Anonym bruker Skrevet 22. juni 2011 #1 Skrevet 22. juni 2011 2 -åringen lå ann til å kunne slutte med bleier tidligere i vår . Nå Når jeg forsøker bleieslutt så holder hun seg til hun får på bleie. Nekter å tisse eller bæsje på do, men er bevisst på at hun må tisse/bæsje. Hun kniper igjen og gråter til hun får på bleie, og da tisser hun. Så vil hun "selvsagt" skifte bleie for den er jo da våt... Tips?
Merethe ♂ ♀ ♂ ♀ Skrevet 23. juni 2011 #2 Skrevet 23. juni 2011 Min på 2 1/2 har akkurat sluttet med bleie, men hun har ennå ikke bæsjet i do. Hun lar det gå flere dager, så ber hun om bleie. Setter henne på do, men det kommer ikke noe. Da får hun bleie, bæsjer og så tar vi av bleien igjen. Synes det er OK i en overgangsfase siden hun ikke er så stor. Det hjalp at hun tisset på seg noen ganger, likte ikke å bli våt! Vi har klistremerkesystem, har dere prøvd det? Hun får et klistremerke for hver gang hun er på do, to klistremerker hvis hun sier fra først (setter henne ofte på do selv om hun sier hun ikke må), så samler hun opp til en premie. Dere kunne jo f.eks prøve et klistremerke for hver gang hun sitter på do og to når det kommer noe? Hvis hun bare gråter og ikke vil, hadde jeg kanskje ikke stresset så mye med det siden hun bare er to år.
vims81 m/♀08 ♥♂11♥ Skrevet 23. juni 2011 #3 Skrevet 23. juni 2011 Her har bleieslutten gått fra å være et laaangt-unna-prosjekt til plutselig å løse seg fint sjøl og det på ganske kort tid, så det kan fint gå seg til sjøl også Min er og 2,5år og i førsten nektet hun å sitte på do, ble redd av det som kom nedi der osv, til tross for klistremerkesystem og masse ros. Så prøvde vi potte mens en av oss også satt på do og da ble det litt mer stas, så da gikk hun fra og ikke kjenne det til å si fra på en ukes tid. Hun er fortsatt mest glad i potta, men do går også greit nå. I barnehagen har hun på bleie under soving og om de skal på lengre turer for sikkerhetsskyld, og her hjemme har hun bleie på natta inntil videre.
Underveis --> Skrevet 27. juni 2011 #4 Skrevet 27. juni 2011 Vi holder også på å innlede til bleieslutt. VI tar ikke ferie før om 3 uker, så vi trener mest på å gå uten. Vi har ikke tatt den av for godt. Her er det bæsj som er problemet. Han kniper igjen! Først var potte ille både for tiss og bæsj. Så kjøpte jeg do-ring. Det var stas til tiss. Så ble potta topp igjen, og det er ikke aktuelt å forsøke bæsj på noe annet sted. Før vi sendte ham i barnehagen i morges så hadde han ikke bæsjet siden lørdag morgen ;-) Vi vet han måtte, så barnehagen har nok en saftig bæsjebleie i vente! Min plan er rett og slett å si nei om han ber om bleie. Han har gjort det et par ganger og fått nei. Blir litt surving, men han aksepterer det. Når vi slutter så kommer jeg til å forklare ham at nå er det ikke mer bleie, og at han må begynne å bæsje på do/potte, for bleie kommer ikke på igjen (vel, på natten skal han ha). På ett eller annet tidspunkt må driten ut, og når han først har kommet over den kneika, så tror jeg det meste er gjort! Jeg hadde dermed faktisk forsøkt å si, nei, jenta mi, du får ikke bleie på. Hun kommer ikke til å klare å holde seg i evigheter, men hun kommer fort til å lære seg at hun kan gråte seg til en bleie. Det er litt "brutalt", men ikke traumatiserende. Ikke gjør noe oppstyr av det når hun tisser seg ut. Si at det går bra, for hun kommer helt sikkert til å synes det er skikkelig ekkelt med våt bukse. Når hun skjønner at bleia ikke kommer på er det opp til henne å finne en løsning på problemet. Det nest nærliggende er å begynne å bruke potte eller do. Da må det selvfølgelig være fest og stormende jubel, så skal du se at du får en svært stolt liten jente i andre enden ;-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå