Gå til innhold

Jeg lurer litt ang vekttall. Hvordan brukes disse, noen som vet?


Anbefalte innlegg

Blir vekttallene regna sammen med gjennomsnittet fra videregåendeskole?

Altså om du har 45 poeng fra videregående, og trenger 50 for å komme inn på studium, kan man da ta et fag med 15 studiepoeng på høyskole, så få de 5 poengene man trenger?

Er det slik dette fungerer?

 

:)

Fortsetter under...

Nei.

 

Vekttall er den tidligere benevnelsen for poeng man får når man tar høyere utdanning. Tidligere tilsvarte et års fulltidsstudier på høgskole/universitet 20 vekttall. Begrepet brukes ikke lenger om utdanninger tatt i dag - nå tilsvarer et års fulltidsstudier 60 studiepoeng.

 

Det du tenker på er antagelig konkurransepoeng i forbindelse med opptak til høyere utdanning. Ja, du kan få tilleggspoeng her ved å ta noe høyere utdanning, men det fungerer ikke helt som du beskriver. Reglene står ganske utførlig forklart på samordnaopptak.no

nei, ikke i det hele tatt.

 

Vekttall brukes ikke lenger, men beskriver omfanget av en utdanning. Et årsstudium utgjorde 20 vekttall, nå utgjør det 60 studiepoeng. Du vil kanskje få noen tilleggspoeng til vgs-poengsummen din ved å studere på høyskole, men hvordan det fungerer rent konkret vet jeg ikke.

Som de andre har forklart, har vekttall ikke noe med poengberegning fra vg skole å gjøre. Den vanligste måten å skaffe sge 5 ekstra poeng fra vg skole er å forbedre karaktersnittet slik at man får det man trenger,

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...