Vimse + gullene Skrevet 1. juli 2011 #1 Skrevet 1. juli 2011 Hvordan ser en dag med måltid fore deres 1åringer ut? Syns vi går veldig på repeat, og føler jeg ikke varierer nok. Noen gode tips til f eks middagsmat? En typisk dag hos oss ser slik ut Frokost : 1-2 skiver uten skorpe med kaviar/makrell/leverpostei, gjerne litt frukt, f eks delte druer, litt banan, nektarin el. Lunsj: En porsjon grøt og kanskje noe frukt el yoghurt Middag: Fiskemat og potet most med litt smør og broccoli, pasta med tomatsaus eller middagsglass f eks. Kvelds: Grøt Får gjerne litt frukt innimellom eller riskake, babykjeks eller yoghurt. Trenger tips til variasjon og blir glad for svar!!
Anonym bruker Skrevet 1. juli 2011 #2 Skrevet 1. juli 2011 Dette er det jenta mi (13 mnd) spiser: Frokost: ca. 1 skive (prim eller makrell i tomat er favoritt for tiden) Lunsj: yougurt med havregryn Middag: Middagsglass eller det vi har. Hun er ikke spesielt glad i hverken glass eller vanlig middag, så dette er en utfordring her. Hun liker best potetmiddager, helst uten masse tomatsaus... så her er jeg ikke mye til hjelp dessverre! Tips mottas med takk:) Kvelds: Grøt og/eller skive (hun begynner å bli rimelig lei grøt, men vil ikke kutte den helt enda, pga. får i seg så lite melkeprodukter og trenger den kalsiumen hun kan få...) Kanskje du kunne forsøke med youghurt og havregryn for å variere grøten? Faller godt i smak hos jenta mi:) evt. piffe opp grøten av og til med litt smør og kanel? Eller du kan lage grøt selv? Hva med frokostblanding?
EgG Skrevet 1. juli 2011 #3 Skrevet 1. juli 2011 Jenta mi er 1år og snart 5mnd, men slik ser vår dag ut: Frokost: melk og 1-2 skiver med varierende pålegg Lunsj: Melk og 1-2 skiver Litt fruktmos (ikke så glad i frukt i biter enda..) etter duppen. Middag: vann og samme som oss. Hun holder på med hjørnetenner nå så da er hun litt mer utfordrende her, men ellers er kjøttkake, fiskeboller, spaghetti og kjøttdeig, fiskepudding, laks, lettsaltet torsk, fiskegrateng, kjøttboller, pølse i ulike varianter mm. Men som sakt er det litt mer utfodrende når tannstyret står på. Kveldsmat: melk og grøt eller 1-2 skiver.
Achieved my Everest79-♀2010 Skrevet 1. juli 2011 #4 Skrevet 1. juli 2011 Jenta mi på 1 år elsker mat=) dette spiser hun: 07.00 Velling 180ml 09.30 1 brødskive med pålegg å gurka + vann 12.00 Frukt (ofta ett beger + en vanlig frukt) 15-16 Middag (samme som oss) 19.00 Grøt 20.00 velling 100ml (kos når hun skal sove)
Achieved my Everest79-♀2010 Skrevet 1. juli 2011 #5 Skrevet 1. juli 2011 Middag er ofte: Pannekaker Potet, gulrot, kålrabi å fiskekaker Pastaretter (carbonara, kjøttsaus, vegetar) laks, potet å grønnsaker i ovn Kylling med potetstappe å kokte grønnsaker wraps tja allt som vi äter=) men også burkmat fra butikken!
Gjest ♥ JuniGull10 ♥ Skrevet 1. juli 2011 #6 Skrevet 1. juli 2011 Vi har vel igrunn nesten like matrutiner, men vår får frukt/yoghurt som et mellommåltid mellom lunsj og middag. Vi ga mye middagsglass den siste perioden før han fylte 1 år, da vi pusset opp kjøkkenet. Nå som vi har alt på plass, så går vi inn for å lage en ordentlig middag hver dag og vi tilpasser den til han, da han er i ferd med å lære å spise litt selv (vi lager f.eks. ikke supper og gryter og slikt ennå). Dette er noe av det vi har spist de siste 2 ukene som har falt i smak: - Fiskepinner, potetbiter, gulrøtter og brokkoli (suveren fingermat) - Kjøttkaker / kyllingkjøttboller / svenske kjøttboller - tilbehør som ovenfor - Fiskegrateng - tilbehør som ovenfor (ja, her blir det lite variasjon, men han elsker brokkoli!!) - Pastasalat med skinkebiter. Fant en oppskrift i et mammablad og den liker "alle". Bare gi beskjed om du ønsker oppskriften. - Pastaskruer, kokt med gulrotbiter og litt purre, rør inn litt matfløte blandet med buljong mot slutten. Det erstatter sausen. Og ovnstekt laks. Vi har laga mye pasta i det siste. Her kan du jo variere kjøttet og evt. bruke speltpasta. Du kan f.eks. helle oppi et beger salatkylling, så har du en "pastagryte" eller stek svinefileter eller annet. Det samme gjelder med pastasalaten. Når jeg lager den kun til meg og mannen min, så bruker jeg bacon og kylling. Men jeg ønsker å lese flere tips, for jeg er redd det blir mye potetbiter en periode nå! F.eks Hvilke grønnsaker liker barna deres og hvor mye spiser de? Jeg syns det er litt vanskelig å beregne noen ganger.. :-) Håper du får flere svar!
Gjest ♥ JuniGull10 ♥ Skrevet 1. juli 2011 #7 Skrevet 1. juli 2011 Oi! Det ble litt langt dette her! Kosthold og mat engasjerer meg alltid! :-)
Mortilbarn Skrevet 1. juli 2011 #8 Skrevet 1. juli 2011 Min på 14,5 mnd spiser: Frokost: 1-2 brødskiver med leverpostei, skinkeost, kaviar (++, tar det vi har!) og noen biter agurk og cherrytomater (deler disse i to, han elsker tomat!) pluss melk Lunsj: Yoghurt/grøt/samme som frokost Middag: Stort sett det vi bruker å ha/middagsglass hvis vi har noe sterkt. F.eks; fiskeboller, potet m/smør og fisk, spaghetti og kjøttdeig, pannekaker m/bacon, risengrynsgrøt, pasta og kylling osv! Mellommåltid: Frukt, rundstk, tomater, smoothie.. Kvelds: Grøt og yoghurt/frukt eller samme som frokost. Bruker også å få rosiner/bolle/kjeks en gang i blant
Sunniva10Jonas12<3 Skrevet 1. juli 2011 #9 Skrevet 1. juli 2011 Jenta mi på 13,5 mnd spiser alt, bokstavelig talt! Selv om hun kun har 4 tenner Frokost: 1 skive (med eller uten skorpe, de dagene hun ikke vil ha, er det greit, hun har jo ikke så mye å tygge med), men varierende pålegg! Hun elsker kokt skinke og nøkkelost! Men spiser alt fra makrell i tomat, til kokt egg. Frukt eller yoghurt i tillegg. Melk og vann Lunsj: Som frokost, bare nytt pålegg og tar det motsatte av det hun fikk til frokost av frukt eller yoghurt. Middag: Akkurat det samme som oss. Bare kutter det opp i passe biter, også spiser hun! Tilpasser det ikke noe særlig, bare ikke ha det altfor sterk! Hun elsker fiskekake med potet og revet gulrot, spaghetti m/kjøttsaus, omelett, kylling m/potetpotet og grønnsaker osv. Helt vanlig middag. Vann til drikke Kveldsmat: Hjemmelaget havregrøt med fruktbiter eller kanel og sukker. Vann til drikke Ellers får hun frukt i løpet av dagen utenom måltider, og tillegg vann som hun tilbys regelemessig Da hun ble 1 år, kuttet vi ut flasker og MME, kuttet ut pulvergrøt, og gir heller ikke jenta vår vann fra tutekopp heller. Jeg har kjøpt Imsdal-flaske tilpasset barn til når vi er på farten, og hjemme drikker hun kun fra glass. Tror jeg kan telle på en hånd hvor mange ganger hun har vært uheldig og sølt ut innholdet i glasset. Jeg fant også ut at man trenger ikke kun ha smørepålegg på skiva, så lenge man setter "krav" til at skiva også skal spises etter at pålegget er fortært Så mitt råd er, gi barnet ditt det du spiser (men noen restriksjoner)!
mibella Skrevet 3. juli 2011 #10 Skrevet 3. juli 2011 Her spiser også frøkna alt. Veldig glad i å smake ny mat og spiser aller helst det vi voksne spiser:) Hun er 16 mnder og har samme matrutiner som de fleste som har skrevet over her har. Jeg vil gjerne ha oppskrift på pastasalat! Her i hus er vi pastagale alle mann Dessverre er det blitt en del middagsglass her i det siste, da jeg må jobbe en del mer ettermiddagsskift enn før. Liker best at hun får middag laget av gode råvarer. Noen som har middagstips som er gode å fryse kanskje? Lett å glemme litt retter av og til, kan i perioder bli rimelig ensporig med de samme rettene om igjen, siden en er kjent med de og det blir kjapt og enkelt å bare gjenta.
Anonym bruker Skrevet 4. juli 2011 #11 Skrevet 4. juli 2011 Har ei på 16 mnd som spiser vanlig mat. Brød med pålegg til frokost og lunsj.Fruktmåltid med ei skive kl 15 (i bhg) og samme som oss til middag.Siden hun spiser selv,med hendene for det meste,så får hun lite eller ingen saus på maten.
DolphinGirl Skrevet 4. juli 2011 #12 Skrevet 4. juli 2011 Datteren min er 18 mnd, og spiser mye noen dager og veldig lite andre dager. Er ikke alltid like flink til å variere, men prøver. Eksempel: Frokost: brødskive med leverpostei og majones, ost, banan, baconost Lunsj: samme, evt litt frukt eller yoghurt Middag: her prøver jeg å variere, men det går mye i laks og broccoli, salat, fiskeboller, fiskegrateng, pasta, kjøtt klarer hun ikke spise og det tenker jeg er pga tennene, altså at hun ikke har så mange. Hun spiser generelt det samme som vi spiser, for hun vil uansett smake på maten på vår tallerken siden den er utrolig mye bedre, selv om det er akkurat det samme som på hennes. Kvelds: er stort sett brødmat og gjerne smoothie etterpå. De dagene hun ikke vil ha kvelds, hvis vi for eksempel spiste sen middag, får hun frukt. Jeg merker at mat med sterk farge er superpopulært. Broccoli kaller hun nam-nam og blir så lykkelig når hun ser at vi skal ha det. Når vi har salat, smaker hun gjerne på alt, eller plukker ut det hun liker best, for eksempel mais og agurk og tomat. Hun suger ut saften i tomaten, og legger vekk resten. Jeg lar henne styre det meste selv, for jeg merker at hun blir flinkere og flinkere til å smake på ting hvis hun ikke blir tvangsforet. Banan elsker hun, og hvis jeg ikke gjemmer dem, vil hun gjerne ha 2-3 stykker på en dag. Og jeg sliter litt med motstridende tanker der jeg på den ene siden tenker at jaja, det er jo frukt og sunt, og på den annen side tenker jeg at jeg bør begrense det. Men stort sett vinner den første tanken. Andre matvarer med sterk farge er også en vinner, som gulrot og faktisk spinat, bær og erter. Det er også lettere å få henne til å spise dersom de ulike matvarene ligger hver for seg på tallerkenen. Jeg lar henne stort sett bare holde på slik hun selv ønsker å spise, delvis fordi jeg er for lat til å kjempe, og delvis fordi jeg har en sterk tro på at ungene etterhvert blir veldig flink til å spise hvis vi lar dem holde på litt selv uten å prøve for mye å få dem til å smake på alt mulig de ikke vil, eller prøver å lure i dem "bare en bit til". Jeg tror at hvis de ikke spiser så my til det ene måltidet, så regulerer de det selv ved å spise mer til neste måltid, dersom de ikke får småspise så mye innimellom. Dette var sikkert et altfor langt og kjedelig svar, men merker at unger og kosthold engasjerer meg litt. Mine tips var altså å tilby mat med sterke farger, og la de styre litt selv :-)
Gjest ♥ JuniGull10 ♥ Skrevet 8. juli 2011 #13 Skrevet 8. juli 2011 Mer kommer oppskriften "mibella"! 180 g kokt pasta (kald) Skinke, bacon, kylling e.l. Ost eller fetaost i terninger 1/2 agurk Cherrytomater 3-4 hardkokte egg ca 2-3 ss pesto ca 4 ss lettrømme 1 boks maiskorn Bland alt sammen. Lag dressing av lettrømme og pesto, bland i tilslutt. Smak deg frem og ta litt ekstra av det dere liker best! :-) Vi bruker bare speltpasta. Vi kjøper ofte et beger ferdig salatkylling og sprøsteker en pakke med bacon. Vi har tatt dette som middag flere ganger, med grove rundstykker. Sønnen vår spiser iallfall mye. Den er forresten god å servere ved siden av grillmat også!
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2011 #14 Skrevet 9. juli 2011 Jenta mi på 14 måneder spiser så godt som ingenting... Hun er kjempeglad i frukt, men det blir liksom med det. Våre matrutiner kommer veldig an på, prøver å gi mat med mye jern da hun har måttet få jern før hun fylte ett år og etter ett år kunne vi slutte med det. For noen dager siden fikk hun konsatert anemi og vi må tilbake på jern, så da regner jeg med at hun spiser bedre også. Frokost: Aller helst grøt, men nekter hun plent tilbyr jeg brødskive med prim. Om ingen av disse frister tilbyr jeg frukt eller yoghurt som hun som oftest spiser. Lunsj: Om grøten ikke ble spist til frokost får hun den nå. Ellers er det brød og evt. frukt. Middag: Blitt mye middagsglass i det siste, men vanligvis får hun det samme som jeg. Hun spiser lite middag, aldri vært særlig glad i det, så det er vår aller største utfordring. Kvelds: Aller helst grøt igjen, men det er litt varierende. Av og til får hun brødskive her også. Når jenta mi spiser går det som oftest i halve middagsglass, noen skjeer grøt, halv brødskive osv. Hun er liten og tynn og det var bra å få tatt hb-testen slik at vi kan begynne på jern igjen. Da tenker jeg kroppen klarer å ta alt bedre opp. Neste steg er også å begynne å kutte ut mme, men det er vanskelig da det ikke virker som om hun tåler vanlig kumelk i det hele tatt. Jernnivået var sikkert såpass lavt siden hun fremdeles får så mye melk og fordi hun spiser så lite.
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2011 #15 Skrevet 9. juli 2011 Hun er 15 måneder og spiser: Frokost: 2 skiver med leverpostei, makrell i tomat, smøreost, prim eller kyllingpostei. Melk å drikke. Lunsj: En skrive med samme alternativer som til frokost, melk å drikke og litt frukt (pære, banan, melon eller eple) Middag: Spiser det samme som jeg spiser. Kjøtt, kylling, fisk, grønnsaker, salat, pasta, ris, potet osv. Kvelds: 2 skiver med leverpostei, makrell i tomat, smøreost, prim eller kyllingpostei eller havregrøt. Melk å drikke. Mellommåltider er gjerne frukt, yoghurt, smoothie, bær el.
Monica med 2 hærlige prinsesse Skrevet 9. juli 2011 #16 Skrevet 9. juli 2011 Her er jenta vår snart 18 mnd og hun spiser ALT! Var en periode rundt 1 års dagen hennes at hun nektet å spise noe som helst, helt til vi bare satt fatet foran henne og sa: Spis selv du lille venn! Da gikk det jammen unna! Er ikke en ting hun ikke spiser.Det viktigste er vel å variere i kosten. For mye av det samme, så blir jo man lei. Det merker jo man selv også! Slik er vår dag hvertfall: Frokost; 3 skiver med valgfritt pålegg. Og en kopp med melk. Formiddagsmat: 2-3 skiver med valgfritt pålegg. Vann og masse frukt Lunsj: I helgene lager vi som regel et varm måltid eller kyllingsalat o.l. (ja hun spiser faktisk salat) I barnehagen er det for det meste brødskiver. Middag: Hun spiser som sagt alt, så vi kan variere veldig mye i kosten. Samt at både jeg og mannen min er kokker, så begge jentene våre har lært seg å spise det de får servert! I går lagde jeg en ny suksess. Har aldri sett henne spise sååå mye mat før! Da lagde jeg hjemmelaget karbonader, kokte poteter, gulrøtter, brokkoli og rosenkål. Og med fløtesaus til Falt i smak som bare det! Kvelds: Det spørs litt hvor mye hun spiser til middag. Og noen ganger får de også middagsrester til kvelds. Hun har desverre gått lei av grøt :/ Ellers så blir det brødskiver o.l.. med melk . Hun er ei flott jente på 82 cm og 10,1 kilo, så vil ikke si at hun er stor for alderen selv om hun spiser mye Helt perfekt!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå