Anonym bruker Skrevet 15. mai 2011 #1 Skrevet 15. mai 2011 Vil man da automatisk se etter ALLE bakterier i prøven, eller bare den bakterien man hadde mistanke om?
Anonym bruker Skrevet 15. mai 2011 #3 Skrevet 15. mai 2011 Ok. Fikk telefon fra en jeg hadde sex med for ca. ett år siden. Han hadde fått klamydia, men visste ikke når. Jeg hadde UVI for ca. tre mnd siden. urinen min ble sendt på dyrking da, og derfor lurte jeg på om de da automatisk ville ha sett klamydia om jeg hadde det når de dyrket for en uvi?
Anonym bruker Skrevet 15. mai 2011 #4 Skrevet 15. mai 2011 Man ser ikke klamydia i urinprøve hos kvinner. Vi blir smittet seksuelt og bakteriene lever i skjeden og videre opp i livmoren evt. Hos menn derimot så er det samme rør som smitte er og urin kommer ut av. Så at du dyrket urinen din vil ikke gi deg noen konklusjon på klamydia.
Anonym bruker Skrevet 15. mai 2011 #5 Skrevet 15. mai 2011 Eh, jo. "Klamydia kan påvises ved å ta prøve fra urinrør, livmorhals, endetarm, halsen eller øyet. Bakterien kan også påvises i urinprøve. I dag brukes for det meste en analysemetode som tester for arvestoff eller DNA fra clamydiabakterien. Urinprøve er spesielt nyttig ved rutineundersøkelser hos personer som ikke har symptomer. Urinprøve bør da tas minst èn time etter siste vannlatning, og prøven bør samle opp de første 15-20 ml av urinen." folkehelseinstituttet
Anonym bruker Skrevet 15. mai 2011 #6 Skrevet 15. mai 2011 Slik jeg leser det så betyr det at de må være på jakt etter for å finne det.
Anonym bruker Skrevet 15. mai 2011 #7 Skrevet 15. mai 2011 Ok. takk for svar. Bestilte en test jeg, så slipper jeg å dra til legen (litt pinlig at man i min alder tydeligvis ikke er i stand til å beskytte seg ved sex, kremt) hi
Anonym bruker Skrevet 15. mai 2011 #9 Skrevet 15. mai 2011 Ved vanlig dyrkning av urinprøve ved mistanke om UVI ser de kun etter bakterier som forårsaker UVI. Man kan teste for klamydia i urinprøver fra kvinner også, men da er det en helt annen test - ergo må laboratoriet prøven sendes til vite at de skal teste for nettopp det. Hilsen ei som jobber på legekontor
Anonym bruker Skrevet 15. mai 2011 #11 Skrevet 15. mai 2011 Man kan se klamydia i urinprøve, men det er noe annet enn en dyrkningsprøve. En dyrkningsprøve blir gjerne dyrket på legekontoret før det sendes til mikrolab'n. Sender man dermed en urinprøve, så kan de finne ut av det. Man ser ikke klamydia på en uricult
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå