minnymor Skrevet 21. mars 2011 #1 Skrevet 21. mars 2011 En blodprøve på dag 23 i syklusen forteller at progesteronnivået mitt ligger på 9. Såvidt jeg har skjønt, burde verdien vært minst 15 dersom jeg hadde el denne måneden. Jeg hadde utslag på el-test og temp-stigning på en halv grad dagen etter el. Dere som har erfaring med slikt, hva betyr dette? Har jeg hatt el eller ikke?
minnymor Skrevet 21. mars 2011 Forfatter #2 Skrevet 21. mars 2011 Ingen...? Jeg lurer egentlig på alt som har med mangel på progesteron å gjøre, så om noen føler seg kallet er det bare å fore meg med erfaringer
CI82 Skrevet 21. mars 2011 #3 Skrevet 21. mars 2011 Jeg har desverre ikke så mye peiling på dette, men lurer veldig selv. Jeg skulle også måle progesteronnivået noen dager etter jeg tror jeg har hatt el, men ser ikke ut som jeg fikk el denne syklusen, så må vente til neste... Har skjønt det sånn at når kroppen produserer progesteron, så stiger tempen. Og at østrogen har motsatt effekt. Derfor skal man ha lave temper før el og høye etter. Men jeg aner ikke hvilket nivå progesteronet bør være på. Skulle jo tro at tempstigning på en halv grad var nok. Holdt det seg høyt hele tiden etter el fram til ikm? Har du målt noe annet enn progesteron? Jeg føler at hormonbalansen ikke er helt som den skal, men har bare fått målt testosteronnivået så langt. Det steg fra 1,2 til 2,5 etter jeg sluttet på pillen. Det er visst høyt, men normalt.
minnymor Skrevet 21. mars 2011 Forfatter #4 Skrevet 21. mars 2011 Takk for svar! Jeg har også fått med meg det at det er progesteronet som får tempen til å stige (og tempen min holdt seg høy helt til ikm) - så derfor synes jeg det er så rart at nivået er så lavt. Men det er kanskje sånn at dersom jeg produserer progesteron i det hele tatt, så stiger tempen, men at nivået ikke er høyt nok til å få et befruktet egg til å feste seg? Har nemlig hatt en del positive tester før ikm, pluss en SA i fjor sommer. Er inne i min 10 pp. Referanseområdet for progesteron for kvinner i lutealfasen er fra 15 og oppover, lenke her: http://www.furst.no/bb/index5.html. (og min var på 9, så det er jo litt lavere) Testosteron skal ligge under 3, så der er du jo innenfor Jeg har målt det meste av hormoner, og såvidt jeg kan se ut fra oversikten i lenken over, er mine andre verdier innenfor normalen. Hvor mange dager etter EL var det du skulle måle progesteronet dersom du hadde hatt el denne måneden? Jeg har nettopp hatt el og lurer på om jeg skal prøve å få til en ny blodprøve denne syklusen.... Argh, skulle ønske alt bare løste seg av seg selv
CI82 Skrevet 22. mars 2011 #5 Skrevet 22. mars 2011 Takk for nyttig link. Så progesteron skal være over 15 etter EL og under 3 før EL? Testosteron under 3. Hva med østrogen, er det østradiol man måler? Det står at den skal være over 0,10, men er syklusavhengig. Vet hvordan det skal være før og etter EL? Så kjipt at du har hatt SA og positive tester før IKM. Jeg hadde en SA i juni, men har ikke opplevd positive tester etter det. Prøver å holde meg til IKM-dagen før jeg evt tester nå. Hvis man har for lavt progesteronnivå er det vel større sjanse for SA eller at egget ikke fester seg, som du sier. Noen sier at man skal måle progesteron en uke etter EL, men legen min sa egentlig så fort som mulig etter EL, ca etter 3-5 dager. Er spent på verdiene mine. Mistenker at noe ikke er som det skal siden jeg har litt lange sykluser og er plaget med uren hud og litt ekstra hårvekst etter pilleslutt. Og selvfølgelig at det tar tid å bli gravid... Lurte en stund på om jeg hadde PCO, men legen mente at det ikke så sånn ut på prøvene så langt. Hvordan sykluser har du? Lange/korte? Sliter du med spotting eller andre ting? Får bare håpe det ordner seg snart!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå