Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #1 Skrevet 27. august 2010 Og hver så snill, ikke si som min svært så ryddige og ordentlige venninne; det er bare å finne en fast plass til alt. JAAA, men hvor har dere den faste plassen? Eks.: - Aviser, tidsskrifter, blader, barnehageboka etc som dere tenker at dere skal lese siden, men det kan ta litt tid, hvor har dere plass til dem i ventetiden? - Hvordan oppbevarer dere merkelappene til ungene, takkekort, invitasjoner, julekort, nye kort som kan sendes osv? - Hoper det seg opp med småtteri hos dere? Det gjør det her, og det er ikke alt jeg helt vet hva er, dingser til leker, dingser som er mannen sin osv. - Hvordan oppbevarer dere sysaker? Syskrin???? Og stearinlys? Enslige servietter? Perlene til ungene? - Sko? - Lego, en felles kasse, eller flere kasser til hver type lego? Mangler orden på det aller meste (bortsett fra bøker og klær....), så ideer mottas med takk. Og når dere finner en fast plass, merker dere plassen, eller tar dere gubben med å viser han alle de faste plassene?
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #2 Skrevet 27. august 2010 Jeg dytter litt på denne. Trenger sånne tips selv, men jeg har mange ulike typer oppbevaringsbokser i ulik størrelse og utseende. De som er til leker er like, så har jge noen fine i bokhylla som jeg putter dilldall oppi som jeg vet jeg har bruk for. Da skjuler det rotet. Bøker har jeg ikke i stua lenger, bokhylle med bøker er rot for meg så bohyllene i stua er til barnebøker, dekorative oppbevaringsesker og bilder. Bøkene står i bokhylle på annet rom. Og så har jeg kjøpt kasser/esker/bokser som unegen kan ha alle småtterilekene sine i. Månedsplaner fra barnehage henger på oppslagstavle.
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #3 Skrevet 27. august 2010 Jeg sliter med det samme. En ting er at jeg har blitt flinkere til å gå igjennom ting som er "gjemt bort" og faktisk kaste det når jeg ikke har hatt bruk for det på en stund. Men jeg synes alikevell huset er alt for fult. Alle mine venninner klager på at jeg har så mye ting, men jeg vet også hvem de kontakter så fort de skal ha tak i noe ;-) Kremmerhuset har noen fine bokser til servietter, lys, sysaker, småting ol. Disse har jeg kjøpt og har de lett tilgjengelig. Så har jeg vært på IKEA små esker til andre ting, satt lapp på de og satt de vekk. Jeg har heldigivs et stort loft jeg gjemme rotet på. Også tror jeg kanskje man må innse at noen er bare superryddige og organiserte og andre er det rett og slett ikke. Det får man godta og respektere. Når det gjelder gubben så har jeg bare gitt opp, jeg har vist han de faste plassene gang på gang, men det er glemt etter 5 min. Han er vel den største ungen i huset når det kommer til roting Det kan til tider være bomba i huset mitt, men jeg vasker faktisk huset oftere enn de fleste venninnene mine!!
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #4 Skrevet 27. august 2010 Den faste plassen blir der jeg selv synes den passer. Har en god del oppbevaringskurver, plassert der de passer inn. Noen rommer sminke, noen rommer elektriske artikler (som ladere, kamera o.l., andre solbriller osv.) Har egne skuffer eller skap hvor jeg har bestemte ting. Har blant annet en liten kommode som kun inneholder ting som perler, papir, klistremerker o.l. - der har jeg aldri noe annet. Har en egen eske hvor jeg har ting jeg må gjøre og sende - f.eks. invitasjoner osv. Tar ikke vare på gamle kort, men gjør jeg det har jeg også en eske hvor jeg har småting jeg sparer på. Aviser og blader tar jeg ikke vare på, men jeg har en kurv ved siden av peisen som jeg kan legge slikt i. Den tømmes med jevne mellomrom. Ellers oppebevarer jeg mye småting i et rom som jeg bruker til oppebevaring i seg selv. Der har jeg selvsagt system, og ting kan gjerne ligge i kurver eller esker der også. Sysaker oppbevares i esker, og jeg har kontroll på hvor ting er. Servitter, stearinlys m.m. oppbevares i egen og ryddig skuff for dette. Sko står enten fint plassert i hyller, ellers har jeg to kasser med sko som brukes veldig lite, og som ikke behandles like fint. Leker sorteres og har egne esker, og ryddes alltid bort. Ikke alltid det er like godt sortert, men liker å ha orden på det. Merker ingenting, men jeg vet hvor ting ligger. Har sin faste plass, og den huskes. Jeg er nok glad i orden, og har alltid kontroll på hvor ting er.
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #5 Skrevet 27. august 2010 Hei Jeg var en tidligere rotekopp som har skjerpet meg De viktigste forandringen jeg gjorde var å innse at jeg ikke har noe å tjene på å ikke legge vekk ting med en gang. Jeg trodde ubevisst at jeg sparte tid og kunne gjøre det jeg ville hvis jeg ikke ryddet opp i rotet mitt, mens sannheten er at det er veldig fort gjort å rydde umiddelbart! Sjekk ut http://www.flylady.com/pages/FLYingLessons_Routines.asp#basic og tilpass en ukeplan til dine behov, rediger den litt etter litt, slik at den passer til deg. Ikke tillat andre å rote, mannen min kastet skittentøy på både kjøkkenet og soverommet, nå får han høre det det sekundet jeg ser det! Det samme gjelder ting som leker på stuen/andre rom eller tingene/lekene til stesønnen min, han må lære at tingen hans skal på plass (han er ikke tjent med å lære at noen går å rydder etter han). Han må også sette inn i oppvaskmaskinen osv. Dette må jo seff tilpasses barnas alder, men det er jo veldig bra å lære barna å ta ansvar. Når det gjelder plasser å gjøre av ting, så kan du f.eks ha hyller, kanskje et eget rom/område hvor ting hører til. Vi har syskrin, og hyller med store bokser med sterainlys og tjafs i. Alt som tilhører ungene er på deres rom, uten unntak. Jeg kjøpte en benk med kasser i til leker og har god skaplass på rommet til alt fra klær til ting og tang. Ikke vær redd for å kaste ting heller, mye har gått i søppla her. Jeg har en roteskuffe på kjøkkenet og en på stua som jeg rydder i av og til. Det viktigste jeg har gjort: Laget en fast liste for kvelden: f.eks rydde av alle flater i alle rom, som stuebord, kommode på entre (som alltid så ut som et bombet horehus før) og kjøkkenbenk før jeg legger meg. Jeg finner også frem klær til dagen etter, det er deilig å ha klart, så kan det hende at jeg dekker på det som kan til frokostbordet Husk at hvis du legger en ting på en flate, så gir du opp det området. Det hoper seg lett opp da. Hvis du f.eks kommer hjem og legger fra deg noe på kommoden i gangen, så legg det på plass så snart du får anledning. Når dere i familien går fra rom til rom, så ta med dere ting som skal ryddes bort, f.eks kaffekopper som står på stuen, ta dem med deg hvis du skal på toalettet og går forbi kjøkkenet. Høres sikkert ut som mye dette, men det er behaglige endringer som gjør hverdagen mye enklere enn å gå å bli dårlig humør i et hus fullt med rusk og rask rundt omkring. Hilsen Elisabeth
Martin+Mamma Skrevet 27. august 2010 #6 Skrevet 27. august 2010 Jeg har en gammel svart apotekerdisk, den er gull verdt. 6 små skuffer og 9 store. Der er det meste av slike ting dere prater om. Pluss at jeg har flere flette kurver til aviser, leker og klær som skal legges sammen. Både praktisk og stilig. Syns jeg da ;-)
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #7 Skrevet 27. august 2010 Sier som Elisabeth over her: Flylady.net!!!! Dette har virkelig forandret hele min tenkemåte, og nå er huset stort sett ganske strøkent!! Tro det eller ei..
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #8 Skrevet 27. august 2010 Kjøpmassdisk er ett kjempefunn til små ting som stearinlys, merkelapper til barna, sysaker, takkekort, invitasjoner etc etc. Med (u)jevne mellomrom rydder jeg kjøpmannsdisken. Kaster det som jeg ikke skal ha og legger det jeg skal samle på men ikke bruker i kasser og setter i boden. Synst det funker veldig bra. Også har jeg "faste" dager hvor jeg tar for meg det og det rommet. Lager en plan for hver uke etter hvor mye tid jeg har. F.eks denne uka: mandag: foreldresoverommet, skiftesengklær tirsdag: rydde kjøkken og stue onsdag: vaske kjøkken og stuegulvet torsdag: vaske bad + gang fredag: ungene tar sine soverom + de har hver sin uke til å shine opp loftstuen. Jeg tok vaskrommet. Neste uke blir det litt travlere, så da tilpasser jeg planen deretter. Jeg lager også en halvtårsplan på sånne ting som ikke blir tatt så ofte -vaske kjeller -vaske tak -vaske kjøkkenskap etc Avise/tidskrifter har jeg i store bokser som passer inn i hyllereolen fra ikea. Ingen ser hva som er oppi og det ser stilig ut. Legoen har vi to kasser for duplo, og tre kasser for vanlig lego. Sko som ikke er i bruk ligger i kasser i boden godt merket om det er sommer/vinter sko og ca str. Sko i bruk står i skohyller eller skoskap fra ikea. Har også en hobbyreol (også fra ikea ) der jeg oppbevarer alle hobbysakene til barna (og mor) Alt sortert i gjennomsiktige bokser så barna ser hva som er oppi. Jeg var ett rotehue og fikk til slutt nok. Med 5 barn i huset trenger man system på ting. Og det er såååå deilig når jeg har fått det til. Men det betyr ikke at jeg har ett perfekt ryddigt hjem
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #9 Skrevet 27. august 2010 Tusen takk for svar! På overflaten virker faktisk hjemmet mitt ryddig, problemet er at dersom man åpner en skuff eller døra inn til boden eller gjesterommet, så flyter det over. Mangler altså ikke orden på flatene, men i skuffer og skap og boder. Har flere ganger laget systemer, men de løser seg opp etter en stund. Det er akkurat som jeg glemmer systemene mine (he, he, høres ut som jeg har Alzheimer, men jeg fungerer faktisk bra ellers...) Problemet er når vi leter etter en spesiell gjenstand, f.eks her om dagen, hvor jeg lette overalt etter sitteunderlag til et av barna mine. Helt umulig å finne, endte med at jeg kjøpte et nytt, helt unødvendig når man har ett. Ble så frustrert over eget rot at jeg nå har fått full motivasjon til å gjøre noe med det en gang for alle. MEn trenger en god plan. Skjønner at det er viktig å investere i bokser og esker. Men tror faktisk jeg må merke alt.
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #10 Skrevet 27. august 2010 ET spørsmål til: Halvskitne klær. Altså klær ungene har hatt på bare noen timer eller en dag, som ikke ser skitne ut. Men det passer ikke å bruke dem dagen etter. Legger dere dem på plass i skapet???
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #11 Skrevet 27. august 2010 Hei gjen Da foreslår jeg at du har en fast ukedag hvor du bruker f.eks 15 eller 30 min. på de plassene som bod, skuffer osv. Jeg kaller det for en "sone" i min plan da. At jeg bruker så og så mye tid på et område som ikke går inn i den faste ukentlige planen, men jeg tar etter behov. Hilsen Elisabeth
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #12 Skrevet 27. august 2010 Jeg kjøpte knagger på IKEA som henger på alle dørene her, der henger jeg klær som er brukt, men ikke skitten. Så har jeg knagger på barnerommene hvor de henger også.
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #13 Skrevet 27. august 2010 Aha, sånn system. Dersom du har en bod, del den inn: sett opp hyllemeter på hyllemeter med brede gode hyller, man gjør lite med en bod som er bare et stort tomt rom.. Del hyllene inn med egene områder til julepynt, påskepynt, verktøy og maling, turutstyr (som feks sitteunderlag!), kjøkkenutstyr som skjelden brukes (brødbakemaskin, foodprosessor, frityrkoker), permer med barnhagetegninger, hageputer som ikke tåler garasje/utebod, utstyr til hunden og katta, tørrmat, vinterklær osv. Del inn enten vertikalt eller horisontalt, og vær ufravikelig. Bruk store plastbokser/dunker (europris/ikea) til ting som må samles, kjøp like dunker til samme formål, så vet du at alle grå plastdunker er julepynt, alle røde er kjøkkenutstyr, alle hvite er vintersko osv. Dersom man får for mye ting og liten plass: rydd, sorter og hiv. Dersom du ikke har en god bod må du finne alternative løsninger. Vi har måttet gjøre det slik at vi har et skap i gangen hvor alt yttertøy og varme klær lagres. Nederste hylle er forbeholdt to store dunker med hunde/katteutstyr. Har også laget "dobbel" skohylle og kjøpt skoskap slik kan vi ha vinterskoene "fremme" selv om det er sommer. Vi har kjøpt en diger skjenk til et lite rom vi bruker til kontor. Der har ungene en skuffe til tegnesaker og papir, videre er det skuffer til postkort/gratulasjonskort, saks, papir, inpakningspapir, samt mine skoleting, permer med alle viktige papirer, egen skuff til ladere, dingser, reservemobil, minnekort osv. Skuffene deler vi inn med små kurver. Har også et skrivebord der med to skuffer: èn til ubetalte, og en til betalte regninger. På soverommene har vi store skap der jeg har egne til duker, gardiner og sengtøy. I tilegg har vi ett skap hvor mannen har militærutstyret sitt (han er i insatsstyrken). Dette er låst selv om vi ikke har våpen i hus. I en mellomgang har vi, under trappa, laget to avdelinger, den ene er kjøkken-avlasning (lite brukt utstyr som nevnt over her), den andre er verktøy. Forheng forran (kommer bedre løsning snart). Geleder meg vilt til vi får frigjort litt skapplass når gubben får laget bod i fjøsen ute, så kjenner problemet med å få orden. Stikkordet er å være konsekvent, og finne et system som er selvforklarende (som det med ulike fargekoder på kassene).
Oppnedx2 Skrevet 27. august 2010 #14 Skrevet 27. august 2010 Jeg er en av dem som ville sagt det du ikke ville høre, det finnes en fast plass til alt ! Men, for å komme i gang ville jeg anbefalt deg å tatt en skikkelig "høst rengjøring". Gå i gjennom skuffer, skap, boder , og evt andre oppbevarings plasser og fyll opp søppel sekker Få det ut ! Kanskje barna har masse forsmå klær? om du ikke har noen som kan arve de under ditt hus, gi dem til fretex eller noen andre som vil arve. Skal noen i ditt hus arve? (se under) - kjøp vakum poser på biltema, koster 50 kr for 2 stk, og det er plass til MYE i dem. Så kobler du den til støvsugeren, å vips, så tar det null plass! Sånn kan du forresten gjøre med sesong klær også som de fleste av oss har vi jo alt for mye papirrot, her ville jeg anbefalt deg å tatt en tur på ikea, kjøpt bladbeholdere, å fått sakene organisert. billig og enkelt eksempel : http://www.ikea.com/no/no/catalog/products/50022354 Og permer til alt annet papirrot som regninger, avtaler o.l.Kjøpte våres på ikea også men fant de ikke nå i farten. Jeg aner jo ikke hvordan det ser ut hjemme hos dere med stil, løsninger osv. Men hovedproblemet til folk flest er at det ikke er utnyttet godt nok med oppbevaringsløsninger. Du kan få en Expedit hylle til 500 kr hos ikea, og de selger egne flotte esker som passer. her kan du legge sysaker, små ting og tang osv osv.. har du en trapp i hus, kan mange løsninger lages for å utnytte plassen undertrappen, og dekkes til med en lett vegg, så ser det så mye ryddigere ut. Kanskje det kan monteres opp flere hyller på barnerommene? Men som sagt, start med en SKIKKELIG rengjøring. Ikke bare hiv ting i boden,garasje eller det vanlige "oppbevarings rommet", få vekk alt som bare blir stående og ting som det ikke er bruk for. Så kan du få organisert ordentlig, og lagt nye løsninger Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #15 Skrevet 27. august 2010 Alt må få en fast plass. Oppbevaringsbokser eller kurver i alle slag er fint. Det ser mer ryddig ut hvis alle oppbevaringsbokser/kurver ser like ut. Så må du merke dem. Det hoper seg veldig opp hos oss, men jeg vet jo hvordan jeg kan gjøre noe med det. Har man en fast plass til alt, så går det veldig fort å rydde. F.eks så kan man kjøpe en sinkbøtte eller en liten kurv til å oppbevare stearinlys. Det i seg selv kan være dekorasjon. Kjøp en boks, eller skål hvor dere oppbevarer alt småtteri som ikke krever noe særlig lagringsplass. Det være seg lipsyl, lighter, snusboks og annet småtteri. Kjøp en fin krukke eller boks til oppbevaring av penner etc. Det kan stå inni et skap om du ikke vil at det skal stå fremme. Sko kan oppbevares i skoskap, eller kjøp vanlige enkle hylleplater og heng på veggen. Sett skoene oppå. Evt spar på skoesker. Dekorer med dekorpapir (kan kjøpes på panduro hobby) og ha sko som du ikke bruker ofte oppi der. Ta bilde av skoene, skriv ut og lim bilde på skoesken, så ser du hvilket par som er oppi. Ellers finnes det gjennomsiktige skoesker du kan få kjøpt hos f.eks Ikea (tror jeg). Takkekort og slik oppbevarer jeg i fine dekorative bokser. Hvis jeg vil se på dem så er det bare å åpne boksen å se. Evt man kan lime dem inn i et fotoalbum. Kort som skal sendes kan oppbevares i en brevholder. Ellers kan man få kjøpt stilige postkasser som man kan henge på veggen innendørs. Det er dekorativt i seg selv. Hamstre bokser eller kasser, finn en kul måte å merke dem på. På den måten kan du sortere så mye du vil. Interiørblader har stadig gode tips om oppbevaring og organisering.
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #16 Skrevet 27. august 2010 Til dere som bruker flylady.net. Har dere meldt dere på nyhetsbrevet og blitt medlemer? Fantastisk side som jeg skal bruke aktivt:-)
Elviras mamma Skrevet 27. august 2010 #17 Skrevet 27. august 2010 Du måste se var problemet ligger innan du kan få ordning. Har du før lite plats eller før mycket saker? Vedder på det sistnämda. Här kommer ett väldigt gott råd - svårt, men det är det bästa: KAST, KAST, KAST ting och var inte petig. De allra flesta av oss har alldeles før mycket prylar, kläder, LEKSAKER m.m. Ofta används de sällan eller aldrig. Eftersom du säkert mår lite dåligt av allt rot bør du fråga dig själv detta: Kommer jag att ha mer glädje av denna tingen än vad den kommer att bidra med i roteangst? Du ska se att du får en mycket enklare vardag om du är hård på detta. Lycka till.
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #18 Skrevet 27. august 2010 Min kjære mann har bygget meg et skap helt tilpasset mine elskede plastkasser av merket Smart Store. I disse har jeg henholdsvis sysaker, kort, stearinlys, batterier, servietter, inneverktøy, strykejern (og alt av strykemerker til klærne). Lego her i huset er kun i to versjoner enn så lenge; duplo i en kurv, megablocks i en annen, sko står i eget skoskap i gangen, aviser som skal leses ligger i aviskurv, innkommende post som skal arkiveres legges i IKEAs kontorhyllesystem (ryddes regelmessig), egen perm til hver i familien, forsikringer etc, fire brevordnere i samme stil som kontorhyllen med tegninger, artikler etc som bare blir rot ellers men som ikke kastes. Takkekort, feriekort etc går også i disse brevordnerne, men etterhvert må det vurderes hvor mye som faktisk skal tas vare på.... Det er ikke så ille om man bare begynner i et hjørne, og setter seg små mål på veien:)
Anonym bruker Skrevet 27. august 2010 #19 Skrevet 27. august 2010 skriver under på denne:) Samme gjelder for oss voksne, men vi har også unnet oss en stol på soverommet som også fungerer som oppbevaring av brukte men ikke skitne klær
Anonym bruker Skrevet 28. august 2010 #21 Skrevet 28. august 2010 Med så mange gode tips er det vel bare å komme igang. Har allerede startet med å gå gjennom en del skuffer og skap, og har kastet skjerf jeg ikke har brukt på mange år, masse barneklær som har flekker, noen defekte leker osv, osv. Så tipper jeg det blir garasjesalg på barneutstyr snart her, evt finn.no. Takk alle sammen. HI
Anonym bruker Skrevet 28. august 2010 #22 Skrevet 28. august 2010 Når det gjelder takkekort, bryllupsinnbydelser, familiebilder(gamle som nye- ikke alle man vil ha på veggen) ol. har jeg kjøpt ett eget stort lim-inn album. Klistrer også inn fødselsannonser ol. Morsomt å se i innimellom;) Klistrer med dobbeltsidig scrapbook-tape, slik at det meste KAN taes ut hvis nødvendig.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå