Gå til innhold

Dere som kan dette med råsteking av poteter inni stekeovnen, kan dere hjelpe en debutant?


Anbefalte innlegg

Gjest Mammamoms
Skrevet

Hei!

 

Jeg synes kokte poteter kan bli litt "kjedelig", men vet at stekte poteter inni stekeovnen er godt! Jeg har lyst til å steke potetene i båter, men lurer på hvor lenge, hvilken tempratur og hvor i ovnen? Og bør de ligge i olje/smør og saltes?

 

Nå høres jeg vel helt fjern ut, men har aldri gjort dette før, og da liker jeg å ha litt "forkunnskaper" :-)

 

Håper det er noen som er snille og gidder å svare meg på dette!

Fortsetter under...

Skrevet

Jeg pleier å sette ovnen på 200 grader - så er de som regel ferdige til den andre maten er ferdig. 20 -30 min, kanskje. Hvis ikke så pleier jeg å speede opp til 250 grader og varmluft - da blir de gode og sprøe også :)

 

Olje, (maldon)salt, pepper og provencekrydder er gjengangere her :)

 

Pleier også å dele poteten i to og deretter i skiver - tar litt kortere tid enn de litt tykkere båtene :)

Lykke til! :)

Skrevet

Hvis du googler "råstekte poteter" får du opp masse oppskrifter og framgangsmåter. Lykke til!

Skrevet

Bruk bakepapir er mitt første tips. Mandelpoteter er best til råsteking er min erfaring, men det går fint med andre også.

 

Potetene vaskes og deles i båter helst med skallet på. Legges på bakepapir og jeg sprinkler litt god olje over dem og et lite dryss med Maldonsalt før jeg steker dem på ca225 grader i ca 30-40 minutter. Avhenger av potet type og størrelse. Lurt å følge med litt.

God å drysse krydderurter over enten før eller etter steking. Også supert å steke andre rotgrønnsaker ol sammen med poteten.

 

Skrevet

Ugl@, steker jeg mandelpotetene for lenge når de blir litt tørre? Jeg liker best beate..

Gjest Mammamoms
Skrevet

Tusen takk for svar jenter!

Glad for noen start-tips, så prøver og eksprimenterer jeg meg videre!!

Annonse

Skrevet

Dypp potetbåtene i olivenolje før du legger dem på stekepapir i ovnen. Har de i forvarmet ovn på 225 grader i ca 25-30 min, da blir de litt flekkete og sykt gode..viktig å steke dem lenge nok, hvis ikke ender du opp med hvite harde poteter som ikke smaker så godt.

Krydre med havsalt før du setter dem i ovnen.

Skrevet

Bruk da mer olje, senk temperaturen litt, husk at ikke alle stekovner er like, så man må selv justere temp og tid for ønsket resultat.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...