3SmåGull Skrevet 6. februar 2011 #1 Skrevet 6. februar 2011 Ift keisersnitt - blir man innlagt dagen før? Når på dagen taes planlagte keisersnitt? Hvor lenge før må man faste? Et litt lengre spørsmål: Hvis en er gravid - og babyen ligger i seteleie og det er meningen at babyen skal taes med keisersnitt pga trangt bekken, -hva om fødsel kommer i gang av seg selv? Kan man da få (haste)keisersnitt selv om en ikke har fastet? Venter veldig spent på svar!!!!!!
S+C - KS 27.05.11 Skrevet 6. februar 2011 #2 Skrevet 6. februar 2011 Kan ikke svare på alt her, for for meg ble det haste ks sist. Og ja, man får det selv om man ikke har fastet. Jeg hadde hvertfall spist min del i timene før ks, og det gikk greit det. Er det planlagt ks er det så vidt jeg har skjønt innenfor normal arbeidstid mandag - fredag. Normalt skal man vel ha fastet siden midnatt, hvertfall det jeg har gjort i forbindelse med andre typer operasjoner.
Gjest Skrevet 6. februar 2011 #3 Skrevet 6. februar 2011 Om du går på keisersnittdebatten, finner du mange fine innlegg med alt du lurer på av info. Lykke til.
LilleMalin♀♂♂ Skrevet 6. februar 2011 #4 Skrevet 6. februar 2011 Du blir ikke innlagt dagen før, men får et klokkeslett du skal komme inn på den aktuelle dagen. Snittet tas nok mellom 08 og 14-15tiden. Man faster fra midnatt kvelden før. Hastesnitt kan man som tidligere svart ta, selvom man ikke har fastet. Man får en liten slurk med "noe greier" å drikke først. Det kan jo hende man rekker spinalbedøvelse selvom det haster, og da er det ikke noe problem Lykke til:)
Minsten, knøttet og nurket <3 Skrevet 7. februar 2011 #5 Skrevet 7. februar 2011 Hei! Ved planlagt Ks blir man som regel lagt inn tidlig på morgenen samme dag. Kan bli litt ventetid dersom det er mye å gjøre på fødeavd den dagen. Du faster fra midnatt dagen før og tar klyster hjemme. Jeg hadde innskrivingssamtale på sykehuset dagen før, hvor de gikk igjennom alt som skulle skje. Snakket med lege, jordmor og anestesi. Dersom fødselen skulle sette i gang av seg selv og barnet ligger i sete, drar man til føden og litt avhengig av hvor fort ting går koder de om snittet til et såkalt haste-ks men som regel har man ganske god tid likevel. Jeg opplevde at vannet gikk natten før planlagt ks(!) - dro da rett til føden, lå på obs et par timer, riene begynte, og da de sjekket 3 cm åpning ble jeg preppet for ks, fikk spinalbedøvelse og alt ble som et planlagt ks, rolig og kontrollert, bare at jeg sneik litt i køen;) Se info fra Rikshospitalet om planlagt KS her: www.rikshospitalet.no/ikbViewer/page/no/pages/sykdom/behandling/detaljer?p_doc_id=45067 Det kan sikkert være litt ulik praksis fra sted til sted, hør med ditt fødested;) Lykke til!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå