Ettervinterkommervår Skrevet 2. mars 2011 #1 Skrevet 2. mars 2011 Hadde etter en røff ammestart endelig kommet meg, men har nå fått sterke smerter pga sopp hos meg og trøske i munnen til lillejenten. Smertene er så sterke at jeg faktisk tar smertestillende hver dag. Ser også ut som om jeg begynner å bli sår igjen på ene brystet (skrekk og gru). Har smurt meg med canesten 2-3 ganger for dagen i over en uke og lillejenten har fått behandlinger med mycostatin mikstur 2-3 ganger hver dag - men opplever ikke at det har blitt bedre. Har googlet litt og blir forvirret. Noen skriver at canesten ikke fungerer, noen at mycostatin mikstur ikke fungerer, noen at de virker, osv... Er rimelig fortvilet og ønsker at ammingen etterhvert skal bli n positiv opplevelse. Jenta er 4 uker nå. Hva er deres erfaringer ang dette? Smertene er så sterke, det iler, brenner, stikker, svir, osv... HJELP MEG NOEN!
Ettervinterkommervår Skrevet 2. mars 2011 Forfatter #2 Skrevet 2. mars 2011 + en ting til. Helsesøster sa at dersom det gikk mer mer enn to timer mellom amming og smøring av canesten trengs ikke canesten å vaskes bort. Men leser mange steder her på nettet at det er kjempeviktig at den vaskes bort... Hva er riktig her?Det virker jo uansett som om canesten har absorbert etter et par timer, for da er det ikke mulig å se spor etter den...
Maja Mim Peter og twinsa Skrevet 2. mars 2011 #3 Skrevet 2. mars 2011 Hei! Jeg har litt erfaring med dette med sopp på brystene. Først ett spørsmål: Har babyen tydelig tegn på trøske i munn? Dersom ikke så mente legen jeg var hos at det ikke var nødvendig å plage babyen med mycostantin. Vi brukete det i 4 uker uten resultat, jeg smurte det på brystene og lot de lufttørke etterpå og ga barnet fire ganger per dag og skiftet smukk etter hver behandling med mycostantin(kokte smokkene mellom hver gang). Det hjalp som sakt ikke noe, var hos legen igjen og fikk beskjed om å bruke canesten på meg og droppe å¨behandle barnet siden det ikke var noe tegn på trøske i munnen hans. Det ble bare enda verre når jeg startet med canesten og orket bare å holde på med det i tre dager, jeg fikk nesten sår av den kremen. Det som tilslutt hjalp meg var å gå på helsekosten og få kjøpt noen sterke melkesyrebakterie kapsler og de tok soppen etter få dager og etter det har jeg ikke vært plaget. De koster ca 400kr for en måneds behandling, og det holdt for meg. Husker ikke akkurat hva de heter men kan undersøke det dersom de ikke vet hva det er hos helsekosten... Masse god bedring,det er kjempe vondt men ammingen kan bli vellykket når du blir kvitt soppen! Her er lillemann blitt 7mnd og vi storkoser oss med ammingen!
Purr+Purrfect Skrevet 3. mars 2011 #4 Skrevet 3. mars 2011 Hei du. Jeg har også slitt med denne soppen. Behandlingen er som du sier Canesten på brystene og Mycostatin til den lille. I et skriv fra rikshospitalet av Gro Nylander så står det at Canestenen ikke trenger å vaskes av, så da stoler jeg på det. Den kan forøvrig smøres på opptil 8 ganger om dagen. Og på flasken jeg fikk med Mycostatin så står det 4 ganger om dagen? På den annen side så er det nesten håpløst å bli kvitt det, ble bedre her etter 2 uker. Men så ble jeg litt slapp og vips så var det like ille.. Viktig og bytte ammeinnlegg, vaske klær og sengetøy på 60 grader osv. Men det skal sies at jeg nå har så og si gitt opp amming pga sår, trøske, lite melk osv..
Trollmor til 2 Skrevet 3. mars 2011 #5 Skrevet 3. mars 2011 Hei! Jeg sliter/har slitt med det samme.. At sopp kunne gjøre så vondt visste jeg ikke.. Fy, for en smerte! Her har også vi behandlet med mycostatin og canesten. Det gikk litt over ei uke før jeg ble nesten smertefri, men jeg merket fort bedring med canesten altså. Men jeg smurte mellom 5 og 8 ganger hver dag til å begynne med. Og bytter ammeinnlegg etter hver amming nå. Ullinnlegg bør kokes ofte. Hos meg virker det som at det har hjulpet at jeg har luftet puppene hver kveld også. Kom til å tenke på at jeg knapt hadde hatt luft på puppa siden fødselen og tenkte at det kanskje kunne hjelpe. Til min manns store glede (og frustrasjon!) har jeg sittet i bar overkropp hver kveld i snart ei uke. Det har ihvertfall blitt mye bedre nå =)
lillenims Skrevet 3. mars 2011 #6 Skrevet 3. mars 2011 Ammehjelpen har en artikkel om sopp, denne lenker også til et skriv fra nasjonalt kompetansesenter for amming om behandling av sopp. http://www.ammehjelpen.no/artikkel/4/Sopp-troske Som ammehjelper kan jeg ikke gi medisinske råd, men i artiklene over (som er kvalitetssikret/skrevet av helsepersonell) står det "Smør et tynt lag med Clotrimazole (Canesten) salve på brystknoppene og det brune området etter hver amming, men maksimum 8 ganger i døgnet. Behandlingen bør vare minimum 14 dager. Noen kvinner kan trenge behandling over lengre tid. " og "Ved residiverende soppinfeksjon eller manglende effekt av lokalbehandling går en over til systemisk behandling av kvinnen med flukonazol (eks. Diflucan) 200 mg første dag og deretter 100 mg daglig i 14 dager. Av og til kreves lengre tids behandling og enda høyere dosering. Barnet kan trygt fortsette å ammes på denne behandlingen." Det står ikke noe om hvor lenge man skal vente på effekten, men legen min mente bedring skulle komme raskt og at Diflucan burde gis etter 5-7 dager. Din lege kan evt kontakte nasjonalt kompetansesenter for amming og spørre. (Det er bare å sende meg PM om noen har ammespørsmål de ønsker svar på, eller så kan man gå inn på ammehjelpen.no og sende spørsmål til en ammehjelper der.)
vårlille<3 Skrevet 3. mars 2011 #7 Skrevet 3. mars 2011 huff... skjønner deg kjempe godt! gutten min er tre mnd nå og jeg sliter fortsatt med dette! ingeting hjelper. verken mycostatin eller canesten, ikke lufting, vasking, smøring, osv... Tilslutt fikk jeg et tips om å fortsette smøringen av mycostatin på meg selv, mens i barnets munn sprøyter jeg tyttebær syltetøy! syltetøyet skal være hjemmelaget,og helst uten sukker! Det er ikke snakk om å gi så mye at barnet svelger det, men kun noen dråper slik at munnen blir smurt med den. Soppen liker ikke at det er surt. Og ENDELIG har jeg begynt å merke at soppen faktisk forsvinner fra munnen hans... selv begynner jeg også å bli bedre!=) Har også hørt om noen som smørren inn puppene med sitron men det burde kanskje vaskes av før amming slik at barnet ikke må smake på den sure sitronsmaken!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå