Anonym bruker Skrevet 10. november 2010 #1 Skrevet 10. november 2010 Aldri lagd det før jeg.. Skal de tines i en kasserolle med kaldt vann i noen timer, også koke i noen? Og thats it?
Anonym bruker Skrevet 10. november 2010 #2 Skrevet 10. november 2010 Det kommer an på om de må ligge i vann først.
Anonym bruker Skrevet 10. november 2010 #3 Skrevet 10. november 2010 Jeg hadde ikke gjort det. kjøtt skal helst tines langsomt, og pinnekjøtt skal dessuten kokes ganske lenge.
Anonym bruker Skrevet 10. november 2010 #4 Skrevet 10. november 2010 Dersom det er grytklart (står på posen), så kan du ta det opp nå og spise i kveld. Bare la det ligge i romtemperatur i noen timer nå. Ikke i vann. Så legger du en rist i bunnen av en stor panne, legger pinnene lagvis oppå og damper dem i 2-3 timer. Dersom kjøttet IKKE er gryteklart, kan/bør du ikke spise det i dag. Dette kjøttet bør vannes ut i minst 12 timer, gjerne 24 timer før det spises, elles kommer du til å ville drikken hel brønn med vann i natt
Himmel og hav Skrevet 10. november 2010 #5 Skrevet 10. november 2010 Om det er gryteferdig pinnekjøtt så kan det vel gå, såvidt, om du legger posen med kjøtt i kaldt vann. Det skal ikke kokes, men dampes. Du må legge rist eller pinner i bunnen, legge kjøttet på og fylle vann på slik at ikke berører kjøttet. Så skal det dampe under lokk i 2,5-3,5 time, alt ettersom hvor mørt det er. Om det ikke er gryteferdig, så går det ikke. Da må det først tines, så ligge i bløt i kaldt vann i minst 12 timer, gjerne mer, og så dampes.
Anonym bruker Skrevet 10. november 2010 #6 Skrevet 10. november 2010 Pinnekjøtt skal ikke kokes, det skal dampes! Stor forskjell. Om hun HI f.eks skal spise ca kl 20 i kveld, holder det å ta det opp nå. Pinnekjøtt tiner ganske raskt i romteperatur og det holder at hun setter det til daming i 17.30-tiden.
Anonym bruker Skrevet 10. november 2010 #7 Skrevet 10. november 2010 HI Det er gryteklart pinnekjøtt.. Må man ha noe i bunnen av kasserollen når man skal dampe det da? Min mor har alltid "kokt" pinnekjøtt ved å bare sette de rett i vannet i kasserollen...
Anonym bruker Skrevet 10. november 2010 #8 Skrevet 10. november 2010 Det finnes metallrister å få kjøpt som passer til store kasseroller. Pinnekjøtt blir ødelagt hvis det kokes i vann. Det skal dampkokes.
Anonym bruker Skrevet 10. november 2010 #9 Skrevet 10. november 2010 Hvis det er tørket før det er frosset, dt vil si det vanlige og ikke det som er merket "gryteklart" må det først tines langsomt og deretter vannes ut. Vi pleier å la det ligge i kaldt vann ca 12-20 timer (skifter vann en gang) før vi beregner en dampetid på 5-6 timer. Det tar sin tid, men blir veldig godt.
Anonym bruker Skrevet 10. november 2010 #10 Skrevet 10. november 2010 Helt sikker på at hun ikke hadde noe i bunnen da? Du får kjøpt både rist og inner i alle vanlige matbutikker. Ta oppi en sånn, fyll opp til like under kanten, og pinnene oppå der i igjen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå