SagflisiHåret Skrevet 23. juli 2010 #1 Skrevet 23. juli 2010 Noe forvirrende dette... Dessertgenerasjon? Happy hour-generasjon? Hva er jeg, en 29-åring?
Turbotrollet & Lille Sprell♂ Skrevet 23. juli 2010 #2 Skrevet 23. juli 2010 Hæ??? Hvor har du fått alle disse generasjonene fra??? Aldri hørt om dem jeg... Kanskje jeg er for gammel?!?!?! Hehe
SagflisiHåret Skrevet 23. juli 2010 Forfatter #3 Skrevet 23. juli 2010 Hehe, det er ikke noe jeg har funnet på altså, har lest om dem. Vi er nok gamle begge to *knegg knegg*
Gjest Skrevet 23. juli 2010 #4 Skrevet 23. juli 2010 Her var det mange generasjoner gitt. For det første Generation X er et punkrock-band, og ikke en generasjon i den forstand du tenker på det ;-) Curlinggenerasjonen er våre barn (altså de som er små i dag). Eller egentlig er vel det korrekte uttrykket at vi er curlingforeldre (les, koster veien forran barna så de ikke skal møte hindringer). Dessertgenerasjonen mener jeg er vi som er rundt 30. Så har du 68-generasjonen som er de som var unge/studenter på slutten av 60-tallet. Dette er foreldrene til dessertgenerasjonen (altså oss). Tror dette ble omtrent riktig sånn i farta.
Gjest Skrevet 23. juli 2010 #5 Skrevet 23. juli 2010 Ok, må korrigere meg selv litt. Det finnes en generasjon x (generation next og har også flere andre "navn"). Det er de som er født fra 1961 til 1981 generasjonene går tydeligvis litt over i hverandre alt etter hvilke retninger (politisk, sosialt, musikalsk osv) man hører til. les om gen.X her: http://en.wikipedia.org/wiki/Generation_X
The Bad Gal Skrevet 23. juli 2010 #6 Skrevet 23. juli 2010 Jeg mener det er våre foreldre som er dessertgenerasjonen. Økonomien tok seg opp da deres foreldre jobbet, og mange av våre foreldre har arvet verdier som har satt dem i en god økonomisk situasjon, mye bedre enn sine foreldre. De velger dessuten å "sitte på pengene" til de er veldig gamle/dør, slik at arven skipper en hel generasjon. Vi som etablerer oss i slutten av tjue-tredveårsalderen hadde hatt mer bruk for arven nå, enn når vi er 50 og gjeldsfrie, så da går verdiene våre foreldre har spart til oss barna, rett over til våre barn.
Mom2Two Skrevet 23. juli 2010 #7 Skrevet 23. juli 2010 Det er våre foreldre som er dessertgenerasjonen. Den første generasjonen som har forbrukt mer enn de har skapt. Vi er x-generasjonen og ungene våre er curlinggenerasjonen.
SagflisiHåret Skrevet 23. juli 2010 Forfatter #8 Skrevet 23. juli 2010 Å være generasjon x høres jo bare kjedelig ut...hva er typisk den generajsonen da, dere som vet? Det med happy hour-generasjonen leste jeg i avisa. Det var snakk om ungdommer i sydeuropeiske land som, i tillegg til å drikke et glass vin til maten, hadde begynt med den såkalte flatfylla/helgafylla. Altså tatt skandinaviske drikkevaner.
Fire småtroll Skrevet 23. juli 2010 #9 Skrevet 23. juli 2010 Leste en overskrift om Argumetasjons-generasjonen også.. Mener det var de som er tenåringer i dag, de er vokst opp med at alt kan diskuteres og argumenteres, de godtar "aldri" en regel, påbud, forbud e.l. uten å prøve argumentere seg til viljen sin. De får dermed problemer med både lærere, arbeidsgivere o.l. Curling-generasjonen begynner vel også vokse til nå, mener jeg leste et sted at det begynner bli faretruende mye depresjoner og psykiske porblemer hos tenåringer og unge mennesker som opplever det å skulle ta ansvar for egne valg og egne liv blir helt overveldende. De har jo aldri måttet ordne opp i et problem på egenhånd, knapt nok visst at de kunne møte på hindringer i livet sitt. Uten tvil noen som syr litt vel myke og store puter under armene på ungene...
*huldra* Skrevet 23. juli 2010 #10 Skrevet 23. juli 2010 Som du kan lese i denne artikkelen er det media som "lager" disse uttrykkene, og ingen har vel egentlig fasiten. http://www.sprakrad.no/Toppmeny/Publikasjoner/Spraaknytt/Spraknytt_12010/Sprakbrukaren-Glasurgenerasjonen/
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå