føler jeg nå at de fleste kanskje venter en dag eller to?

 

Hun er i forholdsvis grei allmenntilstand - men er survete (men det har hun vært snart en uke.. men jeg tenker nå at kanskje hun har hatt vondt noe sted og ikke følt seg helt bra, men at feberen kom først i dag..). Hun vil heller ikke ha noe særlig mat..

 

Vi har nå fått en legetime, og skal dra på den. Men jeg lurer på når dere andre ville ha ringt legen?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Nei, det ville jeg ikke gjort etter så kort tid med feber - med mindre allmenntilstanden var veldig dårlig. Jeg venter ihvertfall 3 dager med feber hvis det ikke er stygg hoste eller noe annet jeg mener bør sjekkes før.

Skrevet

Jeg ville nok sett det litt an.. Det er ganske vanlig med 3-dagers feber hos barn. Slik jeg har forstått det er det viktigst å se an allmenntilstanden. Er de kun slappe og du får dårlig med respons må man absolutt komme seg til legen. Det samme om man får opp mot 40 i feber (og paracet ikke funker).

 

Har de derimot rundt 39 i feber venter jeg 3 dager før jeg kontakter lege...

 

Men samtidig må jeg si at jeg slapper litt mer av nå med nr.3 enn jeg gjorde med nr.1. Og dette er slik man lærer seg etterhvert... Hadde jeg vært i dine sko er det mye mulig jeg ville gjort som deg :)

 

God bedring til veslejenta hvertfall!:)

Skrevet

Hei

Jeg ser an almentilstanden og tar vurderingen deretter.

 

God bedring til jenta di :)

Skrevet

Ville nok ha avventet noe.

 

Vesla her hadde feber i 4 dager for noen få uker siden. Dro ikke til legen. Hun var slapp, sutrete og sov mye. Sørget for å få i henne nok væske og maste ikke masse om mat. Fikk i henne litt.

 

Her så jeg det var tenner som var skyldneren og derfor avventet jeg. Fulgte nøye med, tempet ofte og ga paracet når feberen passerte 38,5.

 

Om du føler deg tryggere ved å dra til legen, så syns jeg du skal gjøre det med god samvittighet. Det ER guffent når gullene blir dårlige.

 

God bedring til lille babyen :-)

Skrevet

Enig meg de andre og ville ventet litt og sett an. Man sier vel gjerne at man bør oppsøke lege når barn har feber i mer enn 3 dager,og selvfølgelig med en gang om paracet ikke får feberen ned!

 

Jeg synes allmentilstanden er den viktigste. Om barnet er veldig redusert,slapt,vanskelig å få i mat/drikke så er min grense for å ringe lege lavere. Med eller uten feber for å si det sånn:)

 

Men gjør det som føles riktig for deg. Ikke nødvendig å gå å være engstelig,det er ingen tjent med:)

 

God bedring!:)

Skrevet

huff, nå føler jeg meg nesten dum for å ha ringt legen.

 

MEN, feberen har ikke gått ned etter paracet (125mg), og med tanke på allmenntilstand så er hun slapp og trøtt - hun sovnet i armene mine, og det gjør hun aldri(!) ellers..

 

uansett, jeg har nå fått en time hos legen så vi får bare gå.. Vi er nok litt ekstra skvetne med tanke på sykdom etter snuppa var alvorlig syk for en tid tilbake og vi ble innlagt på sykehus.. :/

 

Så får heller legen synes at jeg er en hysterisk hønemor.. hehe

Skrevet

Barnets allmenntilstand er egentlig mye viktigere å se på, enn akkurat hva tempen viser...

 

Fra Apotek 1;

 

Små barn får lettere feber enn voksne. Feber er et vanlig tegn på sykdom og en del av kroppens naturlige forsvar mot infeksjoner. Feber defineres som en kroppstemperatur på 38 oC eller mer målt i endetarmen. Passerer temperaturen 39 oC og barnets allmenntilstand er dårlig, kan man bruke febernedsettende legemidler.

 

Dårlig allmenntilstand

Det er barnets allmenntilstand som gir en pekepinn på hvor sykt barnet er, og om det trenger behandling. Hvor høy feberen er, eller hvor lett den senkes ved bruk av febernedsettende legemidler, har ingen betydning for sykdommens alvorlighetsgrad. Med dårlig allmenntilstand mener man:

 

Barnet virker slapt og sløvt og er ikke slik det pleier å være.

Barnet orker ikke å være oppe og leke, selv i korte perioder.

Barnet vil ikke spise og drikke som det pleier. Tegn på uttørring er mørk urin og tørr bleie (små barn bør tisse hver tredje til fjerde time, større barn bør tisse ordentlig minst tre ganger i døgnet).

 

 

Flere tegn (fra lommelegen):

 

Tegn på dårlig allmenntilstand kan være:

 

Passivt og søvnig barn.

Lavmælt, svak gråt.

Manglende protester og lite motstand når barnet blir undersøkt.

Manglende blikkontakt.

Blek eller gråblå hudfarge.

Motvilje mot å drikke.

Tegn på uttørring.

 

 

Når bør du kontakte lege?

 

Ved feber hos barn under tre måneder.

Ved feberkramper.

Ved svært nedsatt allmenntilstand og/eller mistanke om alvorlig sykdom.

Hvis barnet er medtatt etter avkjøling og febernedsettende medisin.

Ved feber og pustevansker, mye hoste eller nakkestivhet. Nakkestivhet kan være et symptom ved hjernehinnebetennelse.

Ved feber og hudutslett, magesmerter eller smerter ved vannlating.

Ved feber og barnet tar seg til ørene. Det er likevel sjeldent nødvendig med legetilsyn midt på natten.

Ved feber som varer lengre enn 3 dage

 

 

Jeg hadde en litt ekkel episode tidligere i sommer, da loppelille hadde feber opp mot 40,7 og var skikkelig sløv og dårlig, reagerte ikke på navnet sitt, og sovnet sittende over spyhåndkleet, nektet å drikke osv. Da ringte jeg legevakten, og fikk time til undersøkelse (viste seg å være streptokokker). En annen gang i sommer var feberen nesten like høy- 40,5, men allmenntilstanden god, så da tok jeg ikke kontakt med lege. God allmenntilstand er jo litt relativt når de har såpass høy feber da, for de vil jo såklart sutre mer enn vanlig og være litt slappe- men så lenge hun er kvikk og "med" på det som skjer, orker å leke litt innimellom, får i seg væske osv er det greit å se det litt an synes jeg.

 

God bedring til din lille, ikke noe gøy når de er syke disse søte små:)

 

Her står det forresten mange nyttige råd og tips;

 

http://www.apotek1.no/raadogtjenester/raad/feber-og-smerter/feber-hos-barn

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...