Sanasol har 2 herlige jenter Skrevet 16. august 2010 #1 Skrevet 16. august 2010 Er det noen som har erfaring med PPT og barnehage? Minsta - 12 uker prematur - skal snart begynne i bhg, og jeg lurer på om vi bør ha oppfølging. Hun er motorisk helt i rute, men jeg bekymrer meg mer for om hun vil bli overstimulert i barnehagen og trenger å skjermes litt. Jeg skal ta kontakt med de litt nærmere. I mellomtiden, er det noen som har erfaring med dette og vet hva de gjør?
KR0705 Skrevet 17. august 2010 #2 Skrevet 17. august 2010 Hei. Vi fikk en gutt i des 08, 11 uker før termin. Desember 09 begynte han i bhg. Gikk igrunn veldig bra. Han ligger ikke noe etter i forhold til utvikling og klarer seg veldig bra. Det vi oppdaget i forhold til bhg var: - han skreik mye i bhg uten "grunn", og var vanskelig å trøste. Gutten vår er en blid og fornøyd gutt så dette var nytt for oss. -enkelte dager etter bhg skreik han seg vekk uten "grunn", vi fikk ikke kontakt med han. Utolig ekkelt. Det skjedde bare de dagene han var i bhg. -satt veldig mye aleine i bhg. Kobla helt ut. Kikka ut i løse lufta med et tomt blikk. -blei marmorert i huden. -leka helt aleie når de var ute. Satt gjerne i sandkassa i andre enden av bhg der ingen av de andre barna var. -blei en helt annen gutt når de beg å være ute i våres. Da fikk vi en mer opplagt gutt hjem fra bhg. Nå skal det sier at dette er en bhg vi IKKE har vært fornøyd med. Har vært veldig mange episoder som ikke har vært etter "boka". Da vi var på kontroll på sykehuset var de litt usikre på hvor mye han fikk med seg. Dette gikk både på språk og forståelse. De anbefalte da å ta kontakt med PPT. Etter endel samtaler med PPT og sykehus bestemte vi oss for å bytte bhg. De 3 ukene han var hjemme før han beg i ny bgh fikk vi gutten vår tilbake. Han forsto mye mer av det vi fortalte han og ordene kom på løpende bånd. Nå han har beg i ny bhg og PPT har søkt om 3 timer i uka til han. Håper det går igjennom. Han har kun vært i ny bhg i 3 uker,men har ikke opplevd han som skrikete når han har kommet fra bhg. I bhg er han også blid og fornøyd. Selvfølgelig er han sliten etter å ha vært i bhg, men det gjelder alle barn. Jeg følte veldig i den forrige bhg at jeg var en hysterisk mor som ikke ble tatt på alvor når jeg kom med problemene våre og erfaringene våre. Der er veldig tungt. Når jeg fortalte om at han var prematur og at måten han var på tydet på stress så fikk jeg bare mange rare blikk. Får håpe dere får en bedre opplevelse enn det vi fikk i første bhg. Men stå på ditt, du kjenner barnet ditt best. Lykke til (blei langt det her...)
Sanasol har 2 herlige jenter Skrevet 18. august 2010 Forfatter #3 Skrevet 18. august 2010 Huff, det var ingen god opplevelse. Får helt vondt av å lese det :-/ Det høres jo virkelig ut som feil bhg. Nå er vi heldige; vi har fått plass i samme bhg som storesøster går i, de hadde for to år siden et annet barn som faktisk var 12 uker prematur og vet hva det innebærer (husker det var fysio og en del andre innom). Jeg kjenner de ansatte godt og stoler på de, de gleder seg stort til hun skal begynne og ser henne jo hver dag når vi henter storesøster. Så det er ikke noe problem, jeg lurer mer på hva PPT gjør i denne sammenheng. Jeg vil snakke med ped.leder på avdelingen, og i likhet med forige prematurbarn vil jeg at de skal kontakte PPT så vi kan finne ut av hvordan vi gjør dette sammen. Jeg er også redd hun vil koble ut og være utenfor, mest pga det med at premature jo fort blir overstimulerte. Veldig greit å høre din erfaring, får virkelig håpe det bedrer seg for lillemann nå!
Thea <3 Lotte Skrevet 18. august 2010 #4 Skrevet 18. august 2010 Hei Dattera mi er 16uker prematur, og var svært liten da hun kom til verden, i 2008. Men vi har, helt fra hun kom hjem, ikke overbeskyttet henne noe mer, enn hva vi ville gjort med en terminbaby. Vi hadde jo selvfølgelig gjort det, dersom det viste seg at hun trengte det.. Hun startet i barnehage da hun var 1 år, korrigert, og det har gått strålende fra dag 1! Men i år har vi kontaktet PPT for å få noen timer i uken, hvor hun blir tatt ut i en mindre gruppe, og får øvd seg på å være tålmodig, og prøve til hun klarer! Vi måtte søke via helsesøster, og be legen sende en rapport på henne. Så var det 2-3 runder hos PPT, hvor jeg da på andre møtet valgte å ta med ped.leder fra avdelingen hennes. Det funket veldig bra! Hun har nå fått innvilget 4timer i uken, og det er vi veldig fornøyd med. Og det skal være en spes.ped. som skal ha alle timene.. Helsesøster mente at det var bra å komme inn i PPT systemet så tidlig, selvom ikke behovet for så mye hjelp var til stede. Men dersom hun nå skulle trenge mer hjelp siden, er terskelen mye mindre for kommunen! Og det er jo bra.. for jeg hører det kan være VELDIG vanskelig i skolesammenheng. Lykke til!
Sanasol har 2 herlige jenter Skrevet 19. august 2010 Forfatter #5 Skrevet 19. august 2010 Takk for utfyllende svar! Vil det si at PPT sørger for at det kommer en spes.ped. i barnehagen som er kun dedikert til din datter de 4 timene i uken? Eller er det en som allerede er ansatt i bhg?
KR0705 Skrevet 22. august 2010 #6 Skrevet 22. august 2010 Var sykehuset (prematurteamet) som anbefalte oss å ta kontakt med PPT. I brevet fra PPT sto det at de hadde søkt om 3 timer i uka for gutten vår. De skal da inkludere han i barnegruppa, ta han ut i mindre grupper, jobbe med språk og forståelse. (Vår gutt er veldig flink motorisk, men ligger litt etter i forhold til språk og forståelse.) Endel var også satt av til veiledning av personalet og oss forelde. De mente også at det var viktig med tidlig hjelp, at det var bedre å forebygge. Som hun fra PPT sa var at dette var de timene hun hadde satt opp nå, så kom de til å tilpasse timeantallet senere hvis nødvendig. Hos oss har vi fått veldig god hjelp, hun på PPT som hadde med premature å gjøre har vært veldig flink. Lyttet og tatt oss på alvor. Jeg ville tatt kontakt, hørt hva de sier. Er jo barna våre det er snakk om.
Thea <3 Lotte Skrevet 18. september 2010 #7 Skrevet 18. september 2010 Hei igjen Nå er vi igang med PPT timene i barnehagen, og de har fortatt en evaluering av vår datter, for å kunne legge opp en plan for videre arbeid. Ja, det er en spes.ped fra PPT/kommunen, ikke en som allerede er ansatt. Vår datter blir da tatt ut i en mindre gruppe, og de finner på ting sammen. De har dratt på tur, vært ute/inne sammen og andre aktiviteter.. alt blir jo dokumentert. Hun har hatt veldig god nytte av dette så langt, for hun har hatt en tendens til å bli stille i de vanlige samlingene de har i barnehagen, men etter at de har "øvd seg litt" i mindre grupper, har hun nå begynt å snakke og synge i de vanlige store samlingene:) Hun spes.ped dama fant tidlig ut at det ikke ville bli så mye "tung" jobbing, siden datteren vår ikke henger etter så mye, men ser nå at hun blomstrer! Lykke til:) vi er ihvertfall veldig fornøyd!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå