LisseUmmaNuddeAtteJamPjøver Skrevet 6. juli 2011 #1 Skrevet 6. juli 2011 Har mistet for andre gang nå. Legen jeg var hos sa, som jeg jo allerede vet at siden jeg kun har mistet to ganger er jeg fortsatt innenfor normalen, og vil ikke få noen spesiell oppfølging eller utredning før det evt skjer på nytt. Men så er det slik at første gang hadde jeg en bligthed ovum som ble oppdaget i uke 6, cytotec kur i uke 7. Nå denne gangen fikk jeg påvist hjerteaktivitet i uke 7, men ble satt tilbake en uke i forhold til termin. Begynte like etter å spotte/småblø, og fikk i uke 10 påvist at hjerteaktiviteten hadde stoppet opp (MA). Hadde utskrapning i går, 11+2, fosteranlegget var da 9+3. Legen sa at det sansynligvis ikke ville ha kommet ut av seg selv på enda mange uker. Dette er jo to forskjellige forløp. Dersom jeg neste gang feks har en SA, vil det da bli regnet som om jeg har hatt 3 ufrivillige aborter? Eller må alle være like, og komme ut av seg selv? Siden det refereres til provoserte og ikke provoserte aborter? Jeg har jo allerede hatt to provoserte aborter, sånn egentlig. Det er jo ikke kroppen min som ikke kan holde på graviditeten, men graviditetene det ikke blir noe av. Ved den første i høst, BO'en, så sa legen jeg var hos da at dette bare skjedde og de kunne ikke se noen sammenheng eller økt fare for at dette skjedde igjen. Det var rent tilfeldig. Så kanskje legene vil si at jeg ikke får hjelp før jeg har "mistet på ordentlig" tre ganger, og at disse to, evt den første ikke teller? Håper noen tar seg tid til å svare. Vi begynner prøvingen på nytt så snart kroppen min er tilbake. Vi har brukt henholdsvis 5 og 7 pp før for å bli gravide, så vi har ikke lyst til å vente for lenge. Og til sist, dette med høydose folat, er det noen som kan forklare litt om det? Og hvor mye er det isåfall snakk om? Evt andre tips, så vi kanskje kommer i mål neste gang? Og beklager at jeg graver her inne før jeg egentlig hører til her.
Barbarella og froskebarna Skrevet 6. juli 2011 #2 Skrevet 6. juli 2011 Hei, trist å høre at du har mistet 2 ganger. Og selvfølgelig er det greit å komme hit før du har mistet 3 ganger! Det er mange her inne som har mistet på forskjellige tidspunkter i graviditeten, og dette har ikke hindret dem i å få utredning. Om du har mistet "naturlig" eller hatt utskrapning har heller ingen betydning. Provosert abort er når man ikke ønsker babyen og tar utskrapning eller piller for å avslutte svangerskapet. Det er ikke provosert abort du har hatt selv om du måtte ha utskrapning. Det er mange tilstander de kan sjekke for ved utredning som fører til MA med utskrapning (koaguleringsdefekter, hormonelle problemer osv). Sånne ting kan de gjøre noe med. Jeg håper du slipper å miste en gang til, men om du gjør det så krev utredning med en gang! Lykke til :-)
LisseUmmaNuddeAtteJamPjøver Skrevet 6. juli 2011 Forfatter #3 Skrevet 6. juli 2011 Takk for svar =) Jeg har en tilstand som gir kompliserte svangerskap, men de har sålangt utelukket at mine aborter er relatert til dette. Alikevell ble det tatt biopsi av det de tok ut under utskrapningen, for å være sikker. Men håper jo jeg får litt ekstra oppfølging fremover, om vi skulle klare å bli gravide igjen. Men noen som kan si litt om dette med høydose folat kanskje?
Lykkefrø Skrevet 9. juli 2011 #4 Skrevet 9. juli 2011 Kjempe trist at du har mistet to ganger og håper det er dine to siste ufrivillige aborter. Du skal ikke beklage for at du er her og spør. Har selv lært utrolig mye av å lese om andres erfaringer, hva som finnes av muligheter for å lykkes og hva man kan kreve av helsevesenet. Jeg hadde selv BO i første graviditet, neste hadde hjerteaktivitet i uke 6+4 dager, men stoppet opp i uke 7. Tredje graviditet var det også BO. Helt enig med Barbarella, man må ikke ha helt lik utvikling alle tre gangende, før man kan bli utredet. Det holder at man ufrivillig har mistet tre ganger. Folat tar jeg kun en hver dag, men har lest at noen tar flere for å hindre abort. Kjenner desverre ikke til det. Håper du finner svar på det du lurer på. Ønsker deg masse lykke til videre og at det går bra ved din neste graviditet :-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå