Linda_81 Skrevet 25. juli 2010 #1 Skrevet 25. juli 2010 Jeg fullammer gutten min på tre og en halv måned, og synes det er litt mas fra her og der om å begynne med grøt.. Ikke fra helsestasjonen altså, men gjerne den forrige generasjonen som er ivrige med å putte allslags ting i munnen på små`n. Så hvor lenge fullamma dere? Og når fikk babyene deres smake på noe annet enn melk? (Som is, sjokolade eller andre søte ting besteforeldre gjerne vil gi.)
Gjest Kira06 Skrevet 25. juli 2010 #2 Skrevet 25. juli 2010 Jeg fullammet til hun var omkring 5 - 5,5 mnd gammel. Ganske deilig å kun dra frem puppen, i stedet for å styre med mat. Hun er nå 10 mnd, og har ikke smakt på is, sjokolade eller slike ting enda. Det eneste hun har fått utenom maten er litt saft fra glasset mitt noen ganger. Og selvfølgelig frukt som er søtt i seg selv.
Gjest lillemamsi Skrevet 25. juli 2010 #3 Skrevet 25. juli 2010 I 6mnd og 3 uker når min datter var liten. Hun var så tykk og langt over snittet på lengde og vekt. Så ble anbefalt å fullamme så lenge som mulig, og hun var veldig fornøyd med det. Denne gangen var det i 4 mnd og 3 uker, jeg hadde ikke nok næring i melken, og måtte supplere med erstatning, og vips så trengte han grøt i tillegg. Jeg er STRENG med besteforeldre, tanter osv som vil fore den lille med, is, sjokolade, kake, sukkerbit osv. Da sier jeg NEI, han skal IKKE ha. Han blir lykkelig om han får en banan...
Ccathrine Skrevet 25. juli 2010 #4 Skrevet 25. juli 2010 Jeg fullammer ikke siden jeg ikke har nok melk, så han får mme i tilegg. Han er 11uker nå. Har ikke planer om å begynne med mat før nærmere 6 månders alder. Men jeg kjenner godt til dette masset. Her er det så gale at jeg faktisk er skeptisk på å sette igjen sønnen min hos foreldrene mine, siden de ikke kan akseptere hva vi som foreldre bestemmer for vår sønn. Min søster satte igjen dattren sin hos pappa når hun var ca4 måneder, når hun kom hjem igjen hadde hun fått smakt vaniljesaus, gele og sjokolade pudding. Men skal selv innrømme at gutten fikk noen dråper med jordbær is på leppen for noen dager siden. Var en barnefar som ville se om gutten skar grimaser. Men kom ikke noe spesiel reaksjon fra gutten, så da var ikke det noe gøy for far, så tror ikke han prøver igjen med det første
desembergutt09 + ?? 31.1.12 Skrevet 26. juli 2010 #5 Skrevet 26. juli 2010 Jeg fullammet i 4 måneder og begynte med kveldsgrøt da. Hadde i utgangspunktet tenkt å fullamme til 6 måneder men begynte tidligere fordi han var veldig aktiv og sulten og våknet mye om natta. Jeg tror at man merker det godt dersom de har behov for mer enn melk før de er 6 måneder. Hvis gutten din er fornøyd så ville jeg ikke ha begynt med grøt bare fordi andre mener det er på tide. Og i alle fall ikke la ham få sjokolade og andre sukkerbomber... rart det der hvorfor er noen så opptatt av at små babyer skal få godteri?? Vi begynte med smaksprøver av diverse når han var godti gang med grøten, men aldri søte ting (bortsett fra frukt). VI ga/ gir aldri mer enn en ny ting om gangen slik at vi kan vite hva det er hvis han reagerer på noe. Han er nå 7 måneder.
Trultetryne Skrevet 26. juli 2010 #6 Skrevet 26. juli 2010 5 1/2 - 6 mnd, nå er hun 8 mnd og jeg ammer mye fremdeles. HUn er ikke så veldig gira på fast føde.
Fantasiløs m/ 2 vakre gutter Skrevet 26. juli 2010 #7 Skrevet 26. juli 2010 Storebror fullammet jeg til han var 4 mnd.. Da gikk han ned i vekt, og vi begynte med grøt.. Vet ikke hvor lenge jeg skal fullamme med lillebror.. Kommer helt ann på vekta hans..
Lillemor&Gutta Skrevet 26. juli 2010 #8 Skrevet 26. juli 2010 Fullamma kun i 2 mnd (delamma til 3) så han fikk grøt fra 4 mnd. Ved 6 mnd ca hadde han 4 måltider med mat. Siden da har han fått smakt et par smuler sjokoladekake, par dråper is ol. Men aldri i store mengder. Han gir tydlig tegn på at han vil smake hvis vi rundt han spiser noe mn er fornøyd med bare litt på tunga. Han har ikke behov for søtsaker. Er ganske streng når det kommer til det. Har selv irriterede foreldre som skal ha han med seg på bytur å proppe i han både sjokolade, brus, softis å ja you name it. Har sagt klart i fra at han får overhode ikke tilbringe tid alene med dem før de respektere at han ikke skal ha noe slikt. Da får de heller bare være sure da. Det ligger også til historien at det er en del ting han ikke tåler og vi har fått beskjed fra lege å være forsiktig. Er vi det nå er sannsynligheta for at han utvikler allergier veldig små. Hvis vi derimot propper i han alt mulig rart er det veldig godt mulig han gjør det. Men selv ikke legens utalelse hører de på. Nei sett grenser der du føler for det. Du bør vente til han spiser (og tåler) godt med mat før du lar han smake. Grøt sier han i fra når han trenger. Ikke stress med noe. Husk DU er mamman å du vet hva som er best.
sthans Skrevet 26. juli 2010 #9 Skrevet 26. juli 2010 Fullammet til 5-6 mnd med nr en, planlegger det samme med nr to dersom jeg har nok melk. Det anbefales fullamming til 6 mnd hvis mulig, så her er det bare å være streng med tidligere generasjoner. Når jeg får "i gamle dager gjorde vi slik" kommentarer re barn/babystell, minner jeg bare på at man også drakk / røykte under svangerskapene og satt barna i baksetet uten sikkerhetsseler på - her handler det om oppdatert kunnskap :-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå