Gå til innhold

noen spørsmål til dere som har autisme barn ? trenger svar..


Anbefalte innlegg

jeg er en gutt på snart 3 år som vi har oppdaget de fleste syptomene på autisme , han skal til spesialist i slutten av september for å diagnosere , han skal begynne i barnehagen i august , spørsmålene er ;

 

1. når diagnoseres , skal han går til vanlig barnehage eller han må gå til spesial barnehage som er til autisme ?

2.dere som har autisme barn , har de lært eller skal de lære språk når de får støtte ? sønnen min har ikke lært noe ord.

3. når ble deres barn oppfølgt av helsevesenet , mens dere oppdaget syptomene ?

4. spiser deres barn bra ? sønnen min har dårlig apettit , spiser litte , legger ikke på seg.

5. sovestilling, han sover litte og beveger seg på sengen veldig mye i sovnen på forskjellige stilling slik at han fortsatt sover i baby seng.

  • 3 uker senere...

Fortsetter under...

Flott at dere kommer i gang med diagnotisering. Har symptomene kommet i senere tid? Hvorfor er ikke diagnotisering satt i gang tidligere?

 

1. Diagnosen setter etter en lang utredningsprosess oftest i 3 årsalder, men også ned til 18 månder.

Han kan gå i egen barnehagen, men vil muligens ha behov for spes.ped/vernepleier og egen assistent.

Du skal vite at spes.ped timer/vernepleietimer ska trekkes fra bhgbetalingen.

 

2. Om han i en alder av 3 år enda ikke har noen ord vil tegn-til-tale være viktig å komme i gang med. Men ikke alle gir positiv respons på dette.

Jeg har skolegutt nå, han har ingen ord og ingen tegn. Null kommunikasjon.

 

3.Vårt barn startet oppfølging fra helsevesente fra 3 mnd, utredningen startet for fullt 9 mnd gammel og endelig diagnose stillt rett før 3 år.

 

4. Vår sønn har spisevegring, tygger ikke og spiser kun most mat, ikke mye variert. Vi bruker ernæringspulver til hvert måltid. Drikker lite.

 

5. Barn med autisme trenger lite søvn, vår gutt sover 2-3 timer i døgnet, aldri sammenhengende. Urolig søvn og full aktivitet resten av natten.

Sover også i "babyseng", en stor en fra hjelpemiddelsentralen.

tusen takk for svar....

 

vi har alltid sagt til lege/ h.stasjon at vårs sønn har forsinket språket og har dårlig kommunikasjon osv .. men de følgte ikke grundig , de har sagt at ..det går bra ,, han skal lære seg språket etter hvert,,, men vi har tenkt å ikke vente lenge, han må følges , nå venter vi på time hos spesialist, håper han skal utreddes slik at vi slipper å tenke på ham lenge,,,,,

Hei

 

Vår 2 år gamle son er nettopp blitt diagnosert med atypisk autisme av BUP, tok 3 månader med masse testing før vi fekk diagnosen. Han skal få 2 timer med spesial pedagoikk pr dag i barnehagen, vi ventar på at PPT skal sette i gang tiltak i barne hage. Har blitt fortalt at vår sønn også får assistent i nokre timar pr dag. Korleis går vi fram for å få redusert barnehage kostnader pga spesial pedagogikk? Gjeld dette også ekstra assitent i barnehagen? Masse nytt å tenke på.

 

 

Dette med redusert betaling ved spes.ped timer skal bli trekt automatisk, men om det ikke blir det ta en prat med styrer og evt bhgleder i kommunen.

Les opplæringslova § 5 Der står det en del nyttig.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...