ღ☆Rosakrone & lilleprins☆ღ ♥ Skrevet 29. september 2010 #1 Skrevet 29. september 2010 ja,siden jeg venter en unge på ca 4,5 sier de så sa de att jeg kom til å få veneflon pga event riestyrkene drypp hvis det trengtes.. jeg har aldriii hatt det. har aldri vært skadet o.l i mitt liv enda så er dårlig erfaring med ting og tang.. men har nååleskrekk....... får man lokalbedøvelses krem oppå håndflaten før de setter den? huff det høres så vondt ut hehe.. å det sier jeg som snar skal føde.. heh. ulogisk men..
Aliena Skrevet 29. september 2010 #2 Skrevet 29. september 2010 Bare si at du er redd for nåler, så tar de nok hensyn til det. Du kan be om bedøvende krem for de legger inn venflon. Den skal være på en stund, så hvis du må ha venflon i full fart rekker du ikke det.
*hopeful87* gutt '10 +spire Skrevet 29. september 2010 #3 Skrevet 29. september 2010 Det er noe som heter Emla krem som de har på sykehuset. Den smøres på en stund før, slik at en blir midlertidig følelsesløs på påsmøringsstedet. Du vil jo kjenne at noen holder hånden din, men stikket skal da ikke kjennes. Bare si ifra at du har nåleskrekk til personalet. Men jeg tror at hvis du har rier og veldig vondt fra før av kommer du ikke til å legge merke til det en gang.For det gjør ikke vondt i det hele tatt ;-) Lykke til hvertfall =)
Baby Bliss Skrevet 29. september 2010 #4 Skrevet 29. september 2010 Du kan også be dem om å bruke en "butterfly"...! Det er den tynneste veneflon-nålen de bruker. Jeg har hatt en del venefloner i min tid og har alltid vært plaget med tynne og livredde årer som spretter vekk, slik at de må prøve flere ganger. Så nå ber jeg dem pent om de kan bruke en "butterfly", og det er som regel ikke noe problem!
cadence Skrevet 29. september 2010 #5 Skrevet 29. september 2010 Har sprøyteskrekk til de grader selv om jeg etterhvert utdannet meg til sykepleier (har ingen problemer med å stikke andre, og blir ofte satt til å sette på de med den store skrekken). Butterfly brukes på meg når det skal tas blodprøver, og det anbefales! Så lenge det ikke er mange glass som skal tappes da, siden det går mye saktere enn med en tykkere kanyle). Be om Emla-krem, minst mulig kanyle (butterfly) og en dreven venflon-setter!! For det er mange som ikke er så flinke, og det er greit at man slipper å være "prøvedukke" for nybegynnere og mindre drevne. Man har det gjerne ille nok med skrekken sin om man ikke skal måtte stikkes flere ganger pga bom. På den andre siden: hvis komplikasjoner skulle oppstå og du trenger væsketilførsel eller blod så kreves ofte en større kanyle enn butterfly. Så man kan risikere å måtte få en ny hvis det er butterfly som er satt fra før.
Junifrue Skrevet 29. september 2010 #6 Skrevet 29. september 2010 Å be om den minste kanylen hjelper egentlig mer på psyken enn den egentlige smerten av å få satt inn en veneflon, så jeg ville droppet å be om det. I visse tilfeller trenger man også større kanyler på grunn av medikamentene også. Be om at noen som er erfarne kan sette veneflonen, evt. anestesisykepleiere, de gjør det flere ganger til dagen så de kan sakene sine. Be om Embla-krem tidlig, den skal virke en stund for å bedøve området. Ellers skal du huske på at nælen lir faktisk ikke sittendes i hånden, den er bare et verktøy for å føre inn en liten plastslange som skal ligge i åren. Det er faktisk ikke så fryktelig vondt å få inn en veneflon, årene er som oftest enkle å treffe, de viser godt oppå håndel, og hvis de ikke ruller er de greie å treffe. Snakker nå både som sykepleier som har satt in venefloner og som en pasient som har fått dem satt inn:) Til slutt: husk at det er over på noen sekunder;) Blodprøvene du har tatt tidligere i svangerskapet var antageligvis vondere.
2 boys & now pink Skrevet 29. september 2010 #7 Skrevet 29. september 2010 Om du vil kan du kjøpe EMLA krem og eller plaster reseptfritt på apotek. Kan også kjøpe xylocain salve som også virker bedøvende... På sykehuset har dem også xylocain spray som virker på ca 5 minutter. Gi beskjed at dette er noe du ønsker...
Annette m/jenteengel & Sander Skrevet 29. september 2010 #8 Skrevet 29. september 2010 Veneflon hadde jeg også superangst for, (liker generelt ikke nåler), men da jeg var innlagt for 4 uker siden for å stoppe fødselen i uke 32, var det ingen vei utenom, og dette var mitt første møte med veneflonen. Og ja - jeg følte meg som ei kjempepingle der jeg lå, og spurte "gjør det vondt? kan jeg få bedøvelseskrem først?" Men det rakk jeg ikke, for da hadde jeg allerede hatt 4 rier.... Men overraskende nok gikk det kjempefint!! Kjente vel stikket bittelitt, men ikke på langt nær så ille jeg hadde forestilt meg. Og jeg trodde jeg ville merke den hele tiden, men jeg lå jo med den i mange mange timer, eneste som var irriterende var å drasse med seg dryppet på do når det trengtes! Så lykke til med veneflon! Og en fødsel er verre, men jeg skjønner deg veeeldig godt, har man skrekk for nåler så har man skrekk for nåler!
Baby Bliss Skrevet 29. september 2010 #9 Skrevet 29. september 2010 En annnen ting som virker veldig greit er å holde hendene under varmt vann til du kjenner at de er gode og varme! Det får blodårene til å bli litt større (tror jeg) og det er lettere å treffe... Og det er jo som flere sier her; det er over på et lite øyeblikk!
Fizzymed2små Skrevet 29. september 2010 #10 Skrevet 29. september 2010 Og nålen blir jo ikke liggende inni hånden, det er det bare et lite plastrør som gjør, og det er jo ikke vondt!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå