Anonym bruker Skrevet 26. juli 2010 #1 Skrevet 26. juli 2010 han er veldig med og blir litt for revet med til tider at han bare babler tull, ellers sier han en god del ord , men ingen setninger enda. virker ikke som han har tolmodighet til og prøve engang. utrolig smart på alle måter er han. men er dette helt normalt ? andre er vel senere ute ? noen andre ?
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2010 #2 Skrevet 26. juli 2010 Høres mye ut som sønnen vår, han er 2 år og 9 måneder. Han blir også lett revet med og vil si så mye på én gang at det kommer ut masse babbel til tider. Nå i sommerferien har han plutselig begynt med mer og mer setninger, bare på et par uker har språket kommet seg vesentlig. Men allikevel, sammenlignet med andre på hans alder i barnehagen, er han tregere med språket. Vi har foreldresamtaler i barnehagen med jevne mellomrom, og de var ikke bekymret sist vi snakket sammen. Det er så varierende, de fortalte at de har hatt et barn der som ikke snakket noenting før det plutselig eksploderte med ord og setninger da han var 4 år.. Ellers sliter vi også med at gutten vår sikler en del ennå, og jeg tok kontakt med helsestasjonen nylig. Vi fant ut at han mest sannsynlig har dårlige munnmuskler. Det kan også påvirke språket, at ord ikke blir så tydelige. Fikk noen øvelser for å styrke munnmusklene, og det skal visst fremskynde språket også. Bl.a. drikker han nå bare fra sugerør, blåser mye såpebobler, gjør tungeøvelser morgen og kveld i forbindelse med tannpuss o.l. Tror ihvertfall ikke du trenger å bekymre deg ennå :-) Hvis han går i barnehagen følger vel de også med på han, de har skjemaer som de passer på at barna er innunder. Og der er det store marginer, vi fikk se det på forrige foreldresamtale.
ennaH Skrevet 27. juli 2010 #3 Skrevet 27. juli 2010 Snakker du mye med han selv, da? Leser du bøker for han, og sørger for at han får ordentlig med språkstimulering? Forteller du han at du er interessert i å høre på det han har å si?
Anonym bruker Skrevet 27. juli 2010 #4 Skrevet 27. juli 2010 Er han veldig motorisk? Mange barn som er veldig aktive og langt fremme motorisk, bruker litt lengre tid på snakkingen. Er ikke så unormalt å være 2,5 år og ikke prate en hel masse. Det kommer nok. Går han i barnehage ? Har han eldre søsken? Her kom snakkingen til lille veldig etter han begynte i bhg, nå er han ganske tidlig ute, men han har også søsken som er en del eldre, og vi og de har alltid snakket masse med han. Også er han ikke så veldig aktiv.. litt rolig og forsiktig av seg.
lille sprelle Skrevet 28. juli 2010 #5 Skrevet 28. juli 2010 var på kontroll ved hs som egentlig skulle være ved 27 mnd, men var litt før. Da fikk vi et skjema i forkant som vi skulle fylle ut mht språk - der sto det "hvis barnet ditt sier en setning, skriv opp den lengste". Jeg tror kanskje derfor ikke det er helt forventet, men skjønner frustrasjonen din!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå