februargutt2011 Skrevet 28. juni 2010 #1 Skrevet 28. juni 2010 Jeg leste det ikke var så vanlig å spontanabortere, men føler jeg ser så mange som har mistet tidlig i svangerskapet. Blir helt nervøs av dette. Jeg er selv på vei inn i 6. uke nå og har følt meg nokså trygg helt til nå. Noen som vet eller har noen meninger om dette?
CI82 Skrevet 28. juni 2010 #2 Skrevet 28. juni 2010 Tror det er ca 80% sjanse for at alt går bra når man er i uke 6 og så øker det etterhvert som ukene går. Over 90% etter 12 uker. Jeg er også ca 6 uker på vei. Synes tiden går veldig sakte og gleder meg til det har gått 12 uker og jeg kan være tryggere. Men det er jo ganske stor sjanse for at det går bra, så vi bør ikke bekymre oss for mye
CI82 Skrevet 28. juni 2010 #3 Skrevet 28. juni 2010 Her er den oversikten jeg så på en annen diskusjon her inne: Sjansen for at det går bra øker uke for uke og er: 5-8 uke 78,9% mulighet for at det skal gå bra 9-12 uke 88,5% 13-16 uke 94,4% 17-20 uke 98,0% 21-24 uke 99,1% 25-28 uke 99,8% Har man sett hjertelyd i uke 8 er det 95% sjanse for at det går bra.
Solstråle_76 Skrevet 30. juni 2010 #4 Skrevet 30. juni 2010 Mener å ha lest et sted at det er mellom 10-30% sjanse for å spontanabortere. Hadde selv en SA i mars, og var her inne og leste. Synes og at det var mange her som hadde mistet, men tror kanskje grunnen til det, er at det de som har problemer/mister søker svar og dermed blir vi litt overrepresentert. Ta vare på deg selv, og nyt graviditeten. Sjansene for at alt går bra er ganske store:-D Jeg testet positivt igjen i dag og er overlykkelig:-D
Sani86 Skrevet 1. juli 2010 #5 Skrevet 1. juli 2010 Hei. Hadde akkurat som deg en SA i mars, var da akkurat 6uker da det skjedde. Nå er jeg 7 uker på vei, og kan ikke vente til det er gått 12uker. Slik at vi kan fortelle det til familie,venner og jobben selvføllgelig... Har en som blir 3år i sommer fra før av.
Solstråle_76 Skrevet 1. juli 2010 #6 Skrevet 1. juli 2010 Ser jeg tok i litt på prosentandelen - er 10-15 % som spontanaborterer (ca), ikke 10-30 som jeg skrev. Du kan lese mer her: http://nhi.no/foreldre-og-barn/svangerskap-og-fodsel/sykdommer/spontanabort-2654.html Sani86: Godt å høre du er gravid på nytt igjen, og at du er kommet lenger denne gangen:-D Krysser fingre for at dette går bra:-)
Sani86 Skrevet 1. juli 2010 #7 Skrevet 1. juli 2010 Takk Solstråle... Hvor mye er du på vei? Hvor bor du ? Oslo på tråden her.
Solstråle_76 Skrevet 2. juli 2010 #8 Skrevet 2. juli 2010 Jeg er ca. 6 uker på vei. Litt usikker, for i fohold til siste mens er jeg 8 uker på vei, men var bortreist tom 4. juni, så kan ikke ha skjedd før den tid;-) Og forrige mens var den første etter en SA, så har nok ikke vært helt i rute med eggløsning. Så da har jeg en ca. på vei tid fram til jeg får noe annet etter UL. Bor for tiden i Trondheim.
Solstråle_76 Skrevet 2. juli 2010 #9 Skrevet 2. juli 2010 Jeg mistet da jeg var 8 uker på.. Så er litt engstelig for de kommende 2 ukene! Har fått beskjed av venninnen min at jeg ikke får løfte en finger den nærmeste måneden:-)
Vietnamela Skrevet 2. juli 2010 #10 Skrevet 2. juli 2010 Huff kan tenke meg det er tøft. jeg vet at jeg vil ta det veldig tungt hvis jeg mister. Men er det større sjanse at d går bra hvis vi tar det med ro? jeg vil trene og leve som normalt.
Solstråle_76 Skrevet 2. juli 2010 #11 Skrevet 2. juli 2010 Det er tøft, ja. Men må bare tenke positivt. Det er jo som oftest naturens gang om fosteret ikke er levedyktig. Hmm - lettere å skrive det enn å faktisk tenke sånn... Jeg tenker jeg skal ta det litt med ro, men fortsette livet ganske normalt. Jeg skal prøve å komme igang med litt trening og ellers prøve å kose meg. Sakset fra en infoside her på forumet: "Kromosomavvik kan påvises hos 50-60% av fostrene ved spontanabort før utgangen av uke 12. Utviklingsfeil som ikke skyldes genetiske (arvelige) forhold, er sannsynligvis også en hyppig årsak. Spontanabort kan dermed i mange tilfeller ses på som naturens egen måte å hindre at fostre som ikke har sjanse til å overleve, skal bli født. Hormonelle årsaker, blant annet svikt i det gule legemet i eggstokkene, kan spille en rolle. Tidligere behandling for livmorhalskreft, eller misdannelser i livmoren kan være en årsak. Kronisk infeksjon i slimhinnen i livmoren kan trolig medføre aborter. Forhold hos mor som øker risikoen for spontanabort, er inneliggende spiral , røyking, høyt forbruk av alkohol, sukkersyke og lavt stoffskifte". Linken det er sakset fra ligger i et tidligere innlegg fra meg her i tråden:-)
februargutt2011 Skrevet 12. juli 2010 Forfatter #12 Skrevet 12. juli 2010 Takk for god info! Dette er min første gang gravid, så man blir så fryktelig nervøs når man leser om altslags greier. Jeg er forresten kjempekvalm og trøtt, ømme og hovne bryster, søsteren min sier at desto mer "symptomer" man har...desto mer har det festet seg. Så hver gang jeg sier jeg er kvalm og drlig, så sier hun "Så braa!- da er alt iorden" . hehe .. merkelige greier Får håpe det går bra..
soliver Skrevet 13. juli 2010 #13 Skrevet 13. juli 2010 Jeg blir også super-nervøs! Holder pusten til uke 12, to uker igjen!
Anonym bruker Skrevet 13. juli 2010 #14 Skrevet 13. juli 2010 Et lite spørsmål; er det til man har gått 12 fulle uker, eller til man er i uke 12??
februargutt2011 Skrevet 14. juli 2010 Forfatter #15 Skrevet 14. juli 2010 Jeg ville trodd at det var 12 fullgåtte..ettersom man kan bli tilbakesatt 1-2uker .. kanskje man er mest sikker i uke 12-14 da?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå