Gå til innhold

Hvor mye har dere lagt på dere?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvor mye bør man ha gått opp i uke 29?

 

Jeg ser at de sier 12,5 kilo er normal vektøkning for et svangerskap, men jeg finner ingen steder der man kan se hvor mye man bør gå opp måned for måned, evt. uke for uke...

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Jeg er 35+6 og har gåt opp 8-9 kg. Har også unge inni her som er større enn gjennomsnittet og per idag veier ca 3 kg. :)

Skrevet

HUsker du hvor mye dude gått opp i uke 29?

Skrevet

Jeg hadde bare gått opp 3-4 kg, men slet med dårlig matlyst og gikk ned 4 kg i begynnelsen av svangerskapet.

Skrevet

 

Tabell for gjennomsnittlig vektøkning:

 

Uke 5 - 2,3 kg

Uke 7 - 2,6 kg

Uke 10 - 3 kg

Uke 13 - 3,5 kg

Uke 15 - 4 kg

Uke 17 - 5,6 kg

Uke 20 - 6,2 kg

Uke 23 - 7,2 kg

Uke 25 - 8,2 kg

Uke 27 - 9,3 kg

Uke 30 - 10,3 kg

Uke 33 - 11,3 kg

Uke 35 - 12,2 kg

Uke 37 - 13 kg

Uke 40 - 14 kg

 

Husk detter er ingen fasit!!!

Skrevet

Me gjennomsnittlig og hva som er ønskelig er to vidt forskjellige ting.

Skrevet

Er i uke 36 og har gått opp 14 kg. Gikk ikke opp så mye med nr. 1 og nr. 2. Da la jeg på meg totalt 12 og 13 kg.

Skrevet

Jeg er i uke 36 og har gått opp 10 kilo. De siste ukene har det blitt tre kjappe kilo, tror det er endel vann som har samlet seg;) I uke 29 lå jeg vel på 6-7 kilo pluss tror jeg.

Skrevet

Uke 35 her og 9-10 kilo. Hadde som mål å kun gå opp 10 kilo, men ser ut til at det hvertfall blir 12.

Skrevet

hjærtegull, en liste på hva som er ønskelig måned for måned finnes vel ikke. Vektøkningen går jo i rykk og napp, vi er alle forskjellige. Noen går opp mye på starten før det stabiliserer seg og noen går opp mye på slutten av svangerskapet. En anbefalt vektøkning går jo også ut i fra hva man veier i utgangspunktet... Noen får veldig mye vann i kroppen og kan i det hele tatt ikke gjøre noe med at de går opp mye i antall kg. Selv har jeg trent 4 ganger i uka og spist sunt hele svangerskapet. Er nå 36 uker på vei og veier 13 kg pluss. (Normalvektig i utgangspunktet).Altså kan man gå opp en del tross aktiv og sunn livsstil.

Altfor mye fokus på vekt synes nå jeg. Vi bærer frem et nytt liv dere!

Skrevet

I veke 20 hadde eg gått opp 10kg, veke 29 hadde eg gått opp 11.

No går eg snart inn i veke 36 og har gått opp 16kg.

I forrgie svangerskap gjekk eg opp totalt 17kg, så ser ut som det blir litt meir dinna gongen :P men forsvant rimelig fort sist, så bekymra meg ikkje :-)

 

Hadde lav BMI før eg vart gravid, så jordmor seie eg trenge dei kg eg får mtp amming etter på. Så her tar eg i mot kiloane med åpne arma ;-)

Skrevet

Husker du hvor mye du hadde gått opp i uke 29?

 

Dette er mitt tredje svangerskap og i de to andre har jeg gått opp mellom 17 og 20 kg. Jeg har hittil gått opp mye mindre nå, det er ikke vekten jeg er så bekymret for, men jeg får veldig lett strekkmerker og har ikke lyst på fler! Ihvertfall færrest mulig...

 

Takknemlig for svar

Skrevet

Det finnes vel egentlig ikke noe fasitsvar på hvor mye man "bør" ha gått opp iløpet av svangerskapet. Det avhenger av flere faktorer, som f.eks. om man er undervektig, normalvektig eller overvektig i utgangspunktet, om man er gravid med ett barn eller flere, om man har mye vann i kroppen osv.

Men i utg.pkt så er det vel ca 12-15 kg som regnes som "normal" vektøkning totalt iløpet av et "normalt" svangerskap, for en person som var normalvektig i utgangspunktet, (og som bærer ett barn.)

Man kan gjerne gå opp noen flere kg totalt om man var undervektig i utg.pkt, og noen færre kg totalt om man var overvektig i utg.pkt.

 

Jeg er i uke 37 nå, og har gått opp ganske nøyaktig 5 kg.

Dette er mitt tredje svangerskap, og jeg har lagt veldig lite på meg hver gang. Før alle tre svangerskapene har jeg vært noe overvektig. Verst var det denne gangen - hadde ikke rukket å ta av alle kiloene etter forrige svangerskap før det var på'n igjen. ;-)

Skrevet

29 uker og 12 kilo :( og mer blir det...

Skrevet

er i uke 32 nå og har lagt på meg 14/15kg, det hadde jeg allerede i uke 26,ikke lagtt på noe etter det. merkelig..

Skrevet

Uke 41+1 i dag og har gått opp totalt 7 kg. med førstemann gikk jeg opp 20 kg.

Skrevet

uke 38+6 og har gått opp 14 kg

Skrevet

9 kg, har mye vann :) Gikk opp 11 sist gang, og var minus 14 da jeg var hjemme fra sykehuset:)

Skrevet

Gikk du ned 25 kg på sykehuset?

 

Selv er jeg + 10 kg nå i uke 29. Forrige svangerskap gikk jeg opp 16 kg. Denne gangen var startvekta 2 kg mindre enn forrige startvekt, men jeg følger samme vektoppgangen. Dvs at jeg veier det samme som uke 29 forrige gang minus 2 kg.

 

Jeg gikk ned kanskje 10 kg de første dagene etter fødsel og resten i løpet av de neste tre månedene. Jeg tror forskjellene på gravide er så stor at det er misvisende å sammenligne. Min svigerinne gikk opp 4 kg og var bekymret for om dette var for lite da hun var slank i utgangpunktet. Men hun hadde en stor mage, fikk et normalvektig barn og var normalvektig igjen etter fødsel. Egentlig det samme som en annen venninne var selv om hun gikk opp over 20 kg.

 

Skrevet

I uke 29 hadde jeg lagt på meg rundt 10 kg, mener jeg å huske.

 

Nå er jeg i uke 37 og er oppe i 22 kg pluss.

 

Ligger på grensen til svangerskapsdiabetes, men har redusert sukkerinntaket vesentlig i det siste, så litt nysgjerrig på hva det endelige vektresultatet blir.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...