Gå til innhold

Jobber som lege på et stort sykehus, ønsker og gå ned til 80% stilling, men avd.overlegen sier


Anbefalte innlegg

at det ikke er mulig:( Enten må jeg ha 100% stilling ellers så må jeg finne på noe annet. Er nå under spesialisering og synes det er både spennende og krevende, men har i tillegg 2 barn på 2 og 3 år og er ofte sliten etter lange vakter. Er det noen som vet om jeg kan nektes og gå i bare 80% stilling? Vet det er mer normalt med sykepleiere som går i slike stillinger.

Fortsetter under...

Legene hos oss sliter med det samme, det er veldig travelt å jobbe 100%(ofte litt mer pga vakansvakter) når man har barn. Alle yrker kan søke om permisjon pga småbarn. Hør med fagforbund og nav om de kan si at du ikke får gå ned i stilling for en periode. Har du grei fastlege kan du i teorien spør om 20% sykemelding hvis du blir veldig sliten av å jobbe fullt.

Alle med omsorg for barn under ti har rett til å jobbe redusert med mindre det er til "vesentlig ulempe" for arbeidsstedet. Vansker med å få turnuskabalen til å gå opp holder antagelig ikke som vesentlig ulempe.

 

...men det er jo en skikkelig karrieredödare i en slik stilling.

Du kan søke om redusert stilling pga vektige velferdsgrunner. Arbeidsgiver kan si nei fordi det er til vesentlig ulempe for bedriften. I ditt tilfelle tror jeg nok at du kan glemme å gå ned i stilling. husker ett intervju jeg hadde en gang hvor en leder på et stort sykehus hadde søkt jobben. Fikk en god innføring i hvordan bemanningen funket og hvor vanskelig det var å få det til å gå opp.

 

Uansett om du søker med bakgrunn og henvisning til arbmiljøloven må de gi deg et saklig og godt begrunnet avslag.

Annonse

Faren min er lege og har jobbet 4 ganger i uken i årevis. Men nå er han jo ikke under spesialisering og har egen praksis. Mannen min er også lege og på jobben hans er det to lis.leger som deler en 100% stilling. Det funker ok. De har begge små barn.

 

Når det gjelder 80 % blir det vel kanskje vanskelig å dekke de resterende 20 % på din arbeidsplass?

 

Det er det utroligste jeg har hørt!

"alle andre" yrkesgrupper i helsevesenet sliter med å få større stillinger, og så skal du som lege nektes dette!

 

En annen sak er selvsagt at hvordan du tar ut dette må være så det passer med "tjenestens tarv"

 

Regner med at du er medlem av legeforeningen. Ta en prat med dem.

beste venninna mi er lege, holdt på å spesialisere seg i kirurgi, men ga opp og begynte i allmennpraksis da det ikke gikk opp med kabalen hjemme. Null hensyn.

 

Nå jobber hun 3 dager i uken i allmenpraksis og en dag på helsestasjonen og tjener bedre enn på sykehuset og stortrives

 

Hun har en årslønn på over 1 mill tror jeg

Oi, over en mill? Jeg kjenner veldig mange leger, både helsestasjonsleger og fastleger som har maange års erfaring. Skal si venninnen din tjener godt! Fastlegen min er best betalte lege i vår by og tjener 900 000. Mannen min er sykehuslege og tjener ca 600 000

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...