Gå til innhold

Test av tvillinger?!?


Anbefalte innlegg

Jeg ble stolt tvillingmamma til to skjønne gutter i mai 2008.

Helt siden fødselen har jeg lurt på om de er eneggede eller toeggede tvillinger. Jeg trodde sykehuset tok slike tester etter fødsel rutinemessig ved å ta prøver fra morkaken, men det ble ikke gjort. Er det noe man må spørre om på forhånd om de kan ta en slik test?

Alle bekjente og ubekjente spør meg om de er eneggede eller toeggede og jeg kan ikke svare annet enn at jeg ikke vet.

 

Har hørt at hvis man skal få utført en slik test gratis må det være av medisinsk grunn, hvis ikke må man vist betale flere tusener for det.

Er det noen som har kjennskap til dette?

Det spiller ingen rolle om de er eneggede eller toeggede, men hadde vært gøy å få vite det. De var ekstremt like da de ble født og det første året, men etterhvert har de vokst seg forskjellig. Siden jeg ser de hver dag og kjenner barna, synes ikke jeg de er særlig like, men de som ikke har sett guttene før synes jo de er kjempelike.

 

Jeg har lest at hvis man har fått eneggede tvillinger kan man ikke få tvillinger (eneggede eller toeggede) neste gang eller gangen etter der. Men hvis man har fått toeggede tvillinger, kan man få tvillinger neste gang. Er det noen som har hørt/lest om dette?

 

Ble mye tekst og spørsmål, og jeg har googlet temaet og ikke funnet små mye relevant, så håper dere tar dere tid til å lese igjennom innlegget og kommer med svar.

 

På forhånd, takk!:)

 

 

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/142003357-test-av-tvillinger/
Del på andre sider

  • 3 uker senere...

Fortsetter under...

Hei!

 

Jeg har også tvillinger på 2 år. Mine er jenter. Jeg vet heller ikke om de er enegga eller toegga. Det ble ikke tatt noen test da de ble født. Jeg fikk vite at jordmora trodde at de var toegga, men at hun ikke kunne si noe sikkert. For å få vite det sikkert må vi ta en DNA-test. Det koster penger. Hvor mye, vet jeg ikke.

 

Jeg blir litt lei av at alle spør om de er enegga eller toegga. Sjøl tror jeg at de er toegga, men siden de er ganske like er det mange som tror at de er enegga.

 

Det siste du skriver har jeg aldri hørt noe om. Høres litt rart ut egentlig.

  • 4 uker senere...
  • 1 måned senere...

Eneste jeg kan hjelpe med til svar er at to eggede tvillinger er arvelig da det er to egg som blir befrukta.

Eneggede tvillinger er et egg som deler seg etter befruktning og er ikke arvelig.

Regner med det er derfor en kan få flere sett med toeggende, og veldig liten sjanse med eneggede :)

 

  • 2 uker senere...

Jeg var på ultralyd i uke 12, og fikk allerede da vite at de var en-eggede. Veldig tett oppfølging gjennom svangerskapet med ultralyd 1 gang pr uke siste 3 - 4 mnd. Siden de delte morkake, var det fare for utvikling av ttts (tvilling-tvilling-transfusjon-syndrom), dette kan bare ramme en-eggede tvillinger.

 

Så jeg trodde alle visste om de var en- eller to-eggede allerede før fødsel, forstod at det var mye tettere pååfølging av eneggede...

  • 1 måned senere...

Annonse

Vi testet gutta våre på forsommeren i år. Bestilte tvillingtest på farskap.no (rettsmedisinsk institutt i Oslo), fikk tilsendt vattpinner som vi gned på innsiden av kinnet til hvert av barna og sendte inn, etter ca. to uker fikk vi svar. Vi fikk beskjed om at det da var en 10 dels promilles mulighet for at de ikke var eneggede da de har helt lik DNA.

Testen er ikke vond, de syntes ikke det var morsomt, men det er en helt annen sak. Koster 700,- pr. barn.

 

Jeg ble veldig lei av spørsmålet om de var en- eller toeggede, det var derfor vi testet dem. Tvillingene våre delte hverken morkake eller fosterposer, så vi hadde ingen anelse før de ble testet (annet enn at det er veldig like).

  • 1 måned senere...

har lest et sted at det finnst en tredje type tvillinger. hos dem er dt slik at egget deler seg i 2 før den blir befruktet av hver sin sædcelle. da deller tvillingene 50% DNA. det kan også være en grunn for at dine tvillinger ikke er så like lenger. for jeg vet med sikkerhet at en eggede pleier å være like hele veien.

jeg har 2 eggede og de ligner ikke i det hele tatt.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...