Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Hvorfor skal det være sånn at når jeg har en liten plutt i magen så får jeg så veldig lyst på spekeskinke, røkelaks, muggost, ja til og med en deilig paraplydrink (jeg som er nesten avholds). Eneste jeg ikke får lyst på er sverdfisk føles det som... Dette må jo være psykisk, vil ha det jeg ikke kan få - eller er det det at dette er kosemat, og at jeg får lyst til å hygge meg litt ekstra når jeg er i lykkelige omstendigheter?

 

Er det andre som har fy-lyster?

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/143456451-lyst-p%C3%A5-fy-mat/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Du er ikke den eneste nei! Jeg har både spekemat og røkelaks i hus etter å ha feiret bursdagen min med tapas helgen før jeg testet positivt. Uåpnede pakker med morrpølse og spekeskinke, og chorizopølse, ligger i kjøleskapet og skriker etter meg! For ikke å snakke om brie...Også har jeg så ofte lyst på sushi, vet ikke helt hvor fy-mat det er jeg, men har ikke turt å spise det, blir vel kanskje som med røkelaks, at det skal spises helt ferskt?! Bah, det er nok litt psyken, at man vil ha det en ikke kan få, men er grådig frustrerende uansett! Heldigvis er det bare forbigående, etter fødsel er det andre ting :P

I mine to første svangerskap ja, men en annen form for fy mat.. Sjokolade,sjokomelk,sjokoladekake ... Jo mer sukker jo bedre!! Usj.. Denne gangen blir eg kvalm av omtrent alt!! Hihi.. Ingenting frister..endå.. Får håpe d e litt sunnere lyster som kommer over meg då:)

Gjest <3gutt11&?2012+engler<3

Men sushi er jo ikke noe som er fy mat for oss!

Eneste er at gravide og ammende bør unngå sushi med tunfiskfilet, sushi med gravlaks ol bør inntas ferskest mulig, og resten av fisken skal fryses før det lages til sushi :)

Om du stikker på en sushibar/resturant: si du er gravid, så spør du om fisken er fryst ned før den er laget, hvor gammel er røke/grav laksen/fisken og si du ikke vil ha noe anntydning til tunfisk. Spiste selv sushi sist svangerskap, kjøpte med og frøs ned for 3 dager :) var godt det, og jordmor sa det ikke var noe farlig.

 

Spekepølser skal fryses ned i minst 3 dager, og kan der etter tines opp og spises det også...

Vet dere hva? Jeg har spurt to jordmødre om dette, og de svarte, uavhengig av hverandre, -at jeg kunne spise det jeg ville så lenge jeg holdt meg unna rakfisken. Med måte, selvfølgelig ;) Ta deg en liten smakebit av det du har lyst på, istedet for å pine deg selv.

 

Jeg gjorde det med første babyen, og han er veldig frisk og rask i dag han altså.. :)

Annonse

Sushi, som var forbudt da jeg skulle ha de to siste er jo nå tillatt, men det liker jeg selvfølgelig ikke...

Trodde jeg hadde funnet løsningen med å fryse spekeskinke - men det tar jo bare Toksoplasmosen, og spekeskinke har jo også mulighet for Listeria, som ikke dør ved frysing. Da er det oppvarming igjen, som jeg selvfølgelig gjør, finhakker spekeskinken, steker den og bruker som fyll i omeletter etc., men stekt spekeskinke funker jo ikke med potetsalat som et deilig sommermåltid :-(

Ellers kommer jeg nok også til å finne opp noen muggostpizzaer og slikt underveis, og pai med røkelaks er jo godt, men det er dette med å ha disse enkle, kalde måltidene, særlig nå om sommeren jeg savner spesielt. Det er jo tross alt enklere å slenge litt spekeskinke på et brett med litt potetsalat og flatbrød, eller å sette et par oster på et fat med kjeks og litt paprika enn det er å lage pizza og pai fra grunnen av. Nei, får ihvertfall håpe kvalmen gir seg etter hvert så jeg orker å være litt mer kreativ på kjøkkenet :-)

godt å høre at jeg ikke er alene! Jeg tenker så mye på røkelaks, speke mat og brie at jeg holder på å bli gal!! Og jeg hadde gjort mye for en skikkelig blodig biff! Og roast biff! får vann i munnen hehehe. Men men.... 6 mnd igjen ca til jeg kan kose meg litt med det igjen =))

Jeg velger å følge rådene til Helsedirktoratet etc. fremfor rådene til et par jordmødre. Det er flere registrerte tilfeller av alvorlige skader og fosterdød pga. Toxoplasmose og Listeria, og jeg gidder ikke å ta den risikoen bare fordi jeg har kjempelyst på litt spekeskinke. Er jo samme med Folat, sjansene for at barnet skal få ryggmargsbrokk er mikroskopiske, men vi stapper da i oss disse pillene allikevel. Skader på foster ved inntak av små mengder alkohol er jo også omdiskutert, men når det er null som er anbefalt så følger jeg det, selv om jeg vet det er både leger og jordmødre som sier at et lite glass i ny og ne ikke er et problem.

Sjansene for at ditt første barn ikke skulle få noen skader er jo kjempestore, for det er jo nesten ingen som får det - men for den ene mammaen hvert år som mister babyen sin eller får et blindt barn eller lignende og mulligheten er tilstede for at det var pga. den lille kosen med litt Brie eller spekeskinke så er nok tanken heller at det ikke var verdt det.

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...