Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #1 Skrevet 21. mai 2011 Vi er nå i budrunde på et hus som vi virkelig vil ha. Vi har lagt inn et bud like under takst vil mandag kl 12. Vi la det inn på fredag og det er ikke kommet noen bud ennå. Er det vanlig å vente til fristen på budet nærmer seg før en legger inn høyere bud? Er bra nervepirrende dette! Noen som har noen kloke ord?
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #2 Skrevet 21. mai 2011 Du trenger ikke by over deg selv Ikke sikkert det kommer andre bud, men selger kan takke nei til deres bud. Dere har laget spenning i lengste laget for dere selv med frist til mandag.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #3 Skrevet 21. mai 2011 takk for svar! Jeg skrev frist til søndag selv, men megler endret det til mandag! Vi byr ikke mer da, hvis ikke det kommer inn høyere bud eller det ikke blir godtatt. Hvor mye bør vi stole på megler? Kan det hende at det ikke kommer inn flere bud, hvor vanlig er det?
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #4 Skrevet 21. mai 2011 Ja, det er helt vanlig for andre budgivere å vente helt til tett opp til fristen går ut. Ikke så mye annet å gjøre enn å vente. Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #5 Skrevet 21. mai 2011 Søren da! Hvorfor er det vanlig? Jeg tenker slik at det er greit å få det unna fort og gale.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #6 Skrevet 21. mai 2011 Søren da! Hvorfor er det vanlig? Jeg tenker slik at det er greit å få det unna fort og gale.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #7 Skrevet 21. mai 2011 Det er jo ingen hast for dem så lenge ikke fristen er i ferd med å gå ut.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #8 Skrevet 21. mai 2011 Fordi alle vil vente å se om det kommer flere med i budrunden før de leggerinn sitt eget bud. De ser rett og slett an om det kommer flere til
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #9 Skrevet 21. mai 2011 ja, ja... Hvis vi legger inn flere bud blir det med kun timer til frist i hvert fall! Det var nå veldig få på visning da, det må nå være et godt tegn?
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #10 Skrevet 21. mai 2011 Om dere virkelig vil ha huset syns jeg det er rart at du skriver at dere ikke vil gå opp i pris om eier ikke vil selge til under takst.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #11 Skrevet 21. mai 2011 Dette trodde jeg ikke megler hadde lov til. Trodde reglene ifm budgivning var at første bud måtte stå 24 timer etter siste annonserte visning og videre etter det så bestemmer budgiver selv hvor lenge budet skal være gyldig. Så lenge jeg holdt meg til 24 timers regelen hadde jeg alldri gått med på å ha det stående til mandagen slik han kan presse prisen høyere. Han får tross alt provisjon av salgsprisen og gjør hva han kan for å få med flere budgivere. Hvis selger ikke godtar budet og dere ønsker huset så hadde jeg bedt om motbud. Dette er like bindende for selger som et bud er for kjøper. Og du som kjøper treng da ikke å bekymre deg for budgiver og kunstig høy pris.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #12 Skrevet 21. mai 2011 Det kom nye regler i fjor sommer og 24-timers regelen ble fjernet. Du kan ikke sette kortere frist enn kl 12 første virkedag etter siste annonserte visning.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #13 Skrevet 21. mai 2011 Der ser du. :-) Nesten to år siden vi kjøpte huset. Men, hvis ikke det har kommet regler ifm motbud så hadde jeg bedt om det hvis selger forkastet budet mitt.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #14 Skrevet 21. mai 2011 Jeg ville ikke bydd over meg selv med mindre jeg fikk avslag på budet. At få var på visning, eller få er interessert kan så klart være en fordel for dere nå når dere skal kjøpe. Men jeg pleier å tenke på at jeg sikkert en dag skal selge igjen også, dumt hvis ingen andre er interessert da også. Og boliger som har stått ute for salg lenger legger jeg aldri inn et godt bud på, for det tyder jo på at ingen andre vil ha det.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #15 Skrevet 21. mai 2011 19:55: ja, veldig rart at megler bare bestemte seg for å endre på datoen. Vi ønsker jo å få en rask avklaring, så vi kan gå videre eller kjøpe dette. Det haster jo litt å få kjøpt for oss også. Jeg lurer på hvor mye vi kan stole på megler? Han godsnakker vel på begge sider? Hi
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #16 Skrevet 21. mai 2011 ps. Hva er et motbud og hvordan funker det? Hi
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #17 Skrevet 21. mai 2011 Nå regnes vel ikke søndag som virkedag så det var nok derfor han endret den. Når det er sagt ville jeg nok ikke "stolt" så voldsomt på megleren. Han vil jo selge for høyest mulig pris.
Anonym bruker Skrevet 21. mai 2011 #18 Skrevet 21. mai 2011 Motbud vil si at selger kommer med en pris de er villig til å selge for. Detter er like bindende som et bud fra en eventuell kjøper. Er dere de eneste intereserte så slipper dere da å måtte starte en budrunde med dere selv, men får en konkret pris fra selger. Dette kan dere og avslå hvis dere synest det ete for høyt. Da har selgere valget mellom å senke budet sitt eller gå en ny runde med visninger.
Anonym bruker Skrevet 22. mai 2011 #19 Skrevet 22. mai 2011 ok... men hvis vi ber om motbud, og selger byr f eks en del over takst, kan vi da velge å legge inn et bud på takst? Vil det være lurest for oss å be om motbud eller legge inn et bud på takst med kort frist? Hi
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2011 #21 Skrevet 24. mai 2011 Takk for svar her inne. Vi var så heldig å få huset til slutt, måtte gå litt over takst, så fikk vi det endelig! Men har lært mye til en evt neste gang vi skal kjøpe noe. Det første er å alltid legge inn bud med kortest mulig frist! HI
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå