Gå til innhold

Det fungerer IKKE å amme uten skjold - men veldig bra MED skjold - hvorfor må man da på død og liv avvenne med skjold?


Anbefalte innlegg

Jenta er 3,5 uke og ammingen går nå veldig bra...har et bryst som fungerer bedre enn det andre (det virker som det er mer melk i det og flere utganger), men det har jeg lest at er ganske vanlig. Jeg har veldig flate brystvorter og på sykehuset gav de meg skjold for at hun skulle få tak. Jeg har forsøkt noen ganger uten først, og hun har fått tak et par ganger på det gode brystet, men glipper ganske fort. På det andre har hun ikke sjans...er ingenting som stikker ut å suge på :(

 

Jeg leser alle veier at man virkelig BØR avvenne med skjold så fort som mulig - men når den stakkars babyen ikke får ordentlig tak, må det da være bedre å fortsette med allerede vellykket skjold-amming vel? Håper på noen synspunkter og evt. erfaringer :) Er litt frustrert over dette!

Fortsetter under...

Det er klart det er bedre å amme MED skjold enn å IKKE amme!! :)

 

Grunnen til at avvenning anbefales er i første rekke at utdrivingen av melk stimuleres mindre med skjold, og barnet kan dermed få for lite melk (fordi produksjonen går ned). Melkeproduksjonen vil ofte bli redusert over tid, ettersom den endres fra å være styrt av hormoner til å være behovsstyrt frem mot 3 mnd alder (dette skjer gradvis).

 

Om ammingen med skjold fungerer bra for dere, og hun får i seg nok mat (snakk med helsesøster om dette), så er det ingen grunn til at du MÅ slutte med skjold.

 

Dersom hun etterhvert legger litt lite på seg, kan du vurdere om avvenning kan være verdt å forsøke. Det kan godt hende det ikke er så enkelt å få til, og da er det ikke sikkert du trenger å stresse med det. (Det må du vurdere selv DERSOM det blir et problem for deg.)

 

Men dette SER DU AN. Det fungerer bra for dere med skjold nå, og om det forsetter med det er alt bra. Om det oppstår problemer, feks. dårligere vektoppgang, så bestemmer du deg NÅR DET SKJER for hva du vil gjøre. Det går feks an å pumpe (etter eller mellom amming) for å stimulere produksjonen ekstra, og dette eller MME kan gis på flaske eller fra kopp.

 

Det er mange tilfeller der det går helt fint å amme med skjold i hele ammeperioden, og det hender også ofte at barnet av seg selv tar brystet uten skjold. Det kan være lurt å forsøke jevnlig for å se om noe endrer seg. Barnets munn vokser, og ofte vil brystvortene strutte litt mer etter en stund.

 

Et par artikler fra Ammehjelpen (jeg er ammehjelper):

http://ammehjelpen.no/artikkel/67/Brystskjold

http://ammehjelpen.no/artikkel/68/Brystskjold-avvenning

 

og til slutt om flate brystknopper:

http://ammehjelpen.no/artikkel/26/Flateinnadvendte-brystknopper

Vil bare dele MINE erfaringer ang amming med skjold. Jeg har ammet med skjold i 4 måneder nå. Har ikke hatt noen problemer med hverken betennelse eller lavere melkeproduksjon. Mitt problem er at alle jeg har møtt i helsevesenet har vært på nakken på meg å sagt at skjold måtte avvennes så fort som fy, siden jeg kom til å få masse problemer med det. Jeg kommer absolutt ikke til å stresse med avvenning, synes det er greit å amme med skjold jeg :-)

  • 4 uker senere...

Jeg har til nå ammet med skjold fordi han ikke gaper nok til å få tak er nå 3,5 uke. Har endelig begynt å ta puppen om dagen vis vi prøver lenge nok, slipper et par ganger under måltidet og må til å stresse litt med å få han på igjen.. Men ammer med skjold om natta for da er han så fryktelig utålmodig og min tålmodighet ikke helt på topp pågrunn av søvn.. MEN føler skjold er så uhygenisk.. blir lissom aldri rene nok syntes jeg..

 

Noen som vet om det er veldig uhygenisk? For vil da prøve å slutte med skjold om natta og..

 

Skjold er ikke mer uhygenisk enn flasker og smokker. Når jeg hadde bare to skjold så skyllet jeg de etter hver bruk, først i kaldt så i varmt vann og kokte de en gang i døgnet. Nå har jeg skaffet meg mange skjold så legger de bare i et glass med zalovann etter bruk og så vasker og koker de om kvelden.

Ta å gni de litt med zalo av og til, skyll GODT og kok de etter på. Da får du helt bort melkefettet:) jeg har mange slik at jeg slipper å bruke de flere ganger og tar så å koker hver kveld:)

Annonse

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...