Gå til innhold

Krisestemning i Osloområdet, får vondt i magen nå :(


Anbefalte innlegg

Satt å så på Østlandssendingen nå og de hadde en sak om maaange fødende i juni, juli og august (http://nrk.no/nyheter/distrikt/ostlandssendingen/1.7490210) Kjenner jeg blir bekymret av dette. Har angst nok for dette som det er og vil helst ikke måtte forholde meg til et annet sykehus enn det jeg er forberedt på! Jeg har jo vært til emblasamtale og diverse på Ahus, hvordan skal et annet sykehus i all hui og hast forberede seg på dette? hvordan skal de kunne vite hvordan jeg har det?! Hjelp!!

Fortsetter under...

Huff, merker at det stresser meg også. Jeg har plass på Ullevål, men er redd for å bli sendt et annet sted. Det blir jo et ekstra usikkerhetsmoment å ikke vite hvor jeg får føde.

 

Først oppslagene om bemanningsproblemer på Ullevål, og nå dette...

ja, jeg nekter å bli sendt til Bærum slik jeg hørte noen ble høsten 2010. De ble sendt for egen maskin uten å vite hvor Bærum sykehus lå... Jeg føder heller i gangen på ullevål enn å føde i taxi på vei til bærum. Slitsomt dette skulle bli da.. kanskje jeg burde reise hjem til trøndelag og føde der rett og slett..

Ja, tenk å f.eks bli sendt til Fredrikstad, det er jo så utrolig langt unna (beklager til alle dere som har kjempelangt til fødetilbud, men når man har innstilt seg på en ting, så blir det litt kaos i hodet når det er så usikkert likevel)... Tror nekting blir løsningen, er jo ingen andre skehus som kjenner meg som Ahus..

SolRikke.... Har sammen tanker som deg faktisk jeg og.... Hvis det skal fortsette slik så tror jeg at jeg reiser hjem opp til Trøndelag og føder på Levanger istedet for ja..... Vil helst ikke til Kongsvinger heller ettersom jeg har flere venninner som nesten har mista der oppe... :(

Annonse

nei, jenter, vi får håpe på det beste! Jeg skal ihvertfall snakke med ABC på fredag, og kanskje alliere meg med noen der, hehe. Til tiden nærmer seg faretruende fort, skal jeg prøve å tenke på lykkeligere ting:)

 

Husk: Alt ordner seg for snille jenter :)

Forstår godt at det er kjipt å tenke på. Går selv i "embla samtaler" her hvor jeg skal føde og det er viktig for "oss" å ha trygghet og stabilitet. Vi har derimot kun 1 sykehus (dog et stort sykehus), med like stort trøkk i juni/juli/august... Alternativet for oss når føderommene er fulle er enten å sitte på "venterommet" og knipe igjen til det blir ledig, eller føde på et av undersøkelsesrommene... wohooo. Hadde gladelig tatt alle papirene mine fra emblasamtalene under armen og møtt opp på annet sykehus dersom de kunne gi meg en fødeseng og en dediket jordmor :-)

det var dette jeg var redd for...Vi er så hedlige å ha familie i fredrikstad, inkludert allerede planlagt barnevakt for snuppa på 3, så alternativet er nok å pakke en ekstra bag til henne og kjøre ned alle sammen så fort jeg merker at noe er på gang. Så får de heller ha meg der på en eller annen ventebenk:)

HELLER det enn å bli avvist i siste liten.

Skal ta opp dette med jordmor ved neste kontroll. Jeg er i utgangspunktet livredd Ahus og er kjent i Fredrikstad. Kan trekke meg ut jeg og heller gi plassen til dere som evt sendes til Kongsvinger:)) Optimalt er det jo ikke, siden vi ikke har noe sted å oppholde oss, litt kjøring og med datteren på 3 i baksetet, ingen mulighet for noe sted for mannen min å sove annet enn hjemme hos mora si:)) Oslo kaoset har stresset meg siden den dagen jeg ble gravid, Trodde i utgangspunktet jeg ville føde på Ullevål og holdt på å søke der, men så viser det seg jo at byråkrati har rasert en velfungerende avdeling...

 

Takke meg til et rolig lokalsykehus.

 

Om man må sendes til Bærum er det jo bare å ta kontakt med sykehuset i forkant og høre om å få komme å gjøre seg kjent før fødselen.

 

Jeg gjorde det samme sist, da det var uvisst om jeg kom til å oppholde meg i Vestfold eller Oslo rundt termin. Det var ikke noe problem for personalet, men litt mer stress for meg som VILLE føde på Ullevål siden jeg omtrent bodde vegg i vegg med sykehuset.

 

Det blir spennende å se hva som kommer ut av planleggingen deres nå da. Synes utrolig synd på jordmødrene som skal jobbe de sommermånedene.

 

Jeg bekymrer meg også for dette. Jeg har behov for Gaia-jordmor som det heter på Ullevål, og vår journal merkes spesielt. Jeg krysser fingrene for at vi ikke blir flyttet under fødsel når vi er i den situasjonen at vi har stort behov for ekstra trygghet.

Tror nok at det leies inn mange jordmødre fra Sverige og Danmark under ferieavviklingen, og jeg kommer til å føle meg minst like trygg i deres hender.

Det var jo en interessant tanke å vurdere et annet sykehus, mulig jeg legger sommerferien til Telemark!;)

tror det er lurt å ikke ta sorgene på forskudd! det er ikke sånn at 100 fødende må til et annet sykehus kjære dere!! og ærlig talt skal det veldig mye til om man blir sendt til fredrikstad eller bærum! riksen fylles nok opp først... når det er sagt har det vært noen måneder hvert år de siste 50 årene hvor det er ekstremt mange fødende!!! bare tenk hvor mange år april - mai har ligget på toppen! ikke kommet mange klager etc på det fordet! og nyheter blir hauset opp, så slapp av! de kommer til å hente inn nok folk og organisere det sånbn at flest mulig blir fornøyde! jeg skal føde i april som også er hekltisk og de som har fått plass på ullevål vet godt at det innebærer at man ikke har fast plass der...... man har plass om det er ledig og dette står i brevet man får. så dersom det ikke er noe for dere burde dere ikke ha søkt dere dit heller....... tror ikke at denne sommeren blir noe utenom det vanlige:) men nyheter må selges og da hauser de opp ting... og dere må ikke la dere stress av det nbå!!!!! det er mange mange mnd til og så klart fikser de det! sykehusene her om er proffe og de tar ikke sjansespill! de vil også at ting skal være rolig i sommermånedene!

dette ordner seg :)

lykke til og stress ned for ungen sin skyld!!!

TIl de av dere som skal på ABC - så vidt jeg har forstått er det slik at får man plass her er man sikret plass når det kommer til fødsel.

Altså, de kan ikke vise deg bort. Det er en av grunnene til at de har såpass liten kapasitet og avviser mange ved søknad, fordi de vil sikre at de har kapasitet til de som har plass.

 

Og hvis det letter litt for dere andre; jeg har hørt fantastiske ting om Bærum! Visstnok er det Bærum og Lillehammer som flere år har blitt anerkjent som landets beste fødeavdelinger, både hva gjelder komfort, fasiliteter og omsorg..

 

Jeg selv er veldig avslappet omkring dette, for jeg skal på ABC og føler meg godt ivaretatt der, men skjønner at det må føles veldig stressende å lese for de som står i fare for å bli sendt vekk.

Eneste trøsten må jo være at det tross alt er de færreste som opplever slikt som trekkes frem i media som dårlige opplevelser. Det gjør det på ingen måte bedre, men må si meg enig med april2011mamma som understreker at det nok gjelder i særdeleshet mindretallet som sendes i hytt og pine. Og hun som ble sendt til Bærum uten noen form for veiledning fikk jo en offentlig beklagelse fra Ullevaal om at de hadde gjort en feil, så det er jo ikke standardprosedyre... Uff, stakkars dame!

Hm, lurer på vorfor ikke det er flere som søker seg inn på føderiket i oslo? Jeg har fått plass på føderiket, og der vet jeg at det er et flott rom med badekar, koselige jordmødre som setter litt akupunktur, en deilig dobbeltseng og så mye ro jeg ønsker meg som venter meg der. Man kommer aldri til fuldt hus der for å si det sånn. Hadde aldri akseptert og bli flyttet rundt på! Da føder jeg heller hjemme. Meg og mine skal ha det beste, jeg betaler masse skatt og fortjener det (-:

Annonse

Lurer på det samme ♥Lykkelig med liten + spire♥ .. Skal også føde på Føderiket, noe jeg kan bare slappe av og glede meg til :) Det er veldig synd at kvinner skal være bekymret for å bli sendt et annet sted enn de har planlagt, for trygghet er kjempe viktig for en fødende kvinne... Såklart går det som regel kjempe fint, men at man skal gå rundt å tenke på det helt til man kommer frem er IKKE bra.. Derfor har jeg null forståelse for hvorfor OUS vil at Føderiket og ABC skal slåes sammen.. Det blir neppe et bedre fødetilbud for Oslo-fødende :(

Nei nei, stikk ikke av med alle de svenske barnmorskane!

Jeg skal föde her i Sverige i sommer! hehe :)

Ne her hos oss tror jeg ikke det er särlig stort press heldigvis.

Föler null bekymring!

 

Men håper det ordner seg for dere i Oslo.

Hva er forresten embla-samtaler?

Embla-samtaler er et tilbud for de som sliter med fødselsangst eller andre vanskelige følelser og tanker omkring svangerskap og fødsel

 

http://www.ahus.no/modules/module_123/proxy.asp?D=2&C=1164&I=17649

Nei det er jo helt sant helene0: knøttet09 og nurket11 og da må de være enda viktigere at tilbudene vi har i Oslo-området ikke blir verre, for det vil gå utover alle sammen; både de som ønsker å føde på ABC eller Føderiket, og de som enten vil eller har behov for å føde på sykehusene.

Jeg fødte sommeren 09 og da var det også mange fødsler. Jeg fikk aldri plass i Oslo, så måtte til Bærum. Men da visste jeg det i alle fall på forhånd og hadde vært der til både UL og samtale.

I utgangspunktet så får man ikke tildelt fødeplass om ikke sykehuset har kapasitet, så har du først fått fødeplass et sted, så skal det kun være i unntakstilfeller at man blir sent et annet sted når fødselen starter.

 

Nå har jeg flyttet til sørlandet hvor dette heldigvis ikke er noe problem :-)

 

Men dere som bekymrer dere: De aller fleste av dere vil nok få føde der dere er tildelt plass :-)

Vet ikke helt hvor du som mener at ABC-klinikken ikke har kapasitet til alle, men det har de. (Finner det ikke skriftlig akkurat nå, men har lest det flere steder i det siste). De har kapasitet til mange flere enn de som søker seg dit, så hvis dere er redde for å bli flyttet så søk der. Man er jo ikke 100% sikker på at det ikke er fult der heller, folk føder jo før og etter termin,men. Så har man jo Føderiket som ligger under Rikshospitalet. Er ikke alle som kan føde disse stedene, men kriteriene står på sidene deres.

 

Jeg for min del skal føde på Riksen og er ikke bekymret et sekund...

Håper selvfølgelig jeg ikke blir sendt et annet sted, men overlever vel det også.

Alt dere gidder å bekymre dere over;-)

 

 

Nei, det er feil at ABC har ledig kapasitet, jeg fikk ikke plass da jeg søkte der, det var fullt.

 

Jeg går ikke rundt og bekymrer meg masse for dette, men det hadde vært betryggende å vite sikkert hvor jeg skal før fødselen er igang.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...