Gå til innhold

Vil gjerne høre erfaringer fra dere som har Schæferhund ??


Anbefalte innlegg

Fortsetter under...

Hvis du kjøper schæfer, sørg i allefall for å ha god forsikring!!

De er så avlet på at de er disponert for nesten alle sykdommer i indremedisinboka!! I am not shitting you, my friend....!! Nesten garantert allergihund også...

Ville helt klart gått for noe annet!

 

Hilsen dyrlegen.

Takk for svar. Jeg kjenner godt til rasen selv, og har hatt mange ulike hunder i mitt liv. Har vurdert å kjøpe en blandingshund (Halvt Schæfer) for grunnene du nevner.

Grunnen til at jeg ønsker med Schæfer er at vi ønsker en vakthund som er gode familiehunder. Har lest flere bøker om rasen så jeg vet godt til problemene.

 

Er alikevel interessert i mer praktiske erfaringer, som boforhold o.l.

Hvordan bor dere?

Enebolig, med stor hundegård hvor hun tilbringer dagene mens vi er på jobb.

 

Hvor mange turer pr dag?

Morgen(30 min), før middag(30 min) og en lengre om kvelden(1-2 timer med mental stimulering som sporsøk, agility etc), eventuelt drar vi på trening sammen med hundeklubben..

 

Er hunden mye alene?

Hun er alene i hundegården kl. 9.45 til 16.00, noe som går veldig greit, har hørt med naboene, og de visste ikke at hun var ute engang..

 

Bjeffer de mye?

Schæferhunder er jo kjent for å være storkjeftede, men jeg var veldig bevisst på dette fra hun var liten valp, siden vi bodde i leilighet da vi fikk henne, så jeg har en schæferhund som så og si aldri bjeffer, annet når hun blir veldig glad/opphisset under lek.

 

Hvordan er de med barna?

Helt fantastisk! Datteren min var fem år da vi fikk hunden, og de to er verdens beste venner, hun bruker hunden som bestevenn, har henne med på rommet når hun leker og forteller hemmelighetene sine til henne. Hun for dog aldri være alene med hunden når vi ikke er hjemme, selv om jeg ikke tror noe ville ha skjedd, så er det et dyr som jeg aldri kan stole 110% på, høres kanskje ut som jeg går rundt og mistenker at hunden skal gjøre noe galt, men jeg syns det er bedre å være litt forsiktig enn etterpåklok!

 

Anbefaler schæferhund om du har tenkt å bruke mye tid på hunden, og oppdra den. Vær klar over at du må være konsekvent, mild og oppdra med kjærlighet, respekt og bygg tillit. Aldri slå eller spark, straff raskt og presist, hvis ikke hjelper ikke straff det minste, og det er bedre å heller belønne ønsket adferd.

 

Lykke til med hundekjøp, og en ny livsstil! :)

Glemte å fortelle bakdelen; hunden vår er nå fire år, og da hun var halvannet var hun i røntgen for å sjekke HD og AA-status, dessverre har hun en svak HD, noe vi ikke merker noe til enda, men det kan jo bli verre med årene. For å unngå at det skal utvikle seg til det verre bruker vi henne ikke som trekkhund, og hun bærer lite kløv. Er mest ute i skogen, istedet for å traske gatelangs.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...