Gå til innhold

Må le av dem som ikke vet hvordan ISTIDEN oppstod..


Anbefalte innlegg

Skrevet

 

Istiden oppstod ikke av at tempaturen bare sank, men at en vulkan hadde et stort utbrudd og asken la seg over jorden / atmosfæren sånn at det ikke var sol eller varme på jorden ekstremt lenge..

 

Med mindre det blir et megautbrudd på Island igjen trenger vi ikke å bekymre oss... HAHA...

Skrevet

Feil! Det var ingen vulkan, men en metoritt som la asken. Nesten alt liv døde da det ikke var lys, riktig temp og få planter/mat.

Skrevet

Å joda. Det går bare langsommere. Dessuten: det var ikke så lenge siden det var et kraftig utbrudd nettopp på Island. Og faren er absolutt ikke over for et betydelig større utbrudd, som virkelig kan få langsiktige konsekvenser.

Skrevet

Den tidligste veldokumenterte istiden, og antagelig den mest omfattende i de siste 1 milliarder år, fant sted fra 850 til 635 millioner år siden (sen proterozoikum). En teori er at det permanente sjøisdekket nådde helt ned til ekvator, og at slutten av denne istiden foranlediget den kambriske eksplosjonen, en periode med rask diversifikasjon av flercellet liv under kambrium. Denne teorien er ny og omstridt.

 

Flere mindre nedisninger fant sted fra 450 til 420 millioner år siden. Det var omfattende nedisninger fra 360 til 260 millioner år siden.

 

Den nåværende istidsperioden begynte for 30 millioner år siden, da Antarktis ble isdekket. Den økte i omfang gjennom kvartæristiden (pleistocen) som begynte for omkring tre millioner år siden, med spredning av isdekket til den nordlige halvkule. Siden da har jorden hatt ca. 30 mere eller mindre utstrakte nedisninger i 40 000 års-, og senere 100 000 års sykler.

 

De siste istidene har vart ca. 100 000 år hver, avbrutt av varmere klima (mellomistider eller interglasialtider) som har vart ca. 10 000 år hver. Under selve istiden er det store temperatursvingninger, slik at f.eks. isen over Norge i perioder (for 100 000, 80 000 og 35 000 år siden) var smeltet nesten helt bort, for raskt å komme tilbake igjen. Den siste nedisningen sluttet for omtrent 11 000 år siden.

 

Mellom istidene har de isfrie periodene også sett variasjoner i klimaet. Den forrige mellomistiden var markert varmere enn den nåværende, som muligens er den kaldeste av de siste 5 mellomistider. Den varmeste perioden etter siste istid var for 6–8 000 år siden, da Jostedalsbreen (og alle andre breer i Norge) var smeltet helt bort. Temperaturen har avtatt noe de siste 6 000 år, og nådde minimum ved «den lille istiden» for 300 år siden. Siden da har temperaturen steget. Variasjonen i jordas bane om sola kan tolkes slik at neste nedising burde begynne om 30 000 år.

Antatte vegetasjonssoner for 18 000 år siden. (på engelsk)

 

Skrevet

Årsak til istidene

Tektonikk

 

Landområdene har i løpet av Jordens historie skiftet plass i forhold til Jordens rotasjonsakse (se platetektonikk), og det kan tenkes at det har vært tider da de drev inn i polområdene og derved kunne samle opp store mengder is på land. Denne forklaringen har vært benyttet for noen av de tidlige istidene, f.eks. den karbon-permiske som varte så lenge som 80 millioner år.

Astronomiske forhold

 

De senere og meget raske klimavariasjonene i kvartærtiden har vært forsøkt forklart bl.a. ved endringer i innstrålingen fra Solen. Tre nesten-periodis ...

 

Les mer

Vulkanisme og strømningsforhold i verdenshavene

 

Partikler og gass i atmosfæren fra vulkanutbrudd kan føre til redusert solinnstråling og lavere temperaturer på jordoverflaten. Variasjoner i Jordens vulkanaktivitet har derfor også vært satt i sammenheng med initiering av istider.

 

I nyere tid har man også tenkt på varierende mengder av karbondioksid (CO2) i atmosfæren som mulig årsak til istidene, idet lave CO2-innhold synes å ha vært knyttet til kaldt klima, mens høye CO2-innhold har vært knyttet til varme perioder. Høye innhold av CO2 kan opprinnelig ha kommet ved utsondringer fra Jordens indre under perioder med intens vulkansk virksomhet og/eller oppvelling fra dypere vannmasser i havet. Endringer i strømningsforhold og saltinnhold i havet kan også ha hatt betydning.

Skrevet

Du som må le av de som ikke vet hvordan istiden oppstod: Jeg ler av deg!! IstidEN?? Du veit at det har vært mange eller?? Jeg studerer dette, og kan love deg at det verken kan forklares med enkle eventer som et vulkanutbrudd eller en meteoroitt (ja, begge kan blokkere solinnstråling, som kan senke temperaturen litt over et til to års tid - men DET er IKKE en istid!!)! Du bør heller sette deg inn i de to siste innleggene her (10:12 10:16) fordi har satt seg bra inn i temaet!! =)

Skrevet

En ting er å forklare den langvarige kulden, noe annet er å forklare hvorfor halve verden var dekket av enorme islag. Slike islag kommer vel ikke bare av kulde? Det må ha vært hav oppå landet som ble frosset, ergo finner man av og til dyr inni isen.

Skrevet

Ææhh..er du seriøs??! Hav oppå landet??

Det er klart islaget kommer av mer enn kulde, et kommer av nedbør! (Det var ganske tydelig underforstått i innlegget mitt!!) Når det snør, og sommertemperaturen ikke er høy nok til å smelte dette, vil det etterhvert bygge seg opp tykke lag med hardpakket snø (firn) som pga trykk blir is. Som jeg skrev tidligere..les de to innleggene fra 10:12 og 10:16.. Det er ganske sammensatte prosesser!

Skrevet

Men hvorfor finner forskerne hele mammuter? Hvis det tok litt tid før mammuten ble dekket av snø ville den blitt revet i stykker av fugler, rovdyr, insekter, osv.

Skrevet

Det er en kjent sak at havnivået tidligere var mange meter høyere enn idag. Lett å se på formasjonene i naturen mange steder her i landet. Blant annet er det flust av berghuler hvor folk har bodd, den gangen like ved sjøkanten, men disse stedene ligger nå en del meter høyere enn havnivået. Dette er grunnskolekunnskap.

Skrevet

Det har funnet godt bevarte mammuter ja...I Norge er det bare funnet rester etter hår, ben og støttenner. Husk på at under denne kuldeperioden var det ikke sååå mange andre dyr som levde, som ville spist opp en død mammut. Dessuten ville beinrester o.l forsatt bevares om et anna dyr spiste kjøttet. Men det med at det la hav oppå landet? Mener dere at mammuten levde i vannet da eller? Tenk litt da!!

 

Hehe..jaaaa, vi har hatt høyere havnivå i Norge. Den store,tunge isen som lå over landet vårt presset kontinentet nedover. I det isen forsvant, tok havet plassen som isen hadde tatt - for å si det enkelt! Altså var havnivået høyest på slutten av isavsmeltingen. Men etterhvert som tyngden av isen forsvant, begynte landet å heve seg - og det hever seg fortsatt!!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...