Solformørkelse Skrevet 20. august 2010 #1 Skrevet 20. august 2010 På onsdag skal jeg begynne på menopur og er litt usikker på hva jeg skal gjøre med tanke på jobb. Jeg er klar over at jeg ikke er syk selv om jeg gjennomgår et IVF forsøk. Det som er er at jeg ikke er helt klar for at alle på jobb blir invitert inn i privat livet mitt, jeg orker ikke alt maset. og det er vanskelig å skjule at jeg blander sprøyter på jobb. Det er en travel arbeidsplass der akutte ting kan skje. Det har vært såpass travelt at jeg glemmer min egen medisin. Så hva gjør dere andre, er dere på jobb eller hjemme? Er ikke helt bra å være hjemme å la tankene surre heller. Synes det er vanskelig.
Gjest Skrevet 20. august 2010 #2 Skrevet 20. august 2010 Tenker på det samme. Skjønner godt at du ikke vil dele dette med alle på jobben! Det blir jo et styr. Men hva med dagen en har uttak eller innsett, eller skal til div. ultralyder i forb. med forsøket? Hva gjør dere? Søker fri/ferie/egenmelding?!?? Jeg må reise for å komme til klinikken, slik at jeg må beregne en hel dag. Ved forrige forsøk var jeg delvis åpen og sa at jeg skulle til div. u.s. på fertilitetsklinikken. Men da var det enklere, for da visste kollegaene mine at jeg hadde diagnosen habituell abort. Dessuten tok jeg sprøytne utenom arb.tiden. Denne gangen ønsker jeg ikke å dele dette med noen. Så jeg spør som Solformørkelse, hva gjør dere andre?
TanteTroll Skrevet 21. august 2010 #3 Skrevet 21. august 2010 Hei! Jeg jobbet i hele perioden ved forrige forsøk, bortsett fra 4 dager i forbindelse med uttak. Da fikk jeg sykemelding. Det er kun sjefen min som vet at vi driver med ivf-forsøk. Sprayen tok jeg i smug når ingen andre så, og sprøyter tok jeg etter jobb. Har kun dagarbeidstid, så det var ikke noe problem. I forhold til fri ved kontroller, så søkte jeg velferdspermisjon. De gangene det kun var blodprøve har jeg avspasert noen timer, eller hatt permisjon uten lønn. Det er sikkert noen som har lurt på hvorfor jeg endel borte i perioder, men det har vært få spørsmål. Jeg sliter litt med nakke/skulder i perioder, så ved spørsmål har jeg skyldt på det. Ved dette forsøket har jeg hatt ferie hele perioden. Skal egentlig begynne på jobb på mandag, men da blir det ny kontroll. Jeg vurderer å gå til lege og få sykemelding, for dette forsøket har vært mye tøffere enn det første. Er veldig ustabil i humør, kort vei mellom tårer og veldig sint. Og litt andre bivirkninger. Lykke til - jeg håper dere fikk litt svar!
-Lykkelig-med junispirer Skrevet 21. august 2010 #4 Skrevet 21. august 2010 Hei jenter Nå vet jeg ikke hva dere jobber med. Jeg jobber på kontor og begynner halv åtte på morgenen. Jeg har fått beskjed om å sette Menopur på morgenen, og har derfor satt den kl syv, før jeg går på jobb (vet noen klinikker sier at den skal tas på ettermiddag/kveld, men ikke min). Det har ikke vært noe problem i det hele tatt. Nå jobber jeg på en liten arbeidsplass hvor de vet hva jeg går gjennom (hvertfall de nærmeste), så for meg har dette ikke vært noe problem. Tenkte ved første forsøk at jeg måtte ta sprøytene samtidig som nesesprayen (tok den kl 8), men fant ut at det ikke var neon grunn til det, og mye enklere å gjøre det hjemme. Forrige forsøk og neste som jeg begynner på til uken, har jeg kort regime, og da er det bare sprøytene å tenke på. Lykke til jenter! Det ordner seg:)
Solformørkelse Skrevet 21. august 2010 Forfatter #5 Skrevet 21. august 2010 jeg jobber på sykehus så jeg er på jobb til alle døgnets tider:) Jeg har ikke veldig lyst å sette sprøyen kl 06 hver dag:) Det er liksom ingen steder å sette de sprøytene på jobb uten at noe ser det, bortsett fra toalettet da. Og så er det ikke alltid jeg får tid til å ta de til samme tid. Ja, det skal være vanskelig.. Mye unødvendig tenkning dette her..hehe Jeg er veldig lite vekke fra jobb, men kanskje det er på tide å tenke litt på seg selv?
TanteTroll Skrevet 21. august 2010 #6 Skrevet 21. august 2010 Jeg skulle sette sprøytene mellom kl 15 og 21 +/- 2 timer. Så hvis det absolutt ikke har passet å sette sprøyte til samme tidspunkt, så har jeg forskøvet det litt. Men det har ikke vært mange ganger. Jeg er heller ikke mye borte fra jobb (bortsett fra i forbindelse med forsøk), og er helt enig i at det nå er på tide å tenke på seg selv. Tøft dette her! Lykke til da:-)
Solformørkelse Skrevet 21. august 2010 Forfatter #7 Skrevet 21. august 2010 jeg har fått beskjed om å ta sprøytene før kl 12 hver dag. Ja det er sikkert og visst at det er tøft, men blir jo helt kokko i hodet av alle hormoner. Prøver å få litt mer ro i sjelen med akupunktur;) Lykke til:)
Mirakel <3 Skrevet 21. august 2010 #8 Skrevet 21. august 2010 Hei Jeg har forståelsesfulle kollegaer som visste om de 2 forrige forsøkene mine hvor jeg ikke var sykmeldt før jeg reiste oppover til utralyd og i 2 uker etterpå. Jeg jobber i helseyrket og har stressete og tunge løft og har et større ansvarsområdet til tider så jeg valgte denne gangen å gå sykmeldt ifra sprøytestart. Har vært uvel og har hatt vondt i magen så det har vært greit å være hjemme. Jeg har blitt sykmeldt i 5 uker. Jeg har en forståelsefull lege og kollegaer men jeg har ikke sagt det til alle og enhver denne gangen ,men de skjønner det sikkert fordi de vet hva jeg har vært igjennom før og jeg er så og si aldri borte ifra jobb ellers Lykke til
bolla12 Skrevet 21. august 2010 #9 Skrevet 21. august 2010 Ser det er noen her som tar avspasering og permisjon når de skal til legen. På min arb.plass er det sånn at vi får fri til slike ting. Burde da absolutt ikke være nødvendig å bruke av opptjent avspasering til sånt? Eller tar jeg helt feil her nå...
GladOgGravid <3 Skrevet 21. august 2010 #10 Skrevet 21. august 2010 Jeg må bruke egenmelding eller jobbe inn timene jeg er borte fra jobb.. Det sies at dette ikke er gyldig fraværsgrunn.(ifølge norske lover) Kun di 4 dagene sykehuset sykmelder deg for ut og inn med egg..
bolla12 Skrevet 21. august 2010 #11 Skrevet 21. august 2010 Oi...da har nok vi det veldig fritt. Får fri til lege, tannlege, fysio, kiro etc etc.... Sjefen min er informert om hva jeg gjør. Syns dette burde vært en like god grunn som noe annet.
Solformørkelse Skrevet 22. august 2010 Forfatter #12 Skrevet 22. august 2010 vi får permisjon når vi skal til lege osv. Men ivf i seg selv er ikke en fraværsgrunn. Man må ha en diagnose. Men det er vel mange diagnoser som dukker opp i løpet av et forsøk. På enkelte hvertfall.
Mirakel <3 Skrevet 22. august 2010 #13 Skrevet 22. august 2010 Infertilitet står som grunn på min sykemelding. Og jeg har endometriose som gjør at jeg har vanskeligheter med å bli gravid. Det er ingen sykdom å være til ivf behandling,men med alt en er igjennom som andre som blir gravide på normalt vis slipper, så bør det ikke være vanskelig å få sykemelding Jeg er heldig som har mange forståelsefulle rundt meg selv om de ikke kan vite helt hva det dreier seg om fullt og helt. Det er følelser i berg og dalbane. Jeg synes det har vært godt å bare tenke på meg selv denne gangen :-)
glinten Skrevet 22. august 2010 #14 Skrevet 22. august 2010 Jeg synes du skal lytte til deg selv, og gjøre akkurat det du føler for selv!! Ingen har fasiten på hva som er rett og galt, for hver enkelt må lytte til seg selv og gjøre det som man føler er det riktige for seg selv. Så føler du for å være sykemeldt og ta vare på deg selv denne perioden, så vil jeg bare si til deg at det skal du gjøre med den best samvittighet!!!! Å alle vi som er igjennom dette vet hvor tungt det kan være, ikke bare fysisk med bivirkninger o.l men også psykisk. Klapp deg selv på skulderen å si at du er stolt av deg selv som faktisk går gjennom denne prosessen, sykemeldt eller ikke!!! Klem fra meg:-)
Solformørkelse Skrevet 23. august 2010 Forfatter #15 Skrevet 23. august 2010 takk for gode råd! Ja, vi lever vel alle i en hormon boble:) Klem
♥♥Bea♥♥PGD 2011 Skrevet 23. august 2010 #16 Skrevet 23. august 2010 Da jeg så dette innlegget kom jeg bare på noe da jeg hadde mitt første icsi forsøk. Jeg jobbet i Hjemmesykepleien og hadde seinvakt, sprøyta skulle settes kl 21 på kvelden. Jeg glemte det litt bort da jeg hadde alt for mye å gjøre på jobb. Da jeg husket på sprøyta, var jeg et stykke unna kontoret og det var ikke bare bare å kjøre dit, så jeg parkerte bilen utenfor en skole og satt der og begynte å blande. Følte meg skikkelig som en naroman, det var helt forferdelig å gjøre det der og da. Men det mått jeg bare. Hormonell var jeg også til de grader, åh hvor fortvilt jeg var da. Men det er jo bare til å le av nå
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå