Gå til innhold

MM og MME i micro ikke farlig sier matportalen


Anbefalte innlegg

Fant dette på matportalen som jeg har lurt på selv angående oppvarming i micro:

 

Morsmelk i mikrobølgeovn

 

Ved enhver varmebehandling av morsmelk kan immunegenskapene bli redusert på grunn av den høye temperaturen stoffene utsettes for. Ved oppvarming til ca. 37 °C, som er den temperaturen melken til barnet skal ha, er det imidlertid ikke påvist noen forskjell i tap av antistoffer ved ulike oppvarmingsmetoder. Dersom melken, som en følge av tilberedningen i mikrobølgeovn, blir svært ujevnt oppvarmet vil det, teoretisk sett, kunne skje en reduksjon av antistoffer i de delene av væsken som oppnår høyest temperatur, uten at dette er vist i undersøkelser.

 

Melk som varmes til 37 °C vil beholde eller øke den opprinnelige bakteriefloraen uansett oppvarmingsmetode, og det er derfor viktig å ha sterilisert tåteflasker og annet utstyr tilstrekkelig før bruk.

 

Ved oppvarming av tåteflaske i mikrobølgeovn er det viktig å være oppmerksom på at det kan være forskjell på melkens temperatur i forskjellige områder av flasken. Husk alltid å riste tåteflasken og sjekke melkens temperatur ved et drypp på hånden. Ved oppvarming av spedbarnsmat er det spesielt viktig å røre i maten for å sikre at varmen blir jevnt fordelt og at temperaturen er passe.

 

Her er link hvis dere vil lese mer selv:

 

http://matportalen.no/artikler/2004/1/faktaark_tilberedning_av_mat_i_mikrobolgeovner

Fortsetter under...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...