Gå til innhold

Blitt SYLTA forkjoela!


Anbefalte innlegg

Regner med en forkjoelelse ikke gjoer noe for graviditeten, men jeg er livredd for aa faa feber, eller at det skal vaere noe annet enn bare det.

Har sykt vondt i halsen og er ganske groggy (i tillegg til trettheten jeg alt hadde fra foer) og naa ogsaa kjempebekymra!!! Har tatt paracet, som jo er ok i svangerskapet, men det hjelper ikke stort... Det er vel bare aa vente til det gaar over... Alt mulig skal visst vaere skummelt fra naa av...

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/142413906-blitt-sylta-forkjoela/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Hvis du er normalt forkjøla med litt feber, vondt i hals og tett i øra synes jeg det er utrolig merklig at han har gitt deg pencillin. Du er i 1 trimester hvor både legen min og jordmor sa fosteret er aller mest påvirkelig mot matvarer og medikamenter og det er størst fare for at fosteret kan få skader av disse tingene.

Leger har fått mye kjeft for å dele ut pencillin unødvendig. Hadde jeg vært deg hadde jeg ringt med gynekolog/jordmor før jeg begynte med pencillin.

 

Ligger også langflat med feber og tett både her og der men jeg tar ingenting så lenge feberen holder seg under 39.

Annonse

Hei:=)

 

Man skal kun bruke cosylan dersom risikoen for mors helse veier tyngre enn risikoen for skader på fosteret. Har du feks lungebetennelse og hoster så du ikke får puste, kan man ta litt cosylan.

 

Jeg har vært forkjølet i 3 uker, har sterk astma og får lett lungebetennelse. Jeg ble enig med legen å ikke ta noe, med tanke på fosteret. Hun mente det var en riktig beslutning, da især i 1 trimester.

 

Sånn jeg forsto det på legen og en av mine beste venninner som er farmasøyt, er at det ikke foreligger noen konkret informasjon om bruk

av cosylan under graviditet. Det er grunnen til at det frarådes.

(Og at fostret kan ble morfinpåvirket)

Hei. Jeg kan godt forsøke å hjelpe deg ved å fortelle litt vorledes vi fastlegene tenker når vi vurderer forkjølelser og halsbetennelser.

Vi skiller mellom to typer halsbesvær. Den ene typen MÅ behandles, med penicillin (også i graviditeten) og kalles streptokokk halsbetennelse. Det som kjennetegner streptokokk halsbetennelse er feber (38 grader eller mer), man føler seg syk, har ømme og følbare kuler i halsen, en kan se mandlene er forstørret (infeksjonen sitter på mandlene bak i munnhulen), røde og kanskje også har hvitlig belegg. Dersom du i tillegg IKKE er snufsete eller hoster er det veldig sikkert at det er streptokokkhalsbetennelse på mandlene du har.

 

Hasbetennelse ved "vanlig forkjølelse" skal ikke behandles med penicillin siden det skyldes virus. Slik halsbetennelse kjennetegnes ved at formen ikke er SÅ dårlig, nesen renner, man har hoste, ikke feber (men kan være varm) og kulene på halsen er ikke særlig uttalt.

 

Feber generelt er ikke farlig i graviditeten. Penicillin kan og skal tas av gravide når det er nødvendig. Paracet er trygt i de anbefalte dosene, mens cosylan skal man gjerne være mer forsiktig med siden barnet ditt kan bli avhengig og derfor abstinent når tilførselen en dag stopper. Derfor pleier vi å si at du skal være veldig, veldig dårlig før du benytter cosylan. Det skal forresten kun brukes ved tørrhoste. Kommer det slim når du hoster, så er dette slim med virus/bakterier som skal hostes vekk fra lungene og ikke holdes tilbake der nede ved hjelp av hostesaft.

 

Summering: Renner nesen, du hoster og ikke har feber skal du ikke ha verken cosylan eller penicillin, men holde deg i ro og ta vare på deg selv. Hold spesielt halsen din varm. Der er lymfeknutene som skal bekjempe infeksjonen i halsen. De virker ikke like godt om de blir kalde.

 

PS: Man MÅ ikke ta paracet ved all feber. Immunsystemet arbeider veldig godt ved temperatur mellom 38-39 grader.

 

God bedring:-)

https://www.onlinelege.no/sykdommer-og-tester/hvorfor-faar-enkelte-antibiotika-mot-forkjoelelse-mens-andre-ikke.html

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...